Snak

Mere indhold efter annoncen
For at starte med det positive så synes jeg faktisk at vores forsvar gjorde
det mere end godkendt, jeg håber at Adam Ørn vil få mere spilletid for det han præsterede var rigtig godt. Også Mouritsen gjorde det fint om end jeg
aldrig bliver den store fan af Gregor´s spillen på tværs i stedet for frem
ad banen.

Målene, tjaa de er vel bare typiske FCK mål, jeg ser ikke mange forsvarsspillere
som kan matche Nicolai Jørgensen i luftrummet og slet ikke hos FCN og føj
hvor er ham Augustinussen hos FCK dog god men straffesparket til 2-0, helt
ærlig Delaney dit skuespil gør mig dårlig til mode på sportens vejne.

Endelig er der så nogen her på dette forum kan erindre en kamp mod FCK eller
lignende fysisk hold hvor John har præsteret noget som helst ? Det er påfaldende
hvor alle er lige ved at dåne når han rundbarberer bundholdenes backs men
hvor er han når vi møder topholdene ?

Jeg vil se en reaktion fra hele holdet på lørdag hvor alt andet end sejr på
Farum Park vil være en lang næse.
Det var forventeligt. Spillet var OK, holdet taget i betragtning. FCK er bare klasser over FCN pt.
Arnasson imponerede mig. Gudi har ikke rigtig vist, hvad han egentlig laver i FCN, og Maxsø er stadig meget upoleret.

Generelt syntes jeg tendensen er, at vi i sæsonen ikke har løftet os nævneværdig som hold, og enkelte spillere med enkelte aktioner har vundet kampe for os. Bech/John i starten, Karlsson nu. Baldvinsson skal igang.
Vores hold virker ret rodet, og uden en egentlig retning. Hvor Hjulmand var strukturmenneske, er Olafur en pragmatiker. Er ikke imponeret over klubbens udvikling under ham.
Vi kan vel bare konstatere at der er stor forskel på om værktøjskassen
er købt i Toys´r´us til leg eller Carl Ras til professionel brug og så er der også stor forskel på hvor meget værktøj der er i værktøjskassen samt
hvordan de forskellige håndværkere bruger deres værkøjskasse.
Tilgangen er ihvertfald meget forskellig. Olafur får det til at fungere, men det har næppe sit afsæt i en kollektiv præstation.
Jeg er ikke enig i kritikken. Jeg synes den første halve time mod FCK var en flot holdpræstation der neutraliserede og frustrerede FCK. En afgjort godkendt indsats. Den næstyngste og mest urutinerede start-11´er i Superligaens historie mod DK´s mest internationalt erfarne hold må dog forventes at give et par kindheste og set i det lys var det så afgjort et godkendt resultat på udebane i Parken. Jeg er dog skuffet over hvad offensiven har udrettet i de sidste kampe.

Når FCN ikke længere i lige så høj grad praktiserer det flydende pasningsspil og ikke længere insisterer på (el. evner) at spille sig ud af problemerne men mere tyr til lange bolde og omstillinger ligner det ikke i lige så høj grad en holdindsats. Jeg håber at holdet på et tidspunkt når der er mere kontinuitet i truppen vil vende mere tilbage til denne spiltype.

Men, klubben er nu, mere end før, defineret som en udviklingsklub. Gennemsnitsalderen er trukket væsentligt ned kombineret med ekstraordinær stor udskiftning i de sidste transfervinduer hvor sådan ca. hele truppen er skiftet på 1 1/2 år. Ny træner, justeringer i spillestilen, yngre spillere det giver altsammen lidt udsving. Så er vi måske også noget forkælet som fans efter 4 år med hhv pokal, pokal, guld, sølv. FCN er vel i dag en subtopklub der helst skal kunne spille med om medaljer - hvilket vi vel stadig gør i år.

