Snak

Mere indhold efter annoncen
Status på transfersituation

Ud: Bruninho, (Runje) - John forventes solgt. En spiller til forventes solgt i denne uge ifølge Juice. Karlsson, Arnarson rygtes også videre. Maxsø har stadig ikke forlænget og forsvinder måske også.

Ind: Hebo (lejeretur), Tobias Mikkelsen - en angriber og en midt til prøvetræning

Hjulmand har udtalt, at de unge talenter skal have en ekstra chance for at bevise sig i foråret og, at truppen dermed nok bliver lidt større end han havde ønsket sig. Hjulmand har også udtalt at man optimalt set skal have 4-5 erfarne spillere de øvrige kan læne sig op ad. Pt. findes vel kun 3 Mtiliga, Vingaard, "Toby". På denne front kan vel forventes en enkelt el. to erfarne spillere mere. Er det en del af strategien at købe tidligere spillere tilbage kunne Søren C, AC, Jesper Hansen være bud - Adu, Aabech være langskud.

Hjulmand har også udtalt, at man skal se på hvordan trekanten på midtbanen går op og, måske i løbet af foråret prøve nye formationer. Dette kunne tyde på en spiller til midtbanen. Truppens eneste rigtige angriber pt. er Ingvartsen omend flere andre kan begå sig på pladsen. Højre back ser også underbemandet ud.

Altså evt. nye spillere - heraf en-to erfarne vil formentlig være til midtbanen, angrebet, højre back. Der er da også prøvespillere til angreb og midtbane på besøg.

Personligt hælder jeg mest til en erfaren midtbanespiller, medmindre prøvespilleren vurderes til at kunne løfte opgaven.

CV udtaler at salget af Bruninho gør, at yderligere spillersalg ikke er nødvendige. En vis udtynding af "tiloversspillere" kan dog forventes. Her rygtes Karlsson, Arnarsson af sted. Personligt gætter jeg på at Ritter og Thycosen også forsvinder.


For de interesserede er der gang i snapchatten for FCN (fcnordsjælland), hvor der kommer små videoer, der giver et indblik i spillernes dagligdag på Farum Park.
Apropos CV´s udtalelse, hvis varm luft var nye signinger, havde vi sprængt banken for længst... Vi er vel det hold i suppen, som kan få flest superlativer til at rime på "værdibaseret ledelse" "udtryk på banen" og "Forretningsmodel"

Forstærk nu truppen, tak.

http://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/tidligere-fck-emne-varm-i-dansk-klub

Det er svært at gætte FCN´s nye transferpolitik, men det her kunne være et bud på noget FCN kunne være efter. FCK har tilsyneladende tidligere været efter ham mens CV var sportschef.

Samtlige U-landskampe. 7 A-landskampe, et uindfriet potentiale. Erfaring fra Tippeligaen og Æresdivisionen. Transfermarkt opgiver værdien til ca. 8,2 mio. Kan spille samtlige midtbanepositioner. En del internationale kampe. Er gratis.
BT skriver, at det er den tyrkiske oprykkerklub Osmanlispor FK, der ved vinterpausen ligger på en 12. plads i ligaen, der er interesseret i John. Han er tilsyneladende i klubben og forhandler personlige detaljer.

Ifølge avisen The Independent er Arsenal og Everton nu også begyndt at vise interesse for Emre Mor. Størst interesse skulle der være fra Arsenal, Everton, Galatasaray, Southampton; Manchester City.

CV betegner ifølge BT den forlængede kontrakt med Mor som en vigtigere og mere betydende "handel" for klubben end salget af Bruninho.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Johannes Ritter er til prøvetræning i SønderjyskE og spillede 2. halvleg som højre back i en træningskamp mod et HSV ungdomshold. Han fortsætter prøvetræningen i næste uge.

Træner Jakob Michelsen udtaler:

- Vi har en bred trup, men er lidt sårbare på backs. Han har trænet med i en uges tid, og nu må vi se, hvordan det går de næste uger, sagde Michelsen, der stadig ser forsvarsspilleren an.

Ritter var en angrebsivrig wing på FCN U-19 med omkring 20 assists og mål i sin sidste sæson 13/14 (hvis jeg husker rigtigt). I en træningskamp for FCN i januar 2014 lavede han hattrick mod et 2. divisionshold. Han har dog ikke fået en eneste chance på førsteholdet, trods en 3-årig kontrakt. Efterhånden er han blevet reduceret til reservespiller på reserveholdet og spiller lige så meget back som wing. I en video på fcn.dk i efteråret kaldte han sig selv for "all-round spiller".

EDIT: Ritter er tilbage hos FCN, men overvejes stadig i SJE.
Lader til jeg var for hurtigt ude med salg af en spiller. Beklager.
"AC" skulle have besluttet sig til at opgive situationen i Chievo hvor det ikke er blevet til et eneste minut i efteråret. Desværre ligner det ikke, at han er på vej til FCN. En italiensk sportsavis mener at vide at Malmø FF og Herenveen skulle være mulige destinationer.

Ekstrabladet har "afsløret" at prisen på Bruninho var 25 mio. kr. og virker meget overbevist herom. Er det korrekt er det, det næsthøjeste salg FCN har begået. Højest var Okore med 35 mio (EB skriver ganske vist 38), dernæst Bruninho 25 mio. efterfulgt af Bjelland 22 mio, Nicklas Pedersen 17 mio, Bech 16 mio, Adu 15 mio, Mads Junker 15 mio., Nordstrand 15 mio., Nicki Bille 12-14 mio, AC 12 mio.
Ritter var en angrebsivrig wing på FCN U-19 med omkring 20 assists og mål i sin sidste sæson 13/14 (hvis jeg husker rigtigt). I en træningskamp for FCN i januar 2014 lavede han hattrick mod et 2. divisionshold. Han har dog ikke fået en eneste chance på førsteholdet, trods en 3-årig kontrakt. Efterhånden er han blevet reduceret til reservespiller på reserveholdet og spiller lige så meget back som wing. I en video på fcn.dk i efteråret kaldte han sig selv for "all-round spiller".


Vedr. Ritter, så har han haft flere lange skadesperioder på afgørende tidspunkter som ungdomsspiller, hvilket har bremset hans udvikling. Talentet har alle dage været der. Når han var skadesfri, lå han i periferien af ungdomslandeholdene. Den manglende fysik har også været en stor udfordring, i overgangen mellem ungdom og senior, hvilket også var tilfældet med Mikkel Jensen. Sidstnævnte har i øvrigt ikke haft den store succes i Næstved, hvor det er blevet til 1 mål i 21 optrædener.
Øv hvor er der bare stille omkring os og tranfers!!
Annonce