Selvfølgelig skal kampen mod Brøndby nedprioriteres. Dertil har vi en tilstrækkelig bredde, og mulighed for give andre chancen. Futte, Clinton, Rasmussen, Sadiq. Måske endda et indhop til Kudus?
Ligemeget hvad, så er min opstilling til aftenens kamp identisk med for en uge siden.
Larsen
Skovgaard - Nelsson - Jenssen
Bartolec - Jaxe - Kofoed - Mini
Olsen - Rygaard - Damsgaard
En hjerneblødning fra Tiedemann, type sidste sæson skal ikke koste os kampen. Jenssen gjorde det godt sidst, og skal have chancen igen.
Spørgsmålet er, om Jaxe eller Strunck får chancen på midten. Jaxe er dygtig til at lukke rum, og god i pasningsspillet, men gør ellers ikke en figur af sig. Det giver plads til, at Kofod kan lave løb i feltet, som gav pote sidst. Strunck er i mine øjne mere en fighter, og kan komme ind for at dominere midtbanen, såfremt der er behov for stål. Jeg vil gætte på at Donyoh starter på bænken, så Hjulmand har noget at skyde med fra bænken. Sadiq ligeså.
Jeg ved ærlig talt ikke hvordan Hjulmand har tænkt at gribe kampen an, for begge taktikker giver mening. Vi har spillerne til at satse på kontra – hvilket er AIKs svaghed med et tungt forsvar – omvendt har vi boldspillerne til at gå efter at dominere kampen. Jeg håber vi går efter at sætte os på kampen, for dér er vi bedst. Derudover forventer jeg at alle skuler til Herning igår, og ser hvad der sker hvis ikke man investerer 100% og giver den alt. For prøver vi at fedte den hjem, har vi set så mange gange, at det er næsten en tabsgaranti.
FCN har aldrig og skal aldrig stå for en defensiv spillestil.
Forza FCN!