Efter at træner og assistenttræner, anfører (Stokholm), en stor profil (Stryger) forsvandt i sommers samtidig med at Aabech skred, efterflg, AC blev solgt, Søren C stoppede, Nordstrand og Lindberg, ikke slog til, Lorentzen stoppede og eneste erstatninger har været 6 U-19 spillere, en hollandsk lottokupon, en islandsk angriber der ikke scorer og så lige Karlsson - så er det ærlig talt imponerende resultater der opnås. Se eksempelvis hvordan EFB klarer sig efter en næsten tilsvarende åreladning og kapitalindsprøjtning.

Jeg synes ledelsen i klubben kan bebrejdes den manglende kontinuitet men tror, at der vil være mindre udskiftning og mere kontinuitet fremadrettet, hvorfor holdet formentlig også vil løfte og udvikle sig i det kommende år.

Mit bud er at FCN må sige farvel til 1-2 profiler (Bech og måske John), men at Karlsson og Thycosen står klar til at overtage. Desuden farvel til 3 marginalspillere (Lindberg, Ritter, Mikkel Jensen) og en breddespiller (Ticinovic).

Til gengæld vil vi se 4-5 U19 talenter rykke op og 1-2 talenter fra en højere hylde (Karlsson niveau - heraf vil den ene være en midtstopper), samt en transferfri etableret spiller (profil på Vingaard/Lorentzen niveau).

Arnarson, Mouritsen ser ud til at være klar til at gå ind i start11´eren. Ingvartsen viser lovende takter. Gregor/Maxsø vokser. Petry ser ud til at kunne overtage defensiv midt (husk nu at han stadig kun er 22). Vingaard ser ud til langt om længe at have fundet et lidt højere niveau. Gudi har god teknik og boldfasthed og vil formentlig også være en styrkelse når først han er spillet ind (men bør sgu ned på reserveholdet indtil da). Jeg tror på et styrket hold til næste år - også selvom en til to profiler skulle smutte.

Endelig skal man også regne med at ledelsen ser muligheder i Hebo.

Og så håber jeg sgu at man, når den nye stamme er på plads til næste år, igen vil forsøge at udvikle pasningsspillet og evnen til at spille sig ud af problemerne - til kamp for bedre fodbold.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Har AKP ret eller ej?

Hjulmand og AKP er væsentlige faktorer i FCN´s succes. De to har stået lidt i hvert sit ringhjørne og har ført mange og lange, seje samtaler om hvordan klubben skulle udvikle sig. Til sidst kastede Hjulmand dog håndklædet i ringen da de to ikke kunne blive enige om den fremtidige strategi. Dog er de to i dag dog gode venner, så det var ikke med et brag man skiltes.

AKP mente, at man kunne opnå resultater som sub-tophold baseret primært på en stamme af egen udviklede unge spillere. Resultatet heraf ser vi nu, hvor stort set hele holdet er skiftet ud på 1½ år. Til gengæld er rykket en masse U-19 spillere op (David Jensen, Runarsson, Gregor, Maxsø, Arnarson, Mouritsen, Marcondes, Hebo, Ingvartsen, Ritter, Mikkel Jensen - og flere på vej: Dhaflaoui, Mathias Jensen, Mads "mini" etc). Taktikken ligner at der hvert år rykkes 5 spillere op på 1-årige kontrakter, hvoraf de 2-3 efter et år belønnes med længerevarende kontrakter. Dette suppleres med ca. 1 talent fra en højere hylde (a la Karlsson) og en etableret spiller (a la Vingaard). Strategien har ført til Superligaens med afstand yngste trup (pt. 23 år - næstyngste BIF 24,9).

Hjulmand troede ikke på strategien og krævede investeringer i truppen (formentlig flere spillere på f.eks. John niveau), men AKP trak det længste strå.

"Man vinder ikke fodboldkampe med drenge" siges det. Vi går nu ind i en fase hvor FCN skal forsøge at modbevise dette og forsøge at blande sig i kampen om bronze. Alternativt satse på, at en 4. plads giver europæisk adgang såfremt FCK vinder Pokalen. Der er gode muligheder for holdet, for at bevise sig. FCN møder alle rivalerne til bronze inden sæsonafslut.

