Snak

Mere indhold efter annoncen
Som Jenner har været inde på andre steder, var problemet blandt andet proceduren for godkendelse af banen samt programplanlægningen.

Planlægningen gjorde at kampen skulle spilles på det pågældende tidspunkt.
En udsættelse ville resulterer i endnu større mistanke om planlagt spil hvis Randers tabte og Helsingør belejligt gjorde det samme på et senere tidspunkt.

Godkendelsesproceduren med at det er dommeren på dagen der godkender banen gjorde at der ikke var nogen mulighed for at omgøre Helsingørs beslutning om at afholde kampen.

Det hele resulterede i en dommer der ikke kunne udsætte en kamp selvom han ville. Og naturligvis ikke kunne sige noget sådan på TV selvom han blev interviewet på en stenhårdbane der ikke viste tegn på at knopperne på noget tidspunkt havde fundet fæste.


Men ligegyldigt hvad giver jeg Hjulmand ret i at vi skal være bedre på baner der ikke er gunstige for os. Så som optakt til Horsensopgøret er træningen flyttet til Furesøbad
De baner er nu engang vilkåret, så lad os tage den på kinden og komme videre.

Der er U21 testkamp mod Østrig d. 22 marts og EM Kval kamp mod Georgien d. 27 marts. Vi har Mini, Vindahl, Jensen, Nelsson og Skovgaard med. To kampe på fem dage, hvor jeg inderligt håber at Mathias Jensen bliver sparet bare en smule.
Mini kommer fra to kampe mod hhv., HElsingør og FCM. Uden at vide hvordan Nissen har gjort det i Ajax indtil videre forestiller jeg mig at de deler spilletiden.
Så er der drysset tv-penge ud over klubberne. FCN får denne gang 8 mio. Helsingør der får færrest får 2,5 mio. BIF der får mest får 14,2 mio.

Se fordelingen og beregningen her: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/tv-millioner-regner-over-superligaen-broendby-er-den-store-vinder

Set over hele sæsonen har FCN fået 16,25 mio.: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/tv-millioner-regner-over-superligaen-broendby-er-den-store-vinder (man skal selv klikke i figuren).
Mht. baneforhold er der jo vel heller ingen tvivl om at FCN selv har signifikant fordel af deres hjemmebanes beskaffenhed, som opfattes som meget glat og man ser jo ofte spillerne skøjte rundt derovre.

Så den går jo begge veje og ligesom i har fordel af jeres bane, så kan man ikke fortænke de fysisk betonede hold at ville tilegne sig samme fordel.

I et land hvor baneforholdene er vanskelige 1/2 af tiden, må i skulle tilpasse jer.
@ Hausser

FCN fik skiftet banen i september 16. Inden da var banen, når den var meget våd, utrolig glat og man så ofte spillerne miste fodfæstet. Det gjaldt nu også FCN-spillerne, men jo - de var nok lidt mere vant til det. Jeg er helt enig i kritikken af FCN´s bane, i hvert fald når den var våd - inden den blev skiftet.

FCN fik skiftet underlaget i september 16. Siden da har der ikke været problemer med at stå fast. Uden at være helt sikker vil jeg vove påstanden at man faktisk står lidt bedre fast på banen end gennemsnittet af baner i DK. Det gælder vel og mærke under alle vejrforhold.

FCN ligger nr. 3 i Superligaen. FCN er den klub der har fået 3. flest point på udebane. FCN er den klub der har fået 3. flest point på hjemmebane. Ser man på sidste sæson hvor FCN blev nr. 6 i grundspillet fik FCN 9 flest point på hjemmebane. Der er pointmæssigt altså ikke nogen fordel i kunstgræsset.

Vi kan også enes om at man skal kunne spille på alle underlag og man skal kunne tilpasse sig forskellige banetyper. En gang imellem er man da utilfreds med de baner man møder, men sådan er det jo. Banen i Helsingør havde dog ikke meget med en fodnboldbane at gøre, og som kommentatorerne udtrykte det, så var kampen aldrig blevet spillet hvis det ikke var fordi det var sidste kamp i grundspillet og der ikke kunne findes en anden kampdato.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nå. Det lader til at Divisionsforeningen håber at vi taber første kamp så det kan blive spændende.

