Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved godt at vide har været ret shaky i flere områder af spillet, men jeg er ret fortrøstningsfuld i forhold til forårssæsonen.

Jeg tror godt vil kan overleve tabet af Marcondes uden at vide behøver at forstærke os.

Jeg kunne godt se Mathias Rasmussen skolet til at tage over efter Marcondes. Jeg synes i hvert fald at han har vist takterne.

Så med mindre vi mister flere i vinter vinduet ser jeg ikke det store behov for at forstærke os. Jeg tror at flere af de andre top 6 bejlere vil sælge profiler og købe nyt ind. Så jeg ser muligheder for at hente nogle point ved ikke at ryste posen for meget.
Hvis der skal forstærkes, er det vel næppe i offensiven, der har rigeligt med dygtige spillere i hvert fald.
@ StruzzieCamelli

Jo, der er taget nogle mærkelige karrierespring af tidligere FCN-spillere. FCN har dog som erklæret mål at være mere herre over kontraktsituationen end det hidtil har været tilfældet så det i højere grad er FCN der bestemmer hvornår spillerne skal af sted. Gerne ½-1 år senere end det hidtil har været tilfældet. I tilfældet AC så VILLE han af sted. Maxsø har gennemlangt tid været hooked på Tyrkiet og spiller foreløbigt fast og bliver presset på et højt niveau, så det var måske fornuftigt nok. Marcondes er eksploderet i det sidste halve år og ville ikke forlænge sin kontrakt - mon han ikke selv fortryder, at han ikke ventede ½ år og tog et større og bedre sted hen? Man kunne tilføje Uffe Bech og Bruninho til din liste.

@ Krook

AC var oprindelig 10´er og lignede et interessant talent uden dog at få sit gennembrud. Hjulmand rykkede ham ned på 6´er hvor han måske var Superligaens bedste i det ½ år han nåede at spille der. Han blev imidlertid solgt til Chievo som 10´er og slog ikke til. I Malmø prøvede man ham vist lidt som 10´er i starten. Det er dog som 6´er han er slået igennem og nu er kåret som bedste spiller i Allsvenskan. Men jo, en 6´er med offensive kvaliteter.

@ Sacds
Hvis nogen før sommerferien havde sagt, at Marcondes ville toppe både topscorer- og assistslisten og være den måske bedste spiller i Superligaen, ville man ikke blive taget seriøst. Jo, Marcondes var rigtig god før sommerferien, men det er jo eksplosivt hvad der er sket med ham siden. Før sommerferien mente alle at FCN skulle spille om nedrykning efter afgang af Maxsø, Lobotka, Ingvartsen - det var ikke en-til-en afløsere for nogle af dem. Istedet slog Marcondes, Mathias Jensen, Mini til og Asante begyndte pludselig at score mål. Når Marcondes forsvinder er der andre der vokser: Bartolec er allerede i spil som ligaen bedste højre back - Nelsson, Amon, Mathias Jensen er de mest oplagte som de næste der slår til. Så må vi ikke glemme Godsway der pt. er skadet og Petry der er på vej tilbage

Men jo som i alle andre klubber kunne der godt bruges indkøb fordelt over hele banen. I hvert fald så længe de har større talent end dem der er på vej fra akademiet og hvis plads de i givet fald vil tage. Personligt er jeg usikker på hvor stort et talent Uhre er, men spændende ser han ud ligesom f.eks. Zinkernagel, Skov, Gammelby, Stückler.

Pengene sidder dog godt fast hos FCN der skal bruge dem til at dække store driftsunderskud, store investeringsplaner i kvindefodbold, et 3. akademi, og kontinuerlig udvikling af talentudviklingen.
Jeg forventer heller ikke der bliver åbnet for den store pengepung i næste vindue. Vi har jo lige præcist vist at det går godt med at hente erstatninger op fra egne rækker og med spillere som Amon og Futte til offensiven så synes jeg det ser spændende ud. Mon ikke der også snart kommer lidt flere navne til fra RTD.

