Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ved sgu ikke om man kan sige I spiller bedre i foråret mere.

For to sæsoner siden gik I til julepausen på førstepladsen og taber ret mange point i foråret. I solgte blandt andet også Schjelderup.

Lidt det samme kan siges om sidste sæson hvor der ikke er fremgang i tabellen og I ryger ud af Pokalen til AGF Maj måned. Her sendte I Diomande videre til Rangers. Her skal man også tænke på at I spillede Europæisk det efterår og havde et svære program. Men der var ikke fremgang i foråret med færre kampe om ugen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Enig - “forårets frelse” tager jeg bestemt heller ikke for givet.
FCN <3
Mht sidste forår så var vi et af de 3 hold der fik flest points i slutspillet husker jeg. Det kan man da ikke kalde nedtur i foråret !
Jo men i forhold til tabellen gik i fra en 4. plads til en 4. plads. Så det rykkede jer ikke rigtigt.

Jeg siger ikke at I spiller dårligere i foråret end efteråret. Jeg siger bare at det ikke er en så stor forbedring man gør det til.

De seneste 2 sæsoner er man gået fra en 1. plads til en 2. plads og en 4. plads til en 4. plads.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
I skal have stor tak for jeres besvarelser og inputs.

Faktisk, så har vi ikke spillet med samme start 11 siden Kian kom tilbage fra sin skade mod Silkeborg. Jeg vil, desværre, på nuværende tidspunkt langt hellere satse på en start 11 uden Kian end med.

Måske var Høgsberg og Hey lige ved at finde hinanden. Jeg synes da bestemt, at de begge har set væsentlig bedre ud som stopper duo end tilfældet har været med Kian inde efter tilbagekomsten. Markmann må da også være tættere på, men han er nok først for alvor i spil, hvis både Kian og Marxen samt Ankersen skulle sidde ude. Dog håber jeg på en indkøring af ham inden juleferien, med henblik på mange minutter på træningslejren også i ligaen efter pausen. (Transferemnet skulle være en erfaren herre, Maxsø-agtig hylde måske?)

Jeg var/er stor fan af signingen af Brink, men han mangler stadig lige at gå ind og eje den midtbaneplads, hvilket jeg stadig tror, at han kommer til på sigt. Zidan, han er måske på nippet til at være bedre stillet med en udlejning. MKH bør sendes afsted, han fortjener at komme videre og genstarte sin karriere.

Angrebsmæssigt må jeg bare erkende, at jeg har set mig varm på Iloski. Han er i min optik, gået meget under radaren, måske på grund af hans tilknytning til USA/San Diego FC, men at han er begyndt at spille mere, synes jeg er godt. Jeg håber ikke at han skal afsted til USA (i hvert fald ikke med det samme). Han besidder både fart, teknik og egentlig en god afslutningsfod. Det blev både observeret i kampene inden hans scoring og også i kampen mod Brabrand. Meget uheldigt, at han ramte stolpen og ikke sparkede den ind lige foran mål. Han havde også en god effekt på spillet da han blev skiftet ind mod Silkeborg. Alio er med stor sandsynlighed ikke i kampform indtil slutningen af denne sæson, så medmindre andet hentes ind, så tror jeg mere på Iloski på banen end MKH.

Viborg kampen håber jeg bliver et nyt startskud for en periode med gode, stabile indsatser, som kan give tro på større ting, end en 6-7 plads.

Lige noget andet:
Nogen inde omkring fanmiljøet som kan give en generel status på, hvad folk ser af tendenser omkring denne sæson? Jeg kunne nemlig vildt godt tænke mig at være mere med fremover.

Forbundne, Forpligtet, For Farum
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja ja, jeg har nok lidt ja-hatten på. Hvilket normalt ikke ligner mig :0)
Men vi ser meget isoleret på et par måneders spil og glemmer lidt det store billede.
Det var jo ikke klubbens plan at sælge Harder men pengene blev for store.
Det salg kan finansiere 10 nye Tverskov typer.

Og ja, de senere sæsoner har været atypiske netop fordi vi ikke har solgt helt ud og ikke forsømt at købe ind.
Tendensen har dog altid været at når vi starter med et helt nyt hold så skal de finde hinanden i efteråret inden de blir gode i foråret. At de så ikke er kommet længere frem i tabellen altid, skyldes jo nok top 6 med hård konkurrence .

Og ja, hvad er statis på fan fronten? Vi havde en i Capo tårnet som kvajede sig og er forvist. Siden har der manglet lidt stemning.
Og hvordan ser det ud med udviklingen i medlemmer hos Wild Tigers etc?
[Livestream] U19 ligaen, FCN - Randers

dato: lørdag 2/11
kampstart: klokken 13

FCN ligger nummer 1 i U19 Ligaen med en målscorer på 15-1 efter 7 kampe. Det vidner lidt om hvorledes holdet defensivt er ret stærkt og jeg har egentligt også været imponeret af hvor godt holdet arbejder kollektivt.
Det er værd at bemærke at det unge stortalent William Faber er blevet indlemmet i truppen og har haft et par indhop og fik sågar scoret sit første U19 mål i sidste kamp. Dagens modstander Randers ligger nummer 11 med et målscore på 11-19 efter 9 kampe så på papiret er det en kamp vi gerne skulle vinde.

link->
https://www.youtube.com/watch?v=qvSCRdUL0QU
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
1 - 0 efter en fin første halvleg. Vi dominerer kampen og den kunne snildt stå 2 - 0.

Nå skal vi ud i 2 halvleg og lukke kampen, kom så Boys.
Den ender 2-0 til os, andet mål scoret på straffe, det er sgu et dejligt fodbold det der, rigtig fin struktur i holdet.
Og igen begge kasser af Malthe Heyde.
Annonce