Snak

Mere indhold efter annoncen
Ticinovic imponerede i de første 1-2 kampe han spillede og blev da også i nogle aviser kaldt for "Super-Mario". Derefter synes jeg ikke at han imponerede. Hans repertoire virkede ikke særlig stort, farten ikke imponerende og der kom ikke meget ud af hans aktioner på kanten.

På Kroatiens U-21 landshold spillede han samtidig venstre back og man begyndte at forsøge med ham her hos FCN også. Det synes jeg ikke gik godt. I nogle kampe virkede det til at modstanderholdet spillede direkte på ham fordi de vidste at de kunne komme uden om ham.

Fordelen ved ham var så, at han kunne spille både i højre og venstre side og både wing og back. Reelt var han dog 2. - 3. valg på alle pladserne.

Jeg synes dog, at han i denne sæson er steppet op. Som wing er han blevet mere udfordrende og flere aktioner lykkes for ham. Samtidig er han også blevet mere solid som back. Han angiver i øvrigt venstre siden som sin favoritposition og særligt som venstre wing.

En spiller der virkelig har udviklet sig, men velsagtens stadig er 2. valg på de fleste positioner, men samtidig efterhånden en meget værdifuld spiller man kan sætte ind på mange positioner og vide, at han gør en god indsats hver gang.

Jeg håber også, at højresiden bliver forbedret og mener, at den må tilhøre Bech når han er klar. "Mini-Messi" bliver rigtig, rigtig stor hvis han kan holde skaderne væk. Samtidig har Thycosen dog også imponeret og Ticinovic er jo også stærk på posten. Endelig er der Aabech som venstrebenet, der i FCN´s system nærmest er født til pladsen og også er ved at komme i omdrejninger. Laudrup spiller også pladsen. Højre wing er nok den plads der må være mest kamp om.

Normalt skifter FCN i hvert fald to af de tre forreste ud i hver kamp og med så mange offensive kvaliteter og muligheder bør der kunne blive plads til de fleste. Ikke at forglemme Jradi (der dog pt. virker meget langt fra holdet) og Lindberg. Jeg vil tro, at man vil forsøge at leje Lindberg ud medmindre man vil bruge ham som back-up for Nordstrand.

Mario har ingen berettigelse på offensivpladserne, når alle er klar. Defensivt er han en fin mulighed.
Jeg håber at se folk i gear når sæsonen starter om lidt. Særligt Nordstrand og Aabech må gerne vise at de stadig kan være med.
Klar til sæsonstart

Sidste kamp på træningslejren mod Metalist var fannerme en flot kamp af FCN der spillede deres bedste kamp siden forårssæsonen 2013. En fornøjelse at se på. Endda mod en modstander der spiller stort set lige op mod Shaktar Donetsk i den ukrainske liga, ligger foran Dnipro og i deres optakt har vundet over hold som Zenith Skt. Petersborg og Levante.

FCN stillede således op:

David Jensen

Stryger, Runje, Gregor, Mtiliga

Stokholm, Vingaard, Petry

Ticinovic, Nordstrand, John

Lidt overraskende var David Jensen på mål. Derudover må det vel være stærkeste opstilling pt. om end AC nok normalt ville blive foretrukket for Petry. Ticinovic ser ud til også at have spillet sig ind i startopstillingen som wing på bekostning af Bech/Thycosen.

Det var en hård modstander, FCN var oppe imod, der tydeligvis var kommet for at vinde. FCN stod derfor lidt længere tilbage på banen end normalt i en solid defensiv. Metallist havde svært ved at komme ret langt over midten før de måtte spille bolden tilbage igen. Boldbesiddelsen var også lidt unormalt ikke i FCN´s favør.

Det var en fornøjelse at nyde FCN´s pasningsspil og hvordan man formåede konsekvent at spille sig ud af Metallists pres og spille bolden frem ad banen. I efteråret var det i høj grad som om evnen til at spille sig ud af modstanderens pres var faldet markant, men her sås det så afgjort igen. Igen og igen formåede man at finde hinanden i små hurtige kombinationer og spille sig ud af presset. Det har ellers i et godt stykke tid været opskriften på succes mod FCN at lægge et højt offensivt pres som FCN så ville forsøge at spile sig ud af men ikke længere formåede. Det tegner lovende at man mod en sådan modstander formår det igen.