Vi startede sæsonen virkeligt stærkt og det tror jeg skyldes at vi erstattede Maxsø, Lobotka og Ingvartsen med spillere fra egne rækker der gik direkte ind på holdet fra dag 1. Husker at Ståle har udtalt sig at deres svingende præstationer skyldes salg af profiler og nye spillere der skal spille ind.

Vi har pt. 10 point ned til nedrykningspillet og der er 9 runder igen. Efter vinterpausen er størstedelen af kampene (7 stk) mod hold der pt. ligger til nedrykningspil (pånær OB og FCM) så med mindre vi laver en Randers så må vi kunne køre den hjem og ende i slutspillet.

Håber så at der snart begynder at komme flere tilskuere til Farum. Holdet spiller jo noget seværdigt fodbold så det kunne være fedt med +5000 tilskuere til de fleste kampe.
Mon ikke der også snart kommer lidt flere navne til fra RTD.


Så vidt jeg har forstået, er de tre største talenter fra RTD i øjeblikket (i rækkefølge):

Mohammed Kudus, midtbane (8´er, 6´er) 02.08.00.
Ibrahim Sadiq, wing 07.05.00.
Gideon Mensah, midtstopper 09.10.00.

Reglerne er således, at man ikke må skifte klub fra et kontinent til et andet før man bliver 18 (også derfor Amon først er begyndt at spille nu). Ovennævnte kan således ikke spille før deres 18-års fødselsdag.

Mohammed Kudus skulle være et stor-stor-stor talent der muligvis kan træde direkte ind på holdet. Jeg har dog hørt meget uofficielle rygter om, at Manchester City også skulle være ude efter ham og, at der er et el. andet i samarbejdsaftalen mellem FCN og City der gør, at han måske ryger dertil i steder - men som sagt det er meget uofficielle rygter.

EDIT: Glemte lige Francis Abu fra RTD. Jeg har ikke rigtig nogle data på ham, men ved han har været en del i Farum og også har deltaget i en reserveholdskamp. Jeg har desuden bemærket ham i et par opslag hist og her.

Lidt uden for kontekst - Mumin - dette år skulle primært være et læringsår for ham og han er formentlig ikke umiddelbart i spil til start-11´eren.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har ladet mig fortælle at der bliver kigget efter en ny CB her til vintervinduet. Om det så lykkes er jo en anden sag.
"Jeg har ladet mig fortælle at der bliver kigget efter en ny CB her til vintervinduet. Om det så lykkes er jo en anden sag. Jeg har ladet mig fortælle at der bliver kigget efter en ny CB her til vintervinduet. Om det så lykkes er jo en anden sag."

Hvis det er sandt håber jeg de tænker sig godt om inden de henter nogen ind. Det skal helst være en spiller i Stokholm/Mtiliga klassen før det giver nogen mening. En der er rutineret, har et højt niveau og gerne en med lederegenskaber.

Hvis vi henter flere i Tiedemann kategorien, så kan vi lige så godt bare bruge hvad vi har i forvejen. De har i det mindste spillet sammen, kender systemet og er langsomt igang med at blive spillet sammen og få bedre og bedre fat på de defensive aftaler.
Hvis vi henter flere i Tiedemann kategorien, så kan vi lige så godt bare bruge hvad vi har i forvejen. De har i det mindste spillet sammen, kender systemet og er langsomt igang med at blive spillet sammen og få bedre og bedre fat på de defensive aftaler.


Meget enig. Og netop derfor er tilfældet Gregor så interessant. Her er en spiller som der er brugt en del ressourcer på, og han var en del af et fremragende makkerpar med Maxsø i sidste sæson inden han blev knæskadet.
Kommer han i form og viser niveauet, så er han selvskrevet til start 11´eren. Desværre har han og rådgiverne sat kikkerten mod udlandet og pengene, og piver nu over at få vist døren.

Det problematiske ved at hente rutine og erfaring ind, er jo lønnen, som vi desværre kun meget sjældent kan gå på kompromis med. Med afgange som Marcondes, Mtiliga og Toby til sommer bør og skal der være plads i budgettet til at hente en CB ind. Der kan muligvis være aktuelle spillere fra andre hold i Suppen, men jeg forestiller mig ikke at det er her CV og co. lægger fokus.

Jeg syntes det er skide ærgerligt med Emiliano, da han er inde i en periode, hvor det kan spekuleres at han er i øjeblikket er blandt de bedste i superligaen. Nu skifter han istedet til en tonsserliga, hvor der spilles +45 kampe, og kampene er meget fysiske. Jeg begriber virkelig ikke man er kommet frem til at Brentford skulle være det rigtige valg, frem for topligaen i Holland, Frankrig eller Tyskland. Andre som Ingvartsen, Stryger, Lobotka, Jensen - endda Emre Mor burde have været eksempler til efterfølgelse.
En copy+paste fra en anden tråd, hvor jeg forsøger at forklare det lave tilskuerantal. Jeg har aldrig selv været medlem af fanklubben, så ville høre om der er nogen med større indsigt der har en anden holdning end jeg giver udtryk for.

OK, skal vi tage den endnu en gang - tilskuertallet.

Nedenstående er FCN´s tilskuertal hjemme:

02/03: 3.356 - oprykker, bronzevinder
03/04: 2.952 - nr. 9
04/05: 2.968 - nr. 10
05/06: 3.504 - nr. 9 (årets laveste tilskuergennemsnit)
06/07: 3.859 - nr. 5
07/08: 4.197 . nr. 9
08/09: 4.020 - nr. 8
09/10: 4.636 - nr. 7 og pokalvinder
10/11: 4.470 - nr. 6 og pokalvinder (en kamp flyttet til Parken 2 timer før og en kamp i snestorm med kun ca. 1.000 tilskuere pr. kamp)
11/12: 5.801 - nr. 1
12/13: 5.827 - nr. 2
13/14: 5.172 - nr. 6
14/15: 4.084 - nr. 6
15/16: 3.726 - nr. 9
16:17: 2.980 - nr. 5
17/18: 3.344 - nr. 3 (foreløbig)

Det første år var der selvfølgelig lidt eufori over, at klubben nu var i Superligaen og det tiltrak en del mennesker. I er område med svag fodboldopbakning og med svingende resultater lå snittet herefter omkring 3.000. Herefter steg interessen og snittet steg nogenlunde med 500 hvert eneste år - lige fraregnet lidt særlige forhold omkring 2 kampe i i 10/11.

Interessen steg selvfølgelig da mesterskabet kom i hus, FCN spillede anderledes Barcelonainspireret fodbold. Interessen forblev under CHL i 12/13, men dalede så i 13/14. Folk forstod ikke hvor pengene fra CHL blev af. Man så AKP udbetale knap 40 mio. i udbytte og købe sig en Bentley mens profilerne blev solgt og holdet pludselig skulle bestå af teenagere. Samtidig udeblev resultaterne og folk begyndte at sive.

I 13/14 kom Olafur til, de sidste profiler forsvandt, holdet bestod stort set kun af unge spillere der offentligt udtalte sig om at FCN ikke længere var en stor klub og at ingen havde lyst til at spille der hele livet, men Olafur praktiserede kønsløs fodbold.

I 14/15 opsagde FCN af uransaglige årsager samarbejdet med fanklubben og søgte på fcn.dk "nye friske folk der vil stå for stemningen" hvorefter de få stemningsskabere der havde holdt ud indtil nu skred, og fanklubben var ved at uddø. Dette samtidig med at man nu omdefinerede målgruppen til børnefamilier. Altså ingen vokal opbakning, og børn der kommer for at se sejre og fodboldspillere de kender, men de kendte blev solgt et ½ minut efter de blev kendt og resultaterne udeblev.

15/16 sæsonen blev pisset væk i træningsøvelser mens man lugede ud i spillerstaben og begyndte at klargøre "projekt Right to Dream". Der tilsyneladende skulle bestå af teenagere - heraf en overvægt fra Ghana. Hvilket umiddelbart ikke tiltrak så mange nye fans.

