Redigeretfre 14. nov 2014
Jeg har tænkt lidt over FCN´s manglende succes i de seneste kampe og er kommet frem til flg.:
I John, Bech og AC´s tilfælde har vi nogle af Superligaens bedste spillere på deres pladser. Problemet ligger, som jeg ser det, inden for den trekant de tre udgør, i form af den offensive midt og den enlige angriber. Dvs. Primært Vingaard, Søren C og Lorentzen - hertil skal så regnes midterforsvaret. Altså kan hele midten af banen - regnet på langs - kritiseres, lige bortset fra AC. AC sætter spillet godt op og bremser godt. John og Bech er wings på et niveau over Superligaen (omend John mangler noget fysik og ikke gider deltage defensivt).
Der mangler en targetman der kan trække nogle forsvarere til sig og der mangler en trussel fra den offensive midtbane. Som det er nu, er der hele tiden en mand på John og Bech, og får de bolden er der straks to-tre mand på dem. De bliver derfor ikke spillet tilstrækkeligt og har for svære arbejdsbetingelser når de endelig får bolden.
Løsningen på dette ser jeg som en rigtig targetman der kan trække forsvarere til sig og være en trussel i feltet samt, samt en reel trussel fra den offensive midt. En targetman har vi ikke (Lindberg slog ikke til, Nordstrand er en skygge af sig selv - og ikke targetman, Aabech skred, Sise har aldrig været på banen). Til januar kommer Baldvinsson, men jeg tror, vi skal bruge en mere.
På den offensive midt så jeg gerne Lorentzen med hans sublime teknik og uforudsigelighed, måske i kombination med Marcondes? Vingaard bidrager for lidt og Søren C er snart historie.
Altså primært en rigtig angriber/targetman der også kan noget i hovedspillet og så Lorentzen tilbage på offensiv midt, formentlig med Marcondes således, at der også kom en trussel i feltet og foran feltet, hvilket samtidig ville føre til bedre arbejdsbetingelser for John og Bech.
Ja, så er der forsvaret. Runje er sublim i hovedspillet og kan sjældne gange også føre bolden frem. Herudover er min tålmodighed altså opbrugt. Ud med ham og noget erfaring ind. Tanken med Jacobsen i efteråret 2013 var god - noget i samme stil - nogen der ved hvordan Stadsgaard er teknisk? Et emne kunne du også være Magyar fra Halmstad som blev rygtet til FCN i sommers. Han har kontraktudløb til januar og er i en alder af 23 anfører i klubben og i udkanten af det svenske landshold. Maxsø/Gregor var et outstanding makkerpar i U-19 og har et indgående kendskab til hinanden. Det kunne også være en kombination, men jeg ser også behovet for erfaring i form af en spillende forsvarer som værende nødvendigt.
Mine ønsker til transfervinduet går altså på en targetman og rutine til forsvaret. På lidt længere sigt skal formentlig også ses på alternativer til den offensive midt. Søren C forsvinder, Lorentzen og Issah har kontraktudløb til sommer, Vingaard er primært en breddespiller.