Snak

Mere indhold efter annoncen
Stiller desuden gerne op til væddemål med pessimistiske fans :-) man kan få odds 3.00 hos mig, hvis man tror, at fcn IKKE kommer i top-6.

Ren win/win. Enten bliver man rig - eller også blive man lykkelig
Mange tak for jeres inputs de herrer, er bare glad for, at I tager jer tiden til at svare. Helt enig, vi er vist alt for gode til at fremstå som en klub, uden de reelle midler til at være med dér hvor det er sjovest. Med undtagelsesvis af signings som Ingvarsten. Rent økonomisk må man da antage, at vi er polstret til at hente spændende navne ind, allerede til vinter?
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Hansenz - sætter pris på din ihærdighed. Men…. vores bænk mod AGF hed Lykke, Markmann, Caleb, Dorgeles, MKH, Janssen, Nene, Zidan, iloski. Er med på at Iloski rent faktisk scorede men for mig at se er det godt nok en uerfaren bænk og ikke en bænk man kan forvente kan ændre et kampbillede. Især hvis man sammenligner med de hold vi sammenligner os med.

AGF, BIF, Randers og Viborg har alle mere på bænken der kan ændre kampen. FCK/FCM goes without saying, men det giver altså vores bænk en 7. plads i ligaen
FCN <3
Polstret? Ja, altså vi har solgt for en kvart mia minimum de seneste 3-4 sæsoner og med et driftsunderskud på 90 mio, så er der vel i omegnen af 200 mio til spillere. Hvis altså det er det man vil. Og det er meget konservativt sat.
Så er jeg med på at driftsunderskudet vil stige markant med dyre spillere, men så er der forhåbentlig indtægter fra Europa der kommer ind osv.
Så man har pengene hvis man vil. Spørgsmålet er nok i højere grad om en spiller til 30 mio gider komme til fcn. For koster man det, er man nok god nok til en større liga.
Tror modellen i FCN faktisk kan tiltrække mange interessante profiler. Hvis man vil. Bare tænk på alle de koryfæer der har eller render rundt allerede. Essien feks. Vi skal dog ikke smadre vores lønmodel så det er nok mere der begrænsningen ligger.
FCN <3
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nygren ude og udtale at han vil væk og helst til vinter. På den ene side har han været her et stykke tid - på den anden side har han slet ikke brændt den af. Ærgeligt at han ikke bliver til sommer men vi må se det på den måde at det åbner en plads for at en ny spiller (med mere fart i fødderne :-) kan komme ind. Han vil hurtigt være glemt desværre.
FCN <3
Er helt enig. Dog tror jeg at Nygren ikke helt passer ind i vores spillestil. Jeg synes at hans tilvænning har været lang og han virker ikke helt komfortabel.
Men jeg kan jo tage fejl.
Det bliver svært hvis han også smutter, for nok brænder han nogle store chancer men han scorer også pænt med mål for os.
Næh enig. Jeg har tidligere kaldt ham manden uden spidskompetencer, men må give ham at han arbejder for holdet og er blevet en habil afslutter. Nem at erstatte dog. Vi må virkelig håbe nogen af de nye ghanesere kan steppe op. Det kunne være fedt.
FCN <3
Så vil jeg tillade mig at være uenig og sige at jeg synes offensivt har Nygren været vores bedste spiller her til efteråret og jeg mener det er skaderne der har gjort at han ikke har slået mere eftertrykkeligt igennem i hans tid her.

Han har både været dygtig som afslutter her i efteråret, men jeg synes faktisk hans vigtigste kompetence har været at finde mellemrum/siderum og blive retvendt.
Jeg har svært ved at se os lige erstatte ham, i hvert fald ikke uden at skulle på transfermarkedet.
Jeg håber vi holder ham til sommeren og så lader ham gå for en mindre beløb til gengæld
Ja, jeg er meget enig med Nordlos.

Nygren havde en svær start, da han blev hentet til klubben for 3 år siden, men han spillede sig op og var, indtil sin skade, en af vores bedste spillere sidste forår.

I denne sæson har han leveret det bedste vi hidtil har set fra ham med 6 mål i efteråret. Det var det samme antal mål, han scorede hele sidste sæson, så jeg synes han bliver undervurderet lidt herinde, men det er nok en smