Snak

Mere indhold efter annoncen
Grotesk dommerpræstation i dag, men desværre har vi primært os selv at takke for nederlaget. FCM tog os klogt på sengen og satte os i et ubehageligt pres helt fra start.

Men Øv,
Sidder med en lidt nedslået stemning.

Vores position over året er fuldt ud fortjent.
Men nøj hvor gav afslutningen på den ordinære sæson og første halvdel af slutspillet forhåbninger om mere.

Desværre faldt vi til sidst hvor hverken vi eller FCK/BIF leverede varen.

Nu kan vi blot håbe på at vi beholder nok af vores start 11´er til ikke at være bombet længere bagud end vi var ved denne sæsonstart.

God sommer. Ses vi i Brøndby til en sommerkamp hvor resultatet med stor sandsynlighed er ligegyldigt for alle?
Måske en 5. plads alligevel er nok til at spille europæisk - bringer minder om DK EM-92:

http://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/lyngby/afsloering-lyngby-kaemper-for-superliga-eksistensen/6677115

Brugeren "Cruzan" skriver som kommentar i en anden tråd:

20 mio. er godt nok en stor sum penge som Lyngby er tvunget til at skulle fremskaffe inden 1. juni (allernødigst 15. juni) jf. UEFA deadlines.

Dertil skal det bemærkes at det samtidig ikke kun er Lyngby, der er kommet i problemer i henhold til hele problematikken omkring godkendelse af licens, dispensation, nedrykning eller kombinationer af dette. DBU er også kommet i et enormt problem, da DBU er nød til enten at udelukke Lyngby fra deres europæiske eventyr for den kommende sæson (bronzevinder) eller gå imod UEFA-medlemsregler, og dermed risikerer sanktioner (worst case scenario kan blive en udelukkelse af alle danske klubhold fra UEFA´s turneringer, her CL & EL).

DBU må derfor virkelig gå ind til weekends og den kommende tids afslutning på ligaen med delt interesse. Ikke nok med at de skal ekspres behandle Lyngby-sagen, men de skal også afholde sig fra at håbe på at Lyngby taber til FCM i weekenden, og efterfølgende taber play-off kampen til Randers/OB, så DBU kan holde det på et nationalt plan uden at UEFA skal indblandes.

Et er i hvert fald sikkert, får Lyngby ikke styr på økonomien, og opnår en DBU-licens (evt. dispensation), så kan de under ingen omstændigheder repræsenterer Danmark og deltage i den kommende EL-sæson. Det vil i så fald betyde at FCM er garanteret EL-repræsentation, og playoff overgår til mellem FCN/Sønderjyske vs Randers/OB.

Det er nok også årsagen til at DBU har sendt specielt memo til UEFA, og i øjeblikket sidder med hovedet begravet i UEFA-lovregler.

En godkendt afslutning på sæsonen, især positivt at revanchere tyveriet sidst på Farum Park.

Ift. denne kamp, var der vist ikke tvivl om, at efter det røde var det kun et spørgsmål om tid før vi fik scoret.

To ting jeg lige tager med fra kampen:

1) Mathias Rasmussen en meget spændende spiller. Det er ren Uffe bech. Speed, teknik og overblik. Forhåbentlig kommer han uden skaderne.

2) Assante er en god spiller og tilfører gode kompetencer til holdet. Men han kommer uden slutprodukt. I første omgang brænder han en direktør efter oplæg fra højre, og i anden omgang en friløber. Manden sparker over bolden begge gange, jeg er decideret rystet over, at det kan ske på dette niveau. Jeg ser typisk lignende situationer på mit serie 4 hold.

Overordnet er jeg tilfreds med kampen, omend det var meget ensidigt efter det røde. Spændende hvad transfervinduet bringer. Vi har jo haft vores første afgang, nemlig Otto Addo. Al hel og lykke til ham fremover. Spændende hvem Hjulmand hiver ind som assistent. Mon vi ser Strudal igen, der lige har forladt Brøndby?
Det ville være spændende med Strudal.