Godt var det også at se hvordan David Jensen insisterede på at spille med holdet og var en aktiv del af, at man formåede at spille sig ud af presset. Det er risikofyldt når målmanden ikke blot losser bolden ud af kommunen, men konstant søger at spille med holdet, og i et enkelt tilfælde skal David Jensen være mere end glad for at en Metallist spiller fungerede som bande for en aflevering, frem for at sparke den ind.

FCN kom frem til mange chancer og indlæg og hvis man skal kritisere noget må det vel være at skarpheden i front kunne forbedres. Nordstrand virker, trods at han har deltaget i hele opstarten, stadig ikke hvor han skal være.

FCN foretog en lidt anderledes udskiftning i 2. halvleg hvor Thycosen kom ind for Vingaard. Dette medførte, at Thycosen kom frem som højre wing, Ticinovic ned som venstre back, Mtiliga ind som defensiv midt og Petry rykkede frem på Vingaards plads. Jeg ved ikke om det var denne ændring, men samtidig begyndte Metallist at lægge et tungere pres for at få scoret det udlignende mål og FCN blev presset temmelig meget tilbage - umiddelbart forekom det mig ikke en optimal løsning. Man har dog spillet med samme opstilling på et tidspunkt i en anden træningskamp i optakten.

FCN´s forcer i kampen var særligt John og Ticinovic på kanterne der kom frem til meget og udfordrede godt. Hvor John tidligere har haft en tendens til at sjoske rundt ud på sidelinien når han ikke havde bolden, var han i dag meget mere aktiv end nogensinde set før - også i defensiven og i presspillet.

Samtidig fungerede defensiven godt og holdet stod rigtig godt organiseret i kombination med at pasningsspillet i store dele af kampen sad lige i skabet. I et par enkelte tilfælde var der dog et par løse markeringer i forsvaret uden det dog blev farligt, men kunne let være blevet det. Samtidig holdt defensiven dog stort set Metallist fra at komme til nogle farlige chancer. Af et hold på et sådan niveau kom Metallist til at se noget tamme ud i offensiven.

Jeg er imponeret af hvordan holdet spillede og nød at se FCN på dette niveau. Kan man holde samme niveau i foråret bør man som minimum kunne spille lige op mod de bedste hold i Superligaen.

Onsdag spillede reserver/U-19 så mod de svenske mestre Malmø der stillede op i stærkeste opstilling bortset fra nogle skader. Malmø var nu faktisk bedre i alle faser af spillet, men med tunge ben da de er midt i deres opstart.

De fleste spillere vil kunne gå ind på 1. holdet uden, at det vil gøre den store forskel - så længe der kun er tale om en enkelt el. to positioner.

Dog, de eneste jeg vil bedømme kunne gå direkte ind og konkurrere om en plads i startopstillingen var Martin Hansen, Maxsø, Issah og måske Johannesen. Der var ikke rigtig nogen der faldt igennem og de resterende ville fint kunne fungere som reserver.

Udover en start-11´er der pt. formentlig ser således ud:

David Jensen

Stryger, Gregor, Runje, Mtiliga

Stokholm, Vingaard, AC

Ticinovic, Nordstrand, John

har man dog også en bænk, der ikke var med i Malmø, der ser således ud:

Aabech, Christensen, Bech, Laudrup, Thycosen, Petry. Herudover kan Martin Hansen, Maxsø, Issah, Johannesen også træde direkte ind på holdet og konkurrere om pladserne - i alt 21 spillere i spil til start-11´eren. Kampen viste så også en god bredde blandt reserverne. Endelig er der også den nye U-19 målmand Alex Runarson som jeg ikke selv har set men skulle have vist storspil for U-19 holdet og allerede er reservemålmand på det islandske A-landshold.