Sidste kamp mod SIF var positiv. FCN sad på spillet. SIF blev aldrig rigtig farlige. Der blev produceret det chancer der skulle produceres - desværre var angriberne utrolig uheldige/uskarpe. Jeg tror på, at det mest var uheld - det har ikke været et problem tidligere og, angriberne er formentlig ikke blevet uskarpe overnight.

Det er svært rigtigt at kritisere nogen fra holdet. Jo, David Jensen var lidt usikker på et par standardsituationer. Angriberne var uskarpe. Gudi mangler stadig at finde ind på holdet og Vingaard forcer ligger mere på offensiv midt end på defensiv hvor han var placeret i weekenden. Karlsson var temmelig usynlig. Derudover en solid præstation hvor Bech var med i det meste offensivt og John lavede mange gennembrud og Gregor/Maxsø stod solidt. Desuden er det værd at bemærke Marcondes der viste god teknik, bandt spillet godt sammen og også fik scoret. Jeg håber, at han er på holdet til næste kamp og, at Gudi glider ud når Petry er tilbage.

Jeg tror på AKP. Jeg er ikke sikker på at jeg gør det i år, men jeg gør det til næste år, når truppen er blevet et år ældre og mere sammenspillet. Desuden under forudsætning af at max to profiler sælges (Bech, John) og at der ud over U-19 spillerne også hentes en etableret spiller (a la Vingaard) og et talent (a la Karlsson) og en af dem er en forsvarsspiller. Desuden skal udover forlængelsen med Hebo, også forlænges med Mouritsen og Arnarson.
Kære Jenner

Dette er første gang jeg læser dine indlæg som lidt for farvede. Jeg tror også på AKP og projekt FCN. Jeg behøver ikke sejre hver weekend, det var faktisk sjovt at komme i Farum da vi kæmpede for overlevelse.

Men, jeg kan ikke forsvare en træner, der viser så manglende evner som vores gør, han høre ikke hjemme i FCN.

Jeg sad i Parken og super nørdede Petry, sammen med 2 andre FCN nørder, og det var meget rammende at se ham op imod Delaney. Delaney orintere sige hele tiden - og jeg mener hele tiden - om hvad der sker rundt omkring sig. Petry følger bolden hele tiden, og derfor kommer det bag på ham 9/10 gange, når der kommer en i ryggen på ham. Det er simpelthen ikke godt nok til superligaen. Dette må være noget han har trænet på de sidste mange år, så jeg tror aldrig han lære det, hvilket er super synd da han er en meget sympatisk spiller.

Og Vingaard???? Undskyld, han kan ikke spille fodbold.

Dette er ikke spillere man kan bygge et hold op om, dette er spillere som skal ind når reserverne er skadet - men nej, hos os bliver de brugt som anførere, sikke et signal at sende til de unge spillere.

Vi lever ikke op til vores værdi grundlag, og sådanne kan man ikke drive en forretning.
ALTID MOD MÅLET
@FCN4fun

Jeg synes ikke at jeg har en tilstrækkelig indgående viden om Kristjanson til at bedømme ham som du gør. Jo han virker som en tørvetriller, er pragmatiker, jo der er elementer i spillestilen som ikke er "til kamp for bedre fodbold". Skal FCN i fremtiden blot være et omstillingshold med nogle hurtige kanter vil det være skuffende. Men jeg synes ikke vi har set FCN under Kristjanson i tilstrækkelig lang tid til at bedømme det.

Jeg synes også, at der også er sket forbedringer under Kristjansson. Der er kommet mere fart i angrebet, der er kommet en ægte angriber, der er blevet arbejdet med et mere koordineret pres. Værktøjskassen er blevet udvidet, i og med at boldbesiddelse ikke længere er et mantra, men at man også satser på bolderobringer og omstillinger. Ifølge Kristjanson er der også blevet arbejdet en del med forståelsen af kampens faser og hvad man gør i de forskellige faser af kampen, omend det ikke er noget jeg som tilskuer lige umiddelbart kan se. David Jensen som igangsætter med sine sydamerikanske udspark anser jeg også som et positivt element. Omskolingen af AC til defensiv midt var genial.

