Snak

Mere indhold efter annoncen
Gad vide om der er nogle af dem der skifter til San Diego FC?


På et tidspunkt kommer der da helt sikkert nogen til SD. Men det er ret interessant at alle de største på de her årgange er gået til FCN. De kunne snildt være blevet lanceret i SD men det er ikke det de vil pt.

Så ender der en dansker, en svensker eller en ivorianer på SDs hold, så er det fordi planen ikke går som den skal pt.

Duran er en nem sag, efter Lucas Martin smuttede var der et hul på u19 og det hul fylder Amerikaneren ud, og derfor skal han først retur til sommer og så er Andreas Sønderbroe klar til u19.
Hæv nu niveauet @nande. Fuldstændig idiotisk at sætte egenudviklede 18-årige talenter i samme bås som en 25-årig fra San Diego.

Endnu engang udstiller du din egen viden om FCN, fodboldverdenen generelt og sågar menneskelige/sociale systemer. “Fansene lægger nok ikke mærke til hvis Noah Markmann stille og roligt lige bliver sendt til USA”. Kom nu lidt
Hehe...jeg kan lige se for mig hvordan San Diego i bedste CIA-stil forsøger at smugle en flok unge danskere og afrikanere til USA for at spille fodbold - uden at FCN´s fans skal finde ud af det.

Nåh, men spøg til side. Nande har nok en pointe i at det langt fra er alle fans som kender de unge spillere, men det er jo ikke et særkende for FCN. Sådan er det jo i alle klubber - også FCK, så det er jo en pointe, der er ligeså åbenlys som at solen står op i øst og går ned i vest...

Jeg tror de fleste af os fans her i tråden følger med i hvad der sker på U19 og IA - nogle mere end andre, selvfølgelig. Julio er vel den af os, som har fingeren mest på pulsen ift de unge?

Personligt forsøger jeg at se så meget U19 som jeg kan for det er som regel dér, man får en indikator på trupsammensætningen i de kommende år.
FCN
@afløseren
Jeg tror de fleste af os fans her i tråden følger med i hvad der sker på U19 og IA - nogle mere end andre, selvfølgelig. Julio er vel den af os, som har fingeren mest på pulsen ift de unge?

Jo jeg synes da vi er nogle stykker som prøver at følge lidt med selvom det er lidt svært med IA da hverken RTD/FCN ønsker er kommunikerer så meget ud omkring dem.

Med hensyn til San Diego så er jeg lidt afventende for vi ved reelt ikke hvad der kommer til at ske. Vi har hørt personer som Tom V. udtale at San Diego kommer til at køre efter samme skabelon som FCN og at der ikke kommer til at være en hieraki blandt klubberne i RTD-netværket. Hvad det så reelt betyder for "talent-flowet", udveksling af spillere klubberne imellem etc. det må tiden vise.

Man kunne godt ønske sig lidt mere information fra San Diego/FCN for multiklub ejerskaber er bare noget som gør mange fans bekymrede så jeg synes da det vil være oplagt at adressere denne "frygt". Det kunne være man skulle oplyse lidt om hvordan både SD og FCN forestiller sig deres samarbejde og hvilke fordele det vil give begge klubber og måske også lige aflive de værste myter så de ikke bliver til store monstre blandt fans.
Jeg gad godt at høre en dybtegående podcast med FlemmingP, Alexander Riget, Phil Radley og måske nogle ledende figurer i SD.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
I forhold til talenterne der står på spring ligger der jo også U-kampene mod premier league klubbernes u-hold, der bliver der jo også mulighed for at følge med, hvis det altså bliver streamer? Men det har jeg ikke kunne finde noget om.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Julio

Jeg er enig i at det ville være fedt at høre mere om forholdet mellem San Diego og FCN og hvad planerne for fremtiden er. Som jeg husker det, så er San Diego jo ejet af Mansour Group og ikke RtD, men der er jo selvfølgelig personsammenfald i ejerkredsen.

Ift. Talent-flowet, så synes jeg vi skal huske, at spillerne fra RtD jo ikke er forpligtet til at skrive kontrakt med FCN. De kan ligeså godt vælge en anden klub - eksempelvis San Diego eller BK FREM (bare for at sætte det lidt på spidsen).

Akademiet i Egypten er jo også godt på vej, men der går nok nogle år førend det for alvor kører.

Jeg må ærligt også tilstå, at jeg er lidt spændt på at se hvordan det skal gå med egyptiske talenter i FCN. Der er jo forskel på arabere og afrikanere, så jeg håber da at FCN kommer til at kunne håndtere denne del ligeså godt som de gør i dag.

FCN´s model vil jo blive sat voldsomt under pres såfremt det indkomne flow af talenter bliver forringet over en årrække.

Men altså...vi skal selvfølgelig ikke tage sorgerne på forskud, men det ville være rart med lidt mere lyd fra ledelsen om planen for de kommende år og samspillet med San Diego.
FCN
3 i startopstillingen for U-17

Kampen kan ses på Fordanmark.dk kræver bruger og basismedlemskab.

https://bold.dk/fodbold/stillinger/em-u-17/nyheder/jagten-pa-em-fcn-har-flest-med-fra-start-for-u17
2 - 0 ved halvlegen 2 x Ambæk som spiller forrygende.

1 x assist til rutkjær, der smider en lang bold fra en bagkæde ned i brystet på amkjær der tommer bolden og bliver retvendt samtidigt og løfter den over keeper med en kølig inderside.
Den ender 3-0. Ingen FCN gutter på tavlen.

En lidt halvtam kamp, men imponerende hattrick af Jacob Ambæk og godt på vej mod u17 EM.
Det har tidligere været joker lidt med at Nande skulle være skabs fcn’er :0)

Og ja, der er masser af talent på vej og måske også for meget. Så det ville give mening at sende nogle af dem afsted til SD, hvis de mangler det sidste. Endte som salg eller lån.
Feks. MKH som aldrig rigtig får bidt sig fast eller måske Sertemir, hvis det vurderes han kunne få gavn af det.
Annonce