Er sidste kamp mod Metalist et udtryk for vor FCN står nu lover det godt for foråret. FCN ser ud til at kunne spille sig ud af et højt pres. Det har til gengæld knebet noget med at får scoret så meget mod hold der pakker sig sammen i forsvaret.

Hjulmand udtalte i et interview efter Metalist kampen, at han gerne ville 4-5 kampe ind i sæsonen før han ville udtale noget om hvor holdet stod. Det må vel hænge sammen med at det ikke ligefrem var storspil FCN viste i kampene før og, at han ikke er helt sikker på at holdet kan præstere tilsvarende i hver kamp fremover.

Jeg går som optimist, med et lille forbehold, ind til forårssæsonen og mener, at målsætningen må være at passere Randers og et hold til (BIF?) og ende i top-4 og dermed kvalifikation til Europa League.
Så er det ved at være mandag og dermed årets første kamp i Superligaen for FCN.

Læser man EFB tråden igennem og ser på udmeldingerne fra EFB ligner det at EFB vil forsøge, at sætte sig på kampen med et højt offensivt pres og på den måde slå FCN´s spil i stykker. Samtidig forventer man at FCN vil forsøge at spille mere direkte og fokusere mindre på boldbesiddelse.

Et højt offensivt pres vil give plads til FCN´s kanter og noget direkte omstillingsspil - men EFB mener tilsyneladende at være forberedte på dette.

Min personlige og subjektive holdning er, at kampen i høj grad kommer til at blive afgjort på hvem FCN vælger at sætte på mål.

Vælger man David Jensen vil det defensive boldspil fungere med målmanden som en aktiv markspiller og FCN vil være i stand til at spille sig ud af presset.

Vælger man Martin Hansen vil det defensive boldspil fungere mindre godt og man vil blive tvunget til at losse bolden mere væk og kampen blive afgjort på tilfældigheder. Martin Hansen vil dog måske være i stand til at diske op med lidt flere superredninger end David Jensen.
Hvordan ser FCN-truppen ud lige nu, er den skadesfri?
[i]For meget succes til det her sted[/i]
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Sise, Lorentzen er ude hele foråret. Christensen forventes at være med i løbet af foråret. Bech træner med bold og forventes snart i gang. Nordstrand blev skadet fredag - omfang kendes endnu ikke. Laudrup er begyndt at træne igen. Ellers skadesfri.
Sikke en møgkamp FCN lagde ud med mod EFB.

1. halvleg var katastrofal - som om FCN ikke havde opdaget at Superligaen var gået i gang.

Forsvaret sejlede, primært pga. Runje. Gregor synes jeg egentlig gjorde det udmærket, men et forsvar består jo af mere end en person og når nu Runje sejlede kommer Gregor heller ikke til at se for godt ud.

På midtbanen strøede Vingaard og Stokholm fejlafleveringer rundt. Angrebet formåede ikke at bryde igennem.

Som jeg har skrevet i tidligere indlæg har FCN haft det svært ved forsvar der pakker sig sammen om straffesparksfeltet hvilket det trods al lykkedes at FCN at presse EFB til et par gange. I mangel af en targetman bliver man nød til at spille sig igennem, og det formåede FCN ikke. I erkendelse heraf valgte man så at trille bolden frem og tilbage på egen banehalvdel for at lokke EFB længere frem på banen og dermed skabe plads til kanterne. Meget held med det havde man nu ikke og man kunne så ikke modstå EFB´s pres.

Det var ikke en god løsning med AC som forreste mand - det gik nu bedre med Aabech.

2. halvleg synes jeg gik bedre. Skudstatistikken var lige og FCN kom frem til chancer. Absolut ikke prangende, men havde man spillet sådan hele kampen havde det været en lige kamp.

Jeg håber, at man i næste kamp sender Aabech frem som forreste mand fra start og skifter Runje ud. Bedste bud her vil være Maxsø - men det vil være et sats. Desuden så jeg gerne at Issah kom ind med sin aggressivitet og fik erobret nogle bolde og stødte med frem.

