Snak

Mere indhold efter annoncen
Efter sigende skulle Okore være til lægetjek i AAB. Hvis det er er sandt, så kan jeg ikke andet end at ærge mig over det ikke er os.

Han har ikke set god ud i FCK, men er sikker på at han med den rette træner og spilletid nok skulle komme op på tidligere niveau.

Uden tvivl min nummer 1 på dette vindues ønskeliste..
Kommentarer på at Carlgren er blevet solgt? Er der kommet en pris frem?

Lobotka og Ingvartsen rygtes væk. Tror desværre det er tæt på.
Det er ærgerligt, men forventet med carlgren. Han blev hentet ind på en 6 måneder lang kontrakt, da han skifte til udlandet i første omgang glippede. FCN har hele tiden været klar over at han kun var i klubben på lånt tid, og derfor får vi heller ingen transfer for ham.
Lobotka er selvfølgelig tabt, men jeg tror godt vi kan holde på Inge et år endnu - medmindre der lander et bud som hverken han eller klubben kan sige nej til.
FCN
Spørgsmålet er jo så om vi henter erstatninger for f.eks. Invartsen, såfremt han sælges, eller pengene skal sendes direkte til RtD når driftsunderskuddet er dækket. Jeg tror personligt mest på det sidste.
Mjah...både og. Vi ved ikke helt hvad driftunderskuddet dækker over. I jenners gode gennemgang kom han med det gæt, at der kunne være sign-on udgifter til Hjulmand, Otto og Flemming P. Men det bliver vi først klogere på om et år.
Personligt håber jeg på en ny angriber oppe foran, der kan score mål. Vi er alt for ufarlige med en falsk 9er, men jeg tror heller ikke at vi køber mere end én måske to spillere i dette vindue. Desværre.
FCN
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Betryggende at vi går godt sæsonen forberedt i møde centralt. TK, Nelsson og Mathias Jensen skal nok kunne løfte opgaven. Angreb og central forsvar er vi lidt tynde på. Vi håber alle at Marcus først ryger næste år. Han har tiden med sig, og kan sagtens blive et år til. Dels for at give klubben mulighed for at forberede sig og betale tilbage, og dels for at modnes. Udenlandseventyr i en meget ung alder har det med at mislykkedes.

Forsvarsmæssigt havde jeg håbet at se en tilgang, da tilstedeværelsen af Maxsø har været afgørende. Jeg har ikke tiltro til Skovgaard, Gregor eller Tranberg, som alle er blevet gjort bedre af Maxsø ved siden af.

Som udviklingsklub er det lidt hårdt at se vores direkte konkurrenter som AGF, Aab, OB, mfl. opruste mens vi håber på at undgå salg af bærende spillere. Worst case forlader Emiliano, Ingvartsen, Maxsø, Bartolec og Lobotka os. Det er halvdelen af markspillerne i vores startopstilling. Av. Tiden må vise hvem der er tilbage efter 31 august.
Hvem har været interesseret i lobotka og hvad er han prisstigninger til?
Brøndby og Chelsea
Ingvartsen siger i dag, at han ser mulighed for at blive i FC Nordsjælland i denne sæson. Det er positivt.

Desuden spiller både Maxsø og Marcondes testkampene. Det kunne da være et tegn på, at man ser dem som spillere på holdet i den kommende sæson. Alligevel ville det være især overraskende med Maxsø, men hvorfor pokker bruger man ham så? I stedet, hvis man forventer han smutter, bør man vel spille med Tranberg/Skovgaard i testkampene. Kunne det være et tegn på Maxsø vil tage endnu en sæson?

Lobotka, som jeg ser som den klart bedste spiller i FCN de to sidste år, er helt sikkert ude. Jeg tror slet ikke vi får ham se spille en kamp for os i 17/18 sæsonen.
The Hammers og Wild Tigers COYI
FCN stiller med denne trup:

1 Alex Runarsson
28 Peter Vindahl Jensen
5 Mads Mini Pedersen
9 Tobias Mikkelsen
10 Emiliano Marcondes
11 Mohammed Fellah
12 Ernest Asante
14 Mathias Rasmussen
17 Andreas Skovgaard
20 Patrick Da Silva
23 Mathias Jensen
24 Christian TK Køhler
30 Abdul Mumin
31 Godsway Donyoh
33 Collins Tanor
35 Jakob Johansson
36 Victor Nelsson
Magnus Kofod Andersen U/19
Andreas Olsen U/19
Nicolai Frederiksen (U/19)


Hverken Maxsø, Batolec, Ingvartsen eller lobotka, er udtaget til den sidste test inden superligastarten. Hvad mon man skal lægge i det? Håber der er en god forklaring, og ikke at alle nævnte er fortid i FCN...
FCN siden 2006
Chicago Bridges er ikke et specielt stærkt hold. De spillede uafgjort mod SJE og skal senere møde HB Køge.

Hjulmand sagde at han ville afprøve flere spillere for også at se alternativerne på positionerne. Således er Tranberg, Mtiliga heller ikke med udover Maxsø, Bartolec, Ingvartsen, Lobotka.

Jeg tror man betragter det som en slags reserveholdskamp, hvor man måske sparer spillere der ikke er helt oppe i omdrejninger el. har småskavanker. Meeen...
Annonce