Det var først ved årsskiftet 16/17 at spillet for alvor begyndte at hænge sammen og man kunne se hvad det nye FCN skulle være. Det var sgu flot fodbold, men ustabilt og i sommers solgte man endnu en gang alle de spillere som man som fan kunne identificere sig med og ALLE dømte FCN til at skulle spille om nedrykning med en flot ukendte teenagere. At man så lige pludselig går ud og hylder Brixtofte for hans snyd og bedrag omkring klubben tiltrak nok ikke så mange flere - udover et par gamle Brixtoftestøtter fra Farum, der nu nok sad der i forvejen. En del blev også pisset af over at Stadion lige pludselig ikke længere kunne hedde "Farum Park" men i stedet pludselig skulle hedde "Right to Dream Park" - et skoleeksempel i dårlig kommunikation fra FCN.

Hvor mange tilskuere er det lige, at det giver i et område med elendig fodboldopbakning? Jeg glemte så helt at sige, at udebanekulturen fik sig et alvorligt knæk en gang omkring 10/11 hvor et hold neanderthalervagter i Viborg i et voldsorgie kastede sig ind i børnefamilier fra FCN og tæskede løs uden årsag, hvorefter udebaneturene døde hen (det er derfor de få syngende fans stadig synger "Vi hader Viborg").

Forhåbentlig går projekt FCN/RTD efterhånden op for folk. Forhåbentlig kan FCN begynde at holde ½- 1 år længere på profilerne som det er målsætningen (det kræver dog nogle flere og større sponsorer) så publikum også har nogle helte de kan identificere sig med. Forhåbentlig mander FCN sig op til at gå ud og sige undskyld til de gamle inkarnerede fans man mere el. mindre fik smidt ud og får dem inviteret ind på stadion igen, så der kan komme noget stemning.

Projektet med at bringe unge talenter frem er outstanding og burde kunne tiltrække flere tilskuere. Stadig er det dog et område med lav fodboldopbakning, men det burde - selv i disse tilskuerkrisetider - være muligt at få et snit på over 5.000.

Der kan være andre forhold end ovenstående der spiller ind, men en væsentlig del af forklaringen til det lave tilskuersnit kan findes ovenstående.
Kan se af artikel i EB i dag 30/11-17, at Maksø, Marcondes og Gregor har samme agent.
https://ekstrabladet.dk/sport/fodbold/dansk_fodbold/superligaen/fc_nordsjaelland/hjulmand-begraeder-fcn-spillers-farvel-en-daarlig-maade-at-slutte-af-paa/6938561

Der begynder i min optik at vise sig et mønster af, at denne agent (Antoni Alexandrakis) ikke vil spillernes bedste, men kun rådgiver og formidler aftaler i egen interesse.

Andreas Maxsø skiftede til Osmanlıspor. Et mærkeligt skifte, som ikke mange spåede nogen fremtid. Tydeligt at han bare skulle af sted for en hver pris. Man talte om dårlig rådgivning.

Emiliano Marcondes skifter til Brentford. Et skifte som aldrig var blevte til noget hvis ikke Marcondes var blevet overtalt af sin agent. Så udsendelsen omkring kontraktindgåelsen på TV, og jeg var ikke imponeret over rådgivningen. Virkede ikke til at Marcondes valgte Brentford til, men bare valgte en af de klubber han blev tilbudt.
Marcondes skulle have været solgt til en klub i en liga med en mere teknisk spillestil.
Ved godt at meget af Marcondes succes er kommet efterfølgende, men han var allerede ved kontraktindgåelsen for god til Brentford. Håber han kommer hurtigt videre.

Pascal Gregor er et andet eksempel på dårlig rådgivning. Artiklen siger det hele.

Fælles for alle 3 spillere er, at klubben og spillerne efter min vurdering står som sorteper efter ualmindelig dårlig og kortsigtet rådgivning.
Ufatteligt at unge spillere lader sig overtale af lidt hurtige penge uden en langsigtet plan.

Det er derfor interessant at finde ud af, om vi har flere spillere tilknyttet denne agent?

Jeg forstår ikke at klubben ikke lægger mere afstand til denne agent?
Nogen bør lægge afstand til hans metoder, da de er direkte egoistiske og FCN-klubfjendske.
Annonce