Med det spil man viste i 2. halvleg kombineret med indskiftninger af Maxsø, Issah, Aabech og på en bane man bedre kan spille på er jeg optimist til kampen mod Viborg. Desværre tror jeg ikke, at Hjulmand vil ofre AC el. Stokholm for Issah.

1. halvleg var katastrofal. 2. halvleg tyder på at FCN kan ende lige under toppen og kæmpe med om en 5. plads - med lidt held og lykke krydret ind. Man skal dog passe på med at spå om en hel sæson pga. en enkelt kamp.

Truppen er desværre hårdt ramt af skader pt. Sise, Lorentzen, Christensen, Bech, Thycosen, Nordstrand, Jradi, Laudrup er alle ude med skadet og man har måttet supplere med 3 U-19 spillere til kampen mod Viborg.
Genial kamp mod Viborg - omend på en billig baggrund.

Frygter dog lidt næste weekend mod BIF og deres offensive en-mod-en presspil. Det bliver en noget anderledes kamp. Håber at banen er god - ellers bliver det svært. På den anden side - det gør det aligevel...
Kampen mod Viborg havde bragt lidt ændringer i forhold til normalen.

I stedet for at stille op i en 4-3-3 gik man tilbage til den 4-2-3-1 man spillede da Beckmann var i klubben. Desuden havde man byttet rundt på AC, og Vingaard så opstillingen så således ud:

Jensen

Stryger, Gregor, Runje, Mtiliga

Stokholm, Vingaard

Ticinovic, AC, John

Aabech

Spillet fungerede rigtig godt. Læren må være at FCN er bedre når man stiller med en angriber (Aabech) som angriber i stedet for en midtbanespiller (AC) - egentlig meget indlysende... AC fungerede nu også godt på 10´er positionen. Lidt anderledes spillende en Vingaard - der mest har været en boldfordeler og skudtrussel, og Christensen - hvis force primært er, at finde hullerne/mellemrummene mellem modstanderens kæder og tage de rigtige løb. Her var AC en lidt mere aggressiv spiller.

Vingaard fik også ros for sin placering som defensiv midtbanespiller - han og Aabech er således på rundens hold i Ekstrabladet.

I nedtakten efter kampen kom Hjulmand i øvrigt ind på den store forskel der er på FCN på hjemme- og udebane. Han oplyste at FCN i gennemsnit har 600 pasninger i en kamp og satte det i forhold til Viborg der i gennemsnit har 300 pasninger pr. kamp. Af den årsag, oplyste han, er FCN meget afhængig af et ordentligt underlag. Knoldede, hullede mudrede baner gør simpelthen, at afleveringerne ikke lykkes og spillet ikke fungerer.

Vil man være et tophold er det dog meget rimeligt at forlange, at man kan spille på alle slags underlag. Pt. formår FCN dog ikke dette. I det mindste kan man så glæde sig over at spillet på en jævn bane ser ud til at fungere efterhånden. Det er da et fremskridt i forhold til efteråret...

Problematisk er det også at modstandeholdene efterhånden er blevet ret gode til at lukke ned for John og, at Ticinovic ikke besidder samme gennembrudsstyrke på højrekanten samt, at de primære alternativer til Ticinovic (Bech og Thycosen) ikke er klar. Med Aabech i feltet har John dog fået flere muligheder for indlæg. Selvom Aabech er god i hovedspillet tror jeg ikke, at vi skal forestille os, at vi lige pludselig har fået en mester på dette felt. Aabech søgte hver gang til den fjerneste stolpe i hjørnet af det lille felt, da han var mindre generet af midtstopperne i dette område - det går desværre nok ikke længe før modstanderholdene har luret dette.

Alt i alt dog en fremgang på hjemmebane hvor holdet spillede rigtig flot og kun en storspillende Viborgmålmand hindrede en større sejr, og mon ikke noget af det kan hives med når man spiller på udebane - ellers må vi håbe på tidlig sommer og gode baner...
FCN´s nye transferstrategi

FCN vil i fremtiden primært fokusere på at hente spillere fra Norden og vil samtidig i højere grad hente spillere ind til U-17 og U-19 holdene og formentlig i mindre grad spillere direkte til Superligatruppen.