Vil må håbe at der er 9 point ned til FCK efter den kamp, selvom det virker lidt usandsynligt
Jeg tror nu i har en fin chance mod FCK. De er altså ikke skræmmende og har under Ståle konstant haft problemer med jer.
[i]Homer Simpson: "Heh Heh, Silly Lisa, vampires are make believe, like elves, gremlins, and eskimoes"[/i]
FCN har ikke været heldige i de seneste kampe, mens konkurrenterne har fået fuld udbytte.

FCK har vundet to kampe i de sidste minutter (AGF og Helsingør) og Brøndby og FCM har fået foræret sejre i den seneste runde (klart offside og ja...). Men nu gælder det om at se fremad. Selv med et nederlag i Parken, så ser det jo OK ud.

Guldet er væk, men...presset ligger helt klart på de andre hold. Der kan spilles helt frit.
Jeg ved ikke om vi kan spille frit, hvis vi taber. Vi skal helst ikke tabe den kamp i parken. Der er kæmpe forskel på at vinde og tabe. Jeg synes, at vi skal gå efter en uafgjort og bevare 6-points forskel.


Derudover kunne det være interessant nok at snakke om transfers til sommer. Jeg ved godt, der er lang tid, men vi kan godt gisne lidt allerede nu.

Jeg håber klart, at FCN holder, hvad de lover, og beholder profilerne "lidt længere" end normalt. DVS. Mini og MJ bliver. Smutter MJ, så ved jeg ikke, hvem vi skal have på midten - jovist måske Ryggaard kan bruges der, men jeg ser ham helst sammen med MJ og ikke uden. Det ville være et kæmpe tilbageskridt, hvis MJ smuttede, fordi jeg er faktisk overbevist om, at holder vi på stammen (måske bartolec og Runarsson smutter som den eneste fordi de er blevet lovet et salg snart), så tror jeg på at vi kan være en kandidat til mesterskabet næste sæson. Når Donyoh, Amon kommer tilbage, mener jeg egentligt, at vi står pisseskarpt på midten og i angrebet. Eneste tvivl er måske forsvaret, hvor jeg ser Tiedeman som klart svageste led på hele holdet.
FCN - Arsenal - Vejle - Hillerød
Jeg håber klart, at FCN holder, hvad de lover, og beholder profilerne "lidt længere" end normalt.


Som jeg har opfattet ovenstående skal der først ske en væsentlig forbedring af driftsresultatet før man begynder at holde lidt længere på spillerne.

I forrige regnskabsår (2016) blev der solgt spillere for ca. 105 mio. DKK. Det medførte kun et overskud efter skat på kr. 23 mio. Der var dog også et meget uforståeligt hop i personaleomkostninger på ca. 20 mio DKK som jeg ikke tror er permanent.

I 2017 er der solgt spillere for ca. 80 mio DKK - altså en nedgang på ca. 25 mio. DKK. Mit bud er derudover at entréindtægter, sponsorindtægter, merchandiseindtægter alle er faldende og der dermed ikke ligefrem er et stort råderum - dog vil der være en stigning i TV-penge. Sagt med andre ord - et år uden store spillersalg og FCN er presset. Jeg vil derfor gætte på, at man lægger penge på kistebunden frem for at begynde at smide om sig med store kontrakter. Jeg vil desuden vurdere, at der skal ske spillersalg for et temmelig stort beløb i 2018 for at butikken løber rundt.

Jeg tror altså ikke, at vi vil se kontraktforlængelser og "holden på spillere" i nogen nævneværdig grad til næste sæson. Ideen er at der skal store internationale sponsorer ind før man kan begynde at holde længere på spillerne. Skulle man kvalificere sig til Europa, kunne det dog måske være noget der ville gøre at spillerne vil blive i længere tid.

Regnskabet plejer at blive offentliggjort i maj, så der bliver vi måske klogere. Ligesom placeringen i tabellen kan spille en rolle.
Annonce