Og ja. Jeg fik helt ondt af Assante for han kommer da i den grad til at løbe runder efter sådan nogle huller i luften. Er bange for at han bliver kørt ud på et sidespor.

Nu kan vi blot sidde og nyde et U21 EM og se hvad vi står tilbage med til sæsonstart.

Og godt at se et hæderligt fremmøde på trods af at vores hovedtrup i fangruppen i den grad var ramt af tømmermænd.
Lige den med Strudal tror jeg vist kan aflives allerede nu.

http://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/strudal-stopper-i-broendby-vil-vaere-cheftraener

Kan ikke se hvorfor han, selv hvis han gerne ville agere som assistent, ville vælge os fremfor at forlænge med Brøndby. Det bliver sikkert en person som overtager den stilling som vi sikkert ikke rigtig kender til, som på en eller anden måde har en forbindelse til RTD.

I forhold til kampen i dag er det lidt svært at bruge den til så meget når vi er i overtal næsten hele kampen. Det er dog bekymrende at vi først begynder at blive farlige da Ingvartsen kommer ind, med tanke på at det nok var hans sidste kamp for os. Og Asante...for helvede da... jeg ved godt at hvis manden var en bedre afslutter og/eller var bedre teknisk så ville han ikke være i superligaen, men det er godt nok frustrerende at se på engang imellem. Han er super god til at komme til chancer og komme i rigtige givtige positioner, men han fejler bare for ofte i de helt afgørende situationer.

nånå, alt i alt en rigtig fin sæson. Jeg havde sat næsen op efter mere da vi kvalificerede os til mesterskabsspillet, men jeg havde glædeligt solgt denne sæson for en femteplads hvis jeg var blevet spurgt i starten af sæsonen. Nu bliver det spændende at følge med i u21-holdet og se hvor voldsomt vi bliver flået fra hinanden i transfervinduet. Jeg er ganske overbevist om at Maxsø og Ingvartsen smutter, især hvis de præsterer til u21 EM. Det ville heller ikke være et dårligt tidspunkt for Lobokta at smutte, han har været her længe, er en bærende profil på for sit lands u21 hold og har brudt igennem til A-landsholdet. Så er det bare om vi har nogen der kan overtage for dem.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
nånå, alt i alt en rigtig fin sæson. Jeg havde sat næsen op efter mere da vi kvalificerede os til mesterskabsspillet, men jeg havde glædeligt solgt denne sæson for en femteplads hvis jeg var blevet spurgt i starten af sæsonen. Nu bliver det spændende at følge med i u21-holdet og se hvor voldsomt vi bliver flået fra hinanden i transfervinduet. Jeg er ganske overbevist om at Maxsø og Ingvartsen smutter, især hvis de præsterer til u21 EM. Det ville heller ikke være et dårligt tidspunkt for Lobokta at smutte, han har været her længe, er en bærende profil på for sit lands u21 hold og har brudt igennem til A-landsholdet. Så er det bare om vi har nogen der kan overtage for dem.


Enig, jeg tror alle vi hurtigt kan blive enige om, at sæsonen på forhånd gerne var strakssolgt for en 5. plads.
Generelt har holdet rykket sig enormt i løbet af sæsonen, og hvis man kigger på de første kampe i sæsonen mod Viborg og FCM, så var billedet et andet. Her sås stadig Rodrigues, John, Fellah og Mouritzen. Stor kudos til Hjulmand for igen at vise vejen, og for at vise at han er en fantastisk udviklingstræner.
På trods af et svingende efterår, viste holdet karakter, og blomstrede på det rigtige tidspunkt i foråret, således at vi undgik nedrykningspuljerne. Bartolec på den højre back er måske én af de mest undervurderede signings i FCNs historie.

