Petry på Rundens Hold i Tipsbladet med flg. begrundelse:
Rigtig fin kamp på den centrale midtbane af Petry, der var et omdrejningspunkt på FC Nordsjælland-holdet. Med sin løbeindsats var han også god i det defensive spil, og Brøndby fik først lagt et tryk efter udskiftningen af Petry.
Lidt interessant pointe, at BIF først fik lagt et tryk efter udskiftningen af Petry.
Øvrige medier om FCN:
Hjulmand udtaler om Godsway i BT:
Det har været lidt svært for Godsway, for han er angriber, og jeg synes faktisk, jeg har en ret god angriber (Marcus Ingvartsen, red.). Men det er klart der, han er bedst, så vi har brugt lidt tid på at få skabt en position til ham, hvor han stadig kan drage nytte af sit angriber-mindset og sine dybdeløb,«siger han og tilføjer:
»Hans afslutningspil var i starten uden omtanke. Han huggede bare på alt, hvad der rørte sig. Søren Krogh (assistenttræner, red.) har arbejdet meget med ham, så der nu er mere omtanke bag det, han gør. Godsway arbejder utrolig meget med sine afslutninger, og det synes jeg godt, man kan se.
sammesteds udtaler Godsway:
Jeg synes, det var svært, da jeg kom til FC Nordsjælland, men med trænerne og mine holdkammeraters hjælp og via hårdt arbejde og iver for at forstå, hvordan FC Nordsjælland spiller, føler jeg mig nu mere tilpas i deres spillestil. Jeg laver stadig fejl, men jeg fortsætter bare det hårde arbejde,
JP bedømmer FCN-BIF således:
Brøndby evnede hverken at bryde bolden så højt på banen eller så ofte, som det er set tidligere denne efterårssæson. I stedet efterlod topholdet et lidt tamt eftertryk. Der var ikke den energi, man har været kendetegnet af. Det burde FCN med en spændende Godsway Donyoh have udnyttet. Men på trods af gode kontramuligheder fik man ikke scoret mål nummer to, og det kostede lidt ufortjent.
BT uddeler karakterer til superligaholdene efter de første 13 kampe:
Hvor har vi egentlig FC Nordsjælland? Det er ikke nemt at blive klog på. Som et åbenlyst eksempel åbnede Kasper Hjulmands tropper sæsonen med en forrygende udesejr på 4-0. Ugen efter tabte holdet med samme cifre hjemme i Farum. FCN havde en svær start på sæsonen, men på det seneste er det som om, der er ved at komme mere form på tingene. Hjulmand nærmer sig en idealopstilling efter et par rodede måneder med et OL og uro i kulisserne omkring et par af spillerne. Det har gjort underværker, og imens springer spillere som Marcus Ingvartsen og Godsway Donyoh i øjnene. Det er ikke rigtig godt i Farum men det er heller ikke rigtig skidt.
FCNs karakter: 4
Øvrige karakterer er: ACH 7, AGF 02, BIF 10, EFB -3, FCK 12, FCM 7, LYN 10, OB 00, RFC 10, SIF 4, SJE 7, VFF 4, AaB 4.
RFC´s direktør Michael Gravgaard har skrevet et læserbrev i Randers Amts Avis at Randrusianerne trænger til et spark i røven og bør komme på stadion og opfordrer alle til at komme til næste hjemmekamp, der er mod FC Nordsjælland.
EB har opgjort hvad de forskellige hold får i TV-penge efter 13. runde:
1. FC København...13,7 mio. kr., 2. Brøndby... 12,3 mio. kr., 3. FC Midtjylland... 8,9 mio. kr., 4. Randers FC... 7,4 mio. kr., 5. Lyngby... 7,3 mio. kr., 6. Sønderjyske... 6,2 mio. kr., 7. AaB... 6,8 mio. kr., 8. AC Horsens... 6,1 mio. kr., 9. AGF... 6,0 mio. kr., 10. FC Nordsjælland... 4,9 mio. kr., 11. Viborg... 4,5 mio. kr., 12. Silkeborg... 4,1 mio. kr., 13. OB... 3,2 mio. kr., 14. Esbjerg... 2,5 mio. kr.
Sådan fordeles TV-pengene:
Superliga-klubberne fordeler hver sæson 255 mio. kr. blandt klubberne. Pengene fordeles tre gange á cirka 85 mio. kr. Efter runde 13, runde 26 og efter sæsonafslutningen.
Pengene uddeles på fire områder
Solidaritet - 30 procent
- 2,1 mio. kr. til alle klubber på plads 1-12
Placering - 30 procent
- Førstepladsen udløser 5,9 mio. ved hver uddeling.
- 2. 4,2 mio. kr
- 3. 3,1 mio. kr.
- 4. 2,6 mio. kr.
- 5. 2,2 mio. kr.
- 6. 1,8 mio. kr.
- 7. 1,5 mio. kr.
- 8. 1,2 mio. kr.
- 9. 0,9 mio. kr.
- 10. 0,7 mio. kr.
- 11. 0,4 mio. kr.
- 12. 0,2 mio. kr.
Markedspuljen - 24 procent
- 1./2. valget (3+/Canal 9-kampene) – 325.000 kr. til hvert hold pr. kamp
- 3./4. valget – 90.000 kr. til hvert hold pr. kamp
- 5./6. valget – 45.000 kr. til hvert hold pr. kamp
- 7. valget – 0 kr. til hvert hold pr. kamp
Kamppuljen - 16 procent
- Sejr udløser 220.000 kr, uafgjort 100.000 kr.
Efter udvidelsen til 14 hold er yderligere 17 mio. kr. tilført Superligaens tv-pulje. De er specifikt øremærket de to nederste hold ved hver uddeling, da de jo ikke får del i de 255 mio. kr til rækkens 12 bedste. De 17 mio. kr. fordeles uden skelen til de normale fordelings-principper.
- 13. pladsen får 9,5 mio. kr. fordelt over tre puljer (3,2 mio. kr./gang)
- 14. pladsen får 7,5 mio. kr. fordelt over tre puljer (2,5 mio. kr./gang)
[b]Edit[/b]
Endelig Kan jeg anbefale, at man går ind på Canal 9´s Facebookside. Her ligger en times lang liveudsendelse fra mandagens træning der går i dybden med bl.a. kunstgræsset, fremtidig strategi etc.
En af de vigtigste pointer fra udsendelsen var, at dette ikke er et projekt med en Onkel der kommer ind med en pose penge og derefter investerer i en række profiler som så skal skabe resultater. Dette er et projekt der skal vokse indefra og ud/op gennem talentudvikling. En pointe som jeg personligt mener, at man godt kunne have understreget tydeligere fra starten.
At udsendelsen så har fået et par enkelte ting galt i halsen, såsom at der i 2022 KUN må være egenudviklede spillere på holdet (det er et ultimativt mål som man godt ved, at man formentlig ikke opnår) gør så mindre. Selvom man vil stille med et ungt hold, er det heller ikke meningen, at det KUN skal være ungt. Det er jo også meningen at enkelte skal blive i FCN, ligesom man gerne vil hente erfarne spillere tilbage der har været ude og samle erfaring.