FCN er under Kristjanson blevet mindre gode venner med bolden. Pasningsspillet har afgjort lidt nederlag. Evnen til at brodere sig igennem et forsvar er forringet. Der tys mere til befriere end at spille sig ud af problemerne. Jeg forstår ikke helt, at der holdes så stædigt fast i en spiller som Gudi der åbenlyst ikke kan finde sig til rette i spillestilen (endnu). Fortsættes denne udvikling vil det være fatalt.

Jeg har ikke nørdet Petry som du, men synes han har gjort det godt i de sidste par kampe og tror, at det oplagte alternativ Hebo skal bruge mere tid. Vingaard har jeg aldrig været helt vild med og anser ham som delvist fejlcastet. Trods dette ser han efterhånden ud til - langt om længe - at begynde at bidrage. Jeg formoder, at det er nogle menneskelige egenskaber (og det at han fører Kristjanssons pointregnskab under træning) der gør ham til anfører, men sætter ligesom du spørgsmålstegn herved. Når jeg nævner Vingaard som en type der bør købes ind er det ment som en yngre, internationalt erfaren spiller der på den led kan bidrage til holdet. Det havde nok været mere rigtigt, at nævne Lorentzen som type istedet for Vingaard - beklager.

Jeg er som du enig i, at det ikke er tilstrækkeligt at vinde kampe. Det er i højere grad også et spørgsmål om hvordan der vindes kampe - men vindes skal de helst... Jeg blev fan af FCN pga. Det flotte tekniske spil. Det er min overbevisning, at FCN vandt mesterskabet pga. overlegne tekniske egenskaber og en spillestil som resten af Suppen ikke kunne finde modtræk imod. Men "no man is an island" og var man fortsat i samme rille er der nu fundet modtræk og mange elementer er blevet kopieret af modstanderholdets og det ville ikke skabe succes ikke at udvikle spillestilen. Som den pragmatiker Kristjansson er, gør han det dog også med udgangspunkt i hvilke spillere han har til rådighed. Med baggrund i såvel spillertruppen, økonomien og konkurrencen finder jeg det afgjort fornuftigt hvad der er sket under Kristjansson - som et step 1 i udviklingen vel at mærke.

Begynder der ikke at ske en opprioritering af det tekniske niveau i næste sæson, så tilslutter jeg mig dog koret af kritikere. Dette bør være step 2 i udviklingen af klubben (måske burde det have været step 1, men sket er sket).

Jeg kunne også godt drømme om, at AKP ikke hev penge ud af klubben til at udvikle Langalandsfestivalen som jeg intet forhold har til. Jeg kunne også godt drømme om lidt flere profiler a la Lorentzen el. Nicolai Jørgensen. Men med baggrund i spillermaterialet og den økonomiske realitet ser jeg FCN på rette vej - såfremt der også er noget der hedder step 2.

Men OK, bottom line - jo, kunne Hjulmands vision have været gennemført ville det have været fedt. Om det rent økonomisk kunne have været gennemført, set i lyset af FCK´s, FCM´s, BIF´s forøgede satsninger tror jeg ikke, og derfor bekender jeg mig også - foreløbig - til Kristjanson og AKP.
Hej drenge,

Diskussionen er lang og farvet. Og når forretningsprincipper og fodboldfilosofi mikses sammen, bliver billedet meget mudret.

Vi er blevet mindre venner med bolden, og det er helt bevidst. Vi har ikke længere særlig gode fodboldspillere, og har derfor ændret spillestilen, gjort den mere direkte, og derfor scoret mange af vores mål på omstillinger af vores bedste, som Bech/John og her i foråret – Karlsson.

Vi har ikke specielt gode spillere centralt – Petry, Vingaard, Gudi, Mulder, (Marcondes). Spillere, som kun befinder sig på holdkortet i forlængelsen af det ”nye” FCN koncept. Kunne bare én af disse spillere befinde sig på holdkortet hos FCM, FCK, BIF, eller for den sags skyld Randers ? Måske som 14. mand, men næppe mere. Vi må derfor forholde os til, at vi skal opnå succes gennem den kollektive præstation. Dette arbejdes der naturligvis på, og holdet bliver mere sammenspillet.