Bliver spændende at følge drengene til U21 EM. Ikke desto mindre begynder nu den mest ubehagelige periode som FCN fan - transfervinduet.

Jeg har hurtigt listet vores største salgsobjekter samt sandsynligheden for at de forlader klubben i transfervinduet. Priserne har jeg ikke kommenteret. Er i enige?

Maxsø - 100%
Ingvartsen - 75%
Lobotka - 75%
Marcondes - 50%
Bartolec - 50%
Marcondes spiller ifølge CV med 100% sikkerhed i FCN i efteråret - medmindre han forlænger: http://www.bold.dk/video/?id=27272
Helt enig JMM.
Det er er paradoks at de fleste andre klubber ser frem til transfervinduet og i FCN frygter vi den. Som Jenner har været inde på i flere andre tråde har vi vare for mange gange oplevet at blive bombet tilbage til stenalderen efter et brandudsalg. Giver kommentatorerne ret i at vi må forvente 2 men flere vil være skadende for holdet afhængigt af hvem der kommer i stedet. Og Bartolec og mini skal regnes med i den liste i min optik
Ift. al den snak om transfers, så synes jeg der kommer mange skiftende udmeldinger fra hhv. CV og Hjulmand.
For en måned siden sagde CV, at klubben ikke ville holde "brandudsalg" til sommer. Her et par uger efter siger Hjulmand at det "bliver svært at holde på profilerne" og får i et andet interview sagt at Lobotka sagtens kan spille i Bundesligaen.

Vi har alle vidst at Maxsø skulle videre efter denne sæson og det er ganske fortjent. At man ikke har forlænget med Marcondes er mig en gåde, men klub og spiller er åbenbart for langt fra hinanden i lønforhandlingerne og det vil ærgre mig voldsomt, hvis han smutter for jeg ser et kæmpe lys i knægten og vil gerne se ham fortsætte i nogle år endnu.

Jeg havde, hånden på hjertet, ikke i min vildeste fantasi forestillet mig at Ingvartsen skulle blive topscorer i sin første hele sæson som fast mand på holdet. Den mand har imponeret mig så meget, at jeg næsten er tom for ord, og hvis han banker et par mål ind til U21-EM, så er han nok også væk.

Lobotka har vidst nok udløb i 2019, så han bliver heller ikke billig at købe fri, men han har for længst spillet sig ud af Superligaen og spørgsmålet er om vi kan holde på ham.

Bartolec´s kontrakt udløber i sommeren 2018 (så vidt jeg husker) så enten skal han forlænges nu eller sælges - og det samme gør sig vidst også gældene med Mini. Det der dog kunne tale lidt imod er, at de begge var meget skadede i efteråret og først præsterede rigtig godt i foråret, så jeg er ikke sikker på, om der er andre klubber i Europa, der har haft kig på dem.

Som jeg ser det er der en reel risiko for at vi mister 6 spillere fra den normale startellever såfremt tilbuddene er gode nok.

Hvem sagde brandudsalg?
FCN
Regnskab fra FC Nordsjælland

FCN har i går offentliggjort regnskabet for året 2016. Regnskabet udviser et en omsætning på 157 mio. og et overskud på 23 mio efter skat, hvilket umiddelbart er flotte tal. Den store stigning i omsætningen skyldes primært salg af Bruninho og Emre Mor der har indbragt ca. 95 - 100 mio (på rygtebasis forlyder det at en del af betalingen for Emre Mor falder over flere år).

Dykker man lidt ned i tallene og renser omsætningen for spillersalg ligner det umiddelbart at klubben - ex spillersalg - har indtægter for ca. 60-65 mio. Klubben oplyste for et par år siden at Hotel FC Nordsjælland var lagt ind i regnskabet, men det virker urealistisk at omsætningen skulle være så lav inkl. indtægter fra hotellet - medmindre der stort set ikke er nogen aktivitet på hotellet.