Ovenpå de mange rare CHL mio. udtalte FCN at man havde udvidet scoutingsystemet ganske væsentligt. Uden at være sikker herpå mener jeg, at FCN gik til at have 4 scouts ansat. Derudover investerede man også "et betydeligt beløb" i et internationalt scoutingprojekt. Første resultat heraf var at man hev Bueno (topscorer i serie A (regionalliga) i Brasilien i 2010), Perreria (tidl. anfører for Portugals U-21 landshold), Calvo (ung landsholdsspiller fra Costa Rica) til klubben.

Formålet hermed var at bringe nye og spændende kompetencer ind i klubben og FCN spillestilen. Til at hjælpe med dette blev ansat personer i klubben der udelukkende havde til formål at hjælpe disse eksotiske spillere med integrationen i klubben.

Alle spillere var imidlertid et fail. Sportschef Lauersen blev sendt på orlov og ejer AKP overtog selv sportsdirektørposten. Man har nu grundigt gennemanalyseret klubben og har tilsyneladende ændret strategi.

Chefscout Flemming Berg blev fyret i FCN i begyndelsen af i år (14 dage efter fik han jo hos BIF) og man har i stedet ansat Steen Nedergaard der er tidligere chefscout for OB. Samtidig fremgik det af FCN´s hjemmeside:

Udskiftningen på posten som chefscout og ansættelsen af Steen Nedergaard hænger tæt sammen med vores strategi, der handler om at udbygge vores position i dansk og nordisk fodbold. Vores primære område for scouting er Danmark og Norden og med ansættelsen af Steen Nedergaard står vi endnu stærkere på dette område end tidligere.

og

FC Nordsjælland vil fortsat fokusere på at udvikle talenter via vores akademi, vores U-sektor og det store netværk af samarbejdsklubber. Vi vil derudover sikre os en endnu stærkere position, når det gælder tilgang af spillere til nøglepostioner på U 17- U 19 og Superliga-holdet,


Inden CHL fik FCN spillere fra FCK´s og BIF´s overskudslager samt talenter der ikke havde slået til i udlandet el. unge talenter fra Danmark. Der var desuden en mindre tilgang fra ungdomsafdelingen.

CHL fik FCN til at opgradere til et world-wide scouting projekt der skulle hente spillere ind til Superligtruppen.

Den seneste satsning ligner at man har redefineret scoutingområdet til Norden og vil hente talenter ind tidligere - allerede til U-17 og U-19 holdene og dermed skole dem i FCN-spillestilen inden de bliver seniorer. Herudover skal ikke glemmes FCN´s akademi der foreløbig kun har en levetid på 2½ år og endnu ikke er begyndt at spytte talenter ud.

Jeg vil formode, at dette vil betyde, at man i mindre grad vil se indkøb direkte til superligaholdet og i højere grad vi se egenudviklede talenter der træder fra ungdomsafdelingen op i superligatruppen. Rent økonomisk er dette sikkert mindre omkostningstungt samtidig med, at nye spillere i højere grad vil kunne gå lige ind på holdet og bidrage fra dag 1. Jeg tror dog ikke, at man fuldstændig vil afskrive voksne transfers til klubben.

De to eneste indkøb til FCN i vinterens transfervindue ser ud til at bekræfte dette:

Runar Alex Runarsson - 18-årig U-21 landsholdsmålmand(KR Reykjavik), Daniel Thorup, 18-årig U-18 landsholdsspiller (AB). Begge er indkøbt til U-19 holdet.

EDIT:
Fra denne sæson har FCN nedbrudt grænsen mellem U-19 og superligaholdet således, at U-19 i højere grad deltager i superligaholdets træninger og specialtrænere fra superligaholdet også deltager i U-19 holdets træninger. Samtidig stiller man større krav til U-19 spillerne så disse ligner kravene til superligaholdet.
Annonce