Snak

Mere indhold efter annoncen
Flere rygter om Emre Mor.

I sidste uge rygtedes det at Mor var ved at skifte til Dortmund for 7,5 mio. DKK. Ugen før var det Besiktas for 9 mio. Nu bringer Tipsbladet også Manchester United ind som kandidat og nævner at også Manchester City, Besiktas, Galatasaray er ude efter ham: http://www.tipsbladet.dk/nyhed/premier-league/manchester-united-melder-sig-ind-i-kampen-om-emre-mor

Tidligere har også Liverpool, Southampton været nævnt, ligesom Ajax der hidtil er den eneste klub der har afvist interessen. Galatasaray har på en pressekonference i januar udtalt at de havde sendt et meget højt bud afsted på en 18-årig spiller i DK (hvilket kun kan være Emre). Ifølge The Sun skulle Southampton også have lagt et konkret bud i januar.
FCN´s optakt.

Modstanderne i FCN´s optakter har været af temmelig forskellig kvalitet.

Denne sommer hedder modstanderne i optakten: Roskilde, AaB, Twente, Panathinaikos

Ser man på sidste optakt hed modstanderne: Elfsborg, Roskilde, Helsingør, Sloboda Tuzla, Karpaty Lviv, Dnipro.

Sidste sommer hed modstanderne: Stokholm, AGF, Ajax.

Forrige vinter hed modstanderne: Frem, Fremad Amager, Helsingborg, FC Astra (reservehold), Spansk segundahold, Dnipro, Malmø.

Hjulmand har tidligere udtalt sig meget positivt om at møde stærke hold i optakten/begyndelsen af sæsonen da han mener, at det bringer holdet et niveau op at skulle spille mod stærke modstandere. På papiret er dette den højeste kvalitet af modstandere de to sidste år. Jeg håber, at man på baggrund heraf kan udlede noget om FCN´s forventninger/ambitioner for efteråret.

Jeg kom iøvrigt til at tænke på hvad signingen af Fellah betyder for hierakiet i FCN. Inden Fellah´s ankomst ville jeg have gættet på at Marcondes var 1. valg med Mathias Jensen som 2´er på pladsen. Er Fellah mon indkøbt som 1. valg - el. er meningen at Marcondes/Fellah skal kæmpe om pladsen og holde hinanden skarpe med Mathias Jensen som talentet bagved. I sidste kamp var Lobotka flyttet frem på pladsen og Hjulmand udtalte efterflg. at der i højere grad skulle arbejdes med Lobotkas offensive evner der var bedre, end Lobotka selv troede, at de var. Måske kunne Marcondes også tænkes som 8´er - altså central midt?
Jeg tror du har fat i noget af det rigtige, Jenner. Marcondes har fra 10´er positionen ikke været særlig skarp, og vi har vel reelt manglet en kreativ kraft, da Vingaards bidrag offensivt har været begrænset.

Jeg håber at Fellah kan få en chance for at bevise hvad han kan. Marcondes har i mine øjne ikke rigtig indfriet forventningerne endnu, men jeg ser umiddelbart ikke hans evner i pasningsspillet og evne til at åbne et forsvar med knivskarpe afleveringer til være i niveauet - Ganskevist endnu - for en 10’er i FCN.
Endnu mere spændende kunne det være at se Emre Mor som 10´er med Ingvartsen foran og så Mikkelsen og Karlsson på fløjene.
Ny signning må blive offenliggjort indenfor kort tid. Tror vi alle bliver glade.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Tak juice. Du plejer jo at kende lidt mere til hvad det r sker end os andre. Vi glæder os.
Spændende nyt fra Juice - måske et "navn"? Er læderet blevet revet op af baglommen hos FCN?

Medierne om FCN i den forløbne uge:

Frederiksborg Amts Avis skriver om U-19 holdet og nævner i den forbindelse, at pga. internationale regler kan RTD-spillerne ikke blive en del af FCN før de bliver 18. Forstår jeg det rigtigt betyder det altså, at der ikke skal integreres nogle RTD-spillere i ungdomsafdeligen, udover på U-19. Ifølge Morten Karlsen (cheftræner for U-19) vil vi fra sommer se nogle RTD-spillere på U-19 holdet. Morten Karlsen udtrykker at de fleste RTD-spillere individuelt ofte kan mere end FCN-spillerne, men er svagere til at indgå i et stringent spilsystem. Baseret på artiklen ligner det, at der til sommer bliver rykket flere RTD-spillere ind på U-19 holdet og, at det vil være her - og ikke på Superligaholdet - at de skal integreres i spillestilen. Et forhold jeg personligt har været bekymret for, efter at have set de nuværende RTD-spillere i Superligaen. Med et år på U-19 først, ser det mere fornuftigt ud. Det betyder så også en del mere konkurrence på U-19 holdet, hvor nogle spillere formentlig ikke vil blive oprykket fra U-17. Formentlig vil det også betyde lidt mere svingende resultater for U-19 holdet når de nye spillere skal integreres.

I BT udtaler CV at et salg af Emre Mor måske kan komme til at indbringe et beløb på størrelse med salget af Cornelius - dvs. omkring 75 mio. Det er i hvert fald BT´s tolkning af en lidt kryptisk udtalelse om, at beløbet kan være mindre, men også større end salget af Cornelius. CV udtaler desuden at det ikke er tidspunktet, men beløbet der er afgørende for hvornår han skifter. BT tolker hans udtalelser til, at det f.eks. godt kan være umiddelbart efter EM at Mor bliver solgt. CV udtaler at man sælger Mor når en klub vil indfrie det beløb som FCN mener, at hans potentiale berettiger til og, at det måske snarere er før end senere.

BT har haft en analyse af hvordan Superligaholdene har klaret sig i den forløbne sæson og her kaldes FCN for skuffende. BT mener, at FCN famler efter identiteten og formentlig også vil gøre det i den kommende sæson.

Tipsbladet i fredags har en 4-sider lang artikel om AC og hans skifte fra Verona til Malmø. Jeg bed mærke i, at han tillægger FCN´s defensiv med Jesper Hansen, Parkhurst, Okore, Bjelland, Mtiliga en væsentlig del af årsagen til FCN´s mesterskab - og udtaler at det polerede pasningsspil ikke havde været meget værd uden den bagkæde. Måske noget man skulle tænke over i det kommende transfervindue.

Jeg opsnappede også et el. andet sted at Fellah primært har sin styrke som højre wing hvor han kan trække ind i banen og benytte sig venstreben, og ikke som jeg havde opfattet som 10´er. Hvis Mor er på vej væk giver det måske mening. Det vil så være som konkurrent til Karlsson og med Dhaflaoui som talentet bag de to der skal konkurrere om pladsen.

DBU skriver, at Marcondes scorede for OL-lansdholdet. Mål og kampreferat kan ses her: http://www.dbu.dk/Nyheder/2016/Juni/U23_DK_NGA_REF

EDIT

Både U-19 og U-17 er iøvrigt sikre på sølv. U-19 efter en 8-0 sejr over Randers og U-17 efter en 9-0 sejr over Randers.
Jennerdreng og Juice

Taler vi fx Jesper Hansen, som ny spiller i FCN - har er set flere gange omkring Farum Park den seneste tid.

@ DM2012

Et spændende bud og en interessant oplysning - jeg er dog spejlblank på hvem det kunne være.

Jesper Hansen kunne være lækkert og i tråd med FCN´s filosofi om, at få spillere tilbage der har samlet yderligere erfaring. Med al respekt for vores nuværende målmænd var han holdets bedste i CHL og blev fortjent kåret som Superligaens bedste målmand i 12/13.

Min drøm var dog Adu som er kommet i unåde hos Malmø, pga. disciplinære problemer, og er henvist til træning med U-21 holdet.
Rygtestrømmen kan jeg ikke bidrage til, men jeg noterer mig at begge jeres u-hold har haft en fornøjelig eftermiddag...
I'll be honest, Gamby. I've never had an ounce of respect for you. I just thought you were the lamest, dumbest person I'd ever met. Just somebody who was fuckin' *nothing*.
Annonce