De to foregående år har FCN haft en omsætning på hhv. 80 (underskud 11 mio.) og 75 (underskud 9 mio.). Det er da lidt bekymrende - selvom man nævner at man har foretaget en del investeringer - at en meromsætning på 77 mio kun giver et overskud på 23 mio. Det ligner nogle ret så vilde omkostninger man har i FCN - særligt når man tager i betragtning af omkostninger til spillertruppen kun udgør ca. 27 mio. ifølge Tipsbladet.

Omkostninger
Stigning i omkostninger er særligt sket i personaleomkostninger som er steget med ca. 20 mio. Regnskabet oplyser at gennemsnitlig antal ansatte er steget med 10 personer. Sammenligner man med Tipsbladets oplysninger er personaleomkostninger ikke steget i spillertruppen, så der er altså tale om stærkt stigende lønninger andre steder.

Det er mit gæt at Hjulmand får omkring 3 mio. årligt hvor Olafur formentlig fik omkring 1 mio. Otto Addo har formentlig også været en af de bedst lønnede assistenter i Superligaen. Der er ansat en ny analytiker. Den nye spanske målmandstræner er formentlig også noget dyrere end den foregående. Flemming P der er teknisk direktør hæver formentlig også en stor gage, men er først kommet tilbage i slutningen af året. Sundhedsstaben er vist også blevet øget. Der er også blevet oprustet i kommunikationsafdelingen, men vist først fra i år. Ellers kan jeg ikke rigtig se hvordan man opnår de øgede personaleudgifter - det er et voldsomt hop.

Derudover er de direkte omkostninger steget med 12 mio, jeg kan dog ikke se hvad de dækker over. Måske ligger udskiftning af kunstgræsset til ca. +4 mio. herunder samt ombygning af restaurant. Desuden nævnes det at akademierne rejser langt mere til langt flere turneringer og besøg hos hinanden og, at der bruges flere penge herpå. Det lyder altså til, at FCN også er begyndt at finansiere en del af RTD´s rejseaktivitet.

Det ligner desuden, at man har overført ca. 8 mio. til ejergruppen idet der står opført et minus på 8 mio. under "ændring i finansiering".

Indtægter
En 9 plads sidste år gav færre TV-penge. Desuden er tilskuerindtægter faldet. I 2015 årsrapporten forlød det at der fortsat var en mindre fremgang i sponsorer - I år har man lukket et sponsorafsnit, altså må man også formode at sponsorindtægter er faldet.

Likvide midler
AKP tømte klubben for penge i forbindelse med salget til RTD, idet han hev 43 mio ud af klubben så der ligger altså ikke længere penge på kistebunden fra CHL. Da RTD overtog klubben var der likvide midler på 10 mio. hvilket i dette regnskabsår er steget til lidt over 30.

Konklusion
Altså en solid økonomi, dog temmelig høje omkostninger og store driftsunderskud samt stor afhængighed af spillersalg.

Fremtid
Det ligner dog nogle voldsomme driftsunderskud fremover da personaleomkostninger formentlig ikke falder nævneværdigt. Disse skal på kort sigt finansieres via spillersalg hvor FCN pt. har Ingvartsen, Lobotka, Maxsø som de mest oplagte til (mit estimerede bud) en værdi i omegnen af +70 mio. Mit bud er at omkostninger ex. løn vil være lidt mindre i næste regnskab medmindre der iværksættes nye aktiviteter.

Det har været en målsætning at få store globale sponsorer ind til at finansiere en væsentlig del af driften. Dette er endnu ikke lykkedes, hvorfor klubben er stærkt afhængig af spillersalg. Man har dog et kapitalberedskab af en sådan styrke at man burde kunne holde på spillerne til man selv mener, at de bør sælges.

Jeg skal understrege at min analyse baserer sig på en del antagelser og, at jeg ikke er regnskabsuddannet, hvorfor ovenstående skal tages med forbehold.
Annonce