Snak

Mere indhold efter annoncen
Umiddelbart tror jeg ikke på, det er Christoffer Remmer.

Så burde FCK vel være klar over det i tirsdags, og derfor ikke taget ham med til Østrig.
København.
Hvad med Joachim Andersen fra Twente, klubben har jo lidt økonomiske problemer, så mon ikke de får sig en snak med ham nu når de alligevel er dernede ? CV kender ham jo i forvejen fra hans tid i School of Excellence.
Twente får jo lov til at blive oppe nu, så jeg tror ikke, det bliver aktuelt.
København.
1- Twente har fået lov at blive oppe.

2- økonomisk er det slet ikke realistisk. Der er jo en grund til at Twente har rod i økonomien og han er efter sigende på en rimelig fed kontrakt som det nok kun er fck der kan matche.

Ville ellers være en kanon spiller.

Men nu hvor Lyngby rygtes tæt på Emil Larsen, så ser det endnu mere stille ud for vores transfervindue.

Nogen der har hørt noget eller har nogle kvalificerede bud? Er vi virkelig så langt nede i puzzlespillet at vi skal helt hen i slutningen af august før der sker noget?
Mon ikke Josh rejser og så er det dét ?! Hjulmann har de sidste par måneder lagt stor vægt på, at truppen har næsten uoverskueligt meget potentiale. Så glem bare alt om forstærkninger indtil vi har rundet 5. runde med 3 nederlag, en uafgjort og en smal sejr, i slutningen af august, kommer de normale 2-3 panik indkøb......

Sådan som det meste sejlede i hele foråret og 1. halvleg i fredags bliver der næppe tvivl om, at det er nedrykning der skal undgåes fremfor drømme om midterplaceringer.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@ Rapha

Det er nu ikke i overensstemmelse med de officielle udmeldinger fra FCN der går på, at der som minimum skal forstærkning til midtbanen og, at der herunder ses på fysisk styrke. Ved flere andre lejligheder er det ligeledes blevet udtalt at holdet skulle forstærkes i sommervinduet. Som jeg opfatter det skulle den trup, der er ved udgangen af august, være fundamentet for "fremtidens FCN".

Allerede er hentet Fellah. Det var en stor (og formentlig dyr) overraskelse at man forlængede med holdets bedste spiller, Maxsø (altså efter Emre Mor). Angiveligt har man også været i forhandlinger med Emil Larsen. Fra den sportslige ledelse forlyder det at der pga. EM er forsinkelser i at hente forstærkninger. Jeg er ret overbevist om, at de er på vej.

Derudover er jeg enig med dig i dine betragtninger om at det eddermaneme sejlede i 1. halvleg mod AaB. 2. halvleg var dog godkendt og godt spil. Jeg er dog træt af at man kun formår at spille tilstrækkeligt i enkelte halvlege (som regel 2. halvleg).

Jeg tvivler også på holdet såfremt der ikke kommer forstærkninger ind og mener, at 2-3 der kan gå direkte ind i start-11´eren er påkrævet hvis top-6 skal være inden for rækkevidde.

Som jeg har opfattet det er målsætningen at holdet til januar være i en forfatning der kan kæmpe med om medaljer. Lige pt. har jeg dog ret svært ved at se det ske, men vil se transfervinduet til ende før jeg tør dømme holdet.

EDIT
Tager jeg ja-hatten på, så må man desuden formode at hver enkelt spiller er blevet vejet og vurderet i det seneste halve år under Hjulmand og, at man vurderer at de der er tilbage er en talentmasse på et højt niveau der er i stand til at løfte niveauet i forhold til hvad vi så i efteråret.
Lad os håbe der sker noget snart i hvert fald..om ikke andet så kort efter EM.
De handler og handler hos naboen i Lyngby. Det kunne være fornemt hvis CV kom i sving - men som jeg forstår så vil man vente til priserne falder..men så er de mest attraktive spillere måske også forsvundet.

Jeg har ærligtalt ingen idé om hvem vi skal have. Helst ser jeg egentlig noget vi ikke kender fra et eller andet Østeuropæisk land - det går jo rigtig godt med Lobatka, så whyt not..
The Hammers og Wild Tigers COYI
@ Mester-Jones

Man kan også formode, at nogle klubber holder på de mest attraktive spillere så længe de forsøger at kvalificere sig til europæisk gruppespil (som tilfældet var det med Lobotka sidste år i Trencin). Hvis kvalifikationen glipper er de så villige til at sælge.

Som jeg har forstået FCN´s scouting har man data på x antal spillere til hver position som man løbende følger og scouter. Mit gæt er, at man har rigeligt kandidater til de pladser man mener man behøver forstærkning til og formentlig også har lagt bud på en del stykker.

Personligt tror jeg at man kigger mod Tyskland, der dog har et lønniveau som FCN har svært ved at matche.
Jeg tror også vi skal slå lidt koldt vand i blodet. Så vidt jeg er orienteret var en af de store grunde til at Kasper smuttede sidst, var at Allan ikke ville bruge nogle af Champions League pengene på holdet. Nu er han tilbage. Det tror jeg ikke han ville være hvis T-Vern ikke havde givet ham lovning på at der ville være lidt midler at bruge (på trods af massiv satsning på ungdommen, eventuel nogle lidt dyrere talenter som Lobotka).

Emre har givet penge i kassen

Vingaard er væk og har frigivet lønkroner

Moberg er væk og har frigivet lønkroner og en fin transfersum

Så mangler vi bare lige Josh, som nok ikke længere er en der kan indbringe noget prangende beløb, men som kan frigive en masse lønkroner.

Måske man også gerne vil af med Ramon?

Jeg kunne godt forestille mig at man gerne vil "skære fedtet væk" inden man bygger op igen, så når Josh er videre og EM overstået, så tror jeg godt vi kan begynde at se flere transfers. Tror dog ikke vi ser mere end 2-3 stykker faktisk.

Den defensive midt er jo bekræftet at der bliver kigget på.

Så er der snakket om højrebacken herinde. Men med både Ramon og Oduro og en Gregor der også kan spille der, så skal Ramon nok først videre før der ryger noget ind her.

Ny målmand tror jeg desværre ikke på. Har en ide om at man havde hevet en ny ind allerede hvis det var planen, så han kunne blive spillet ordentligt ind på holdet. Ville dog ikke blive overrasket over at se Runar væsentligt tættere på start 11´eren.

Udover ny DM, så tror jeg måske kun det er ny angriber til a presse Ing Basten og eventuelt en ny fløj. Men igen, der har man både Adnan og Sui som måske godt kunne få flere minutter.
Rygte: Thomas Kristensen defensiv midt (33) tidligere Lyngby, FCN, FCK, Ado Den Haag (anfører) - fri transfer til FCN. Muligvis dog kun en aftale om at træne med og holde sig i form i FCN.
Annonce