Men jeg er nervøs for næste sæson. Vi mister sikkert et par spillere, og spørgsmålet er, om vi kan klare en nedgangsperiode, og hvad f.eks. en placering i den nedre del af Suppen kan gøre ved holdet, givet spillernes manglende rutine og unge alder taget i betragtning. Jeg håber at der er flere der begynder at steppe op, for der er bestemt potentiale. Marcondes har jeg en fidus til, men unge talenter udvikles nu engang bedst i ”trygge rammer”, hvor rutinerede spillere kan tage de unge talenter under vingen, og tage over når presset bliver for stort. At vi efterhånden definerer Petry som én af de rutinerede er skræmmende.
Enig i, at forcen pt. ligger i offensiven. Desværre forsvinder Bech - og muligvis John. Imidlertid står Karlsson og Thycosen klar. Det vil være en svækkelse, men ikke en fatal svækkelse. Til gengæld forventer jeg en styrket defensiv i form af Maxsø/Gregor, der efterhånden også har rutinen, samt Arnarsson ind i stedet for Ticinovic. Herudover ser David Jensen også ud til at blive bedre. Jeg gætter desuden på et talent a la Karlsson til forsvaret, som eksempelvis Ingasson man forsøgte med i vinterpausen - Ingasson er nu fast mand hos Lokeren.

Dvs. en lidt styrket defensiv over for en lidt svækket offensiv.

Midtbanen er ganske rigtigt ikke imponerende lige nu. Afgang af Lorentzen, Søren C, Aabech har været hård. Mon ikke ledelsen viser rettidig omhu og finder en profil a la Lorentzen til midtbanen. Det kan dog tale imod, at man ønsker at have plads til talenter fra U-19 og en profil vil sætte sig på pladsen de næste 3-4 år. Jeg har også en tiltro til at Gudi vil vise sig en styrkelse, når han er spillet ind på holdet.

Dvs.:

Målmænd:
David Jensen
Runarsson

Forsvar:
Arnarsson, Maxsø, Gregor, Mouritsen, Mtiliga - Daniel Thorup (højre back) og Mads "Mini" (venstre back) oprykkes fra U-19, desuden en talentprofil på niveau med Karlsson

Midtbane:
Defensiv: Hebo, Petry (Mulder)
Offensiv: Vingaard, Gudi, Marcondes - Mathias Jensen oprykkes fra U-19 samt profil a la Lorentzen. (det vil dog være en for meget og når man tænker ind, at Ingvartsen også kan spille offensiv midt kan det godt ende med, at der ingen forstærkning kommer - DET vil være bekymrende)

Wings:
Thycosen, Karlsson, John - Dhaflaoui, Adnan Mohammed oprykkes fra U-19

Angreb: Baldvinsson, Ingvartsen

Min forventning er altså et hold på nogenlunde samme niveau som i år, men et hold med større kontinuitet. Samtidig bør Kristjansons ideer i højere grad være indarbejdet og holdet bør kunne præstere lidt bedre end vi har set i år. Mit eget håb er så at man igen vil lægge fokus på teknik og pasningssspil og dermed også hæve holdet på dette parameter.

Jeg vil dog give JMM ret i, at vi ikke i samme grad som tidligere har gode fodboldspillere - særligt ikke på midtbanen, men jeg håber dog at Gudi vil vise sig en dygtig boldspiller. Der et desuden ved at være lidt knapt med erfarne spillere som de unge kan læne sig op ad. Dette kan godt betyde at den nye mere primitive/direkte spillestil er kommet for at blive. Jeg håber det ikke...

Det kan være at Hjulmand havde en pointe her. Det kræver investeringer i etablerede spillere (og at man ikke sælger spillere så snart de har præsteret i et ½ år), at kunne praktisere det tekniske, possesionspil som FCN ellers har været kendt for.
Annonce