Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig - det drejer sig om fodbold og vi har en kamp igen i morgen.

Vi skal have 3 point på hjemmebane i morgen - alt andet er ikke OK.

Irriterende med Esbjerg kampen. Endnu engang taber vi point som vi ellers burde have kunne køre hjem. Tænk hvis vi havde formået at lukke kampene, så var vi vel med oppe i top 3 eller lige efter.


Hvad ville I spille på mod Horsens?
Jeg tror det bliver en kamp med mange mål, desværre nok også i FCNs ende så jeg tipper på en hjemmesejr på 3-1 med Donyoh som første målscorer.

I kampen mod Esbjerg viste vi endnu engang at vores defensiv til tider sejler. Deres udlignende mål til 2-2 er simpelthen en klassisk eksempel på dårlig opdækning på et hjørnespark som desværre har været vores akilleshæl i denne sæson. Så jeg krydser fingre for at vi kan holde dem fra at score mere end en gang på et hjørnespark.
Vi er vel nødsaget til at få meget tæt på 12 point over de næste 4 kampe hvoraf en sejr mod Sønderjyske er et must. Hvis ambitionen er top 6.

Hvis de sidste 4 kampe giver mere end 3 point vil det være positivt, men ligegyldig hvis vi smider mere end en af de næste 4.

Så lad os starte med at tage 3 i aften.
Dejlig aften på lægterne med god plads til fødderne, hunden, hatten og stokken.

Jeg synes at der var god stemning på trods af det lurende nederlag og manglende tilskuere.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig, det var en fin aften på stadion og fedt at se kampen tippe til vores fordel i slutningen af kampen. Synes dog det er temmelig enerverende at vi har 2/3 boldbesiddelse i hele kampen men kun 1/5 af den foregår på den sidste 1/3 af Horsens bane. For meget fra side til side og for lidt fremad, lad os nu bygge på den del også, tak.

Når det er sagt kan vi så ikke komme videre fra at ævle om sløje tilskuertal, unge spillere og plastikbane hele tiden. På med ja-hatten og fokuser på alle de spændende ting der sker i FCN og som forhåbentlig snart går op i en højere enhed.
På med ja hatten ? Det er altså meget svært efter at man har oplevet den vel nok ringeste SL kamp i mands minde.

ACH er ide forladte og slår lange bolde fremad i blinde. FCN spillede langsomt og kreerede ikke en eneste chance i første halvleg. Der kom først gang i spillet da en svagt spillende Nelson blev udskiftet med Mathias Jensen. Jeg tror Nelson havde flere afleveringer til siden og bagud end der var tilskuere til kampen og når han en sjælden gang forsøgte sig med en aflevering over mere end 3 meter så røg den enten ud over sidelinien eller til en modspiller. Mathias Jensen derimod satte drev i spillet fremad banen og var medvirkende til at der blev kreeret flere store chancer.
At det ender med 3 point er jo dejligt men det er da også det eneste positive der er at sige om den kamp. Næste kamp mod OB kan kun blive bedre.
Jeg, og dommeren tænker jeg, var ret overrasket over hvor meget larm vi kunne lave da han valgte at tage på en mental ferie i anden halvleg :)

Ja spillet var for langsomt. Og det var hovedproblemet i mine øjne. Med sådan et skildpaddehold er vi i stor udstrækning nødt til at spille håndboldtaktik når vi ikke har så mange muskelmænd der bare kan møve igennem. Men hvis det bliver for langsomt er det også for let at dæmme op for.

Hvis vi ser på tabellen var det 3 meget vigtige point. Så mangler vi blot at sejre mod OB, Sønderjyske og Lyngby før det begynder at se fornuftigt ud. Både ACH og SE har bedre programmer for resten af sæsonen så vi kan simpelthen ikke tabe nogle af de lette kampe. Det indbefatter desværre at vi skal indregne Lyngby blandt de lette modstandere og derfor must-win for stadig at tro på det.

Eller ser I mere optimistisk på det?

Anden must win kamp i morgen. Burde være overkommeligt, med plejer også at være dem vi smider.

Det er et hårdt program vi er ude på men Horsens hjælp os lidt i dag.
Der er blevet lidt langt mellem indlæggende herinde.

Sjælden elendig kamp hvor ikke meget lykkedes.
Ærgeligt at Asante skulle lave en assist til OB, men det var mere end en enkelt personlig fejl der kostede sejren.

Øv. Tilbage til hverdagen.
6. pladsen ser meget fjern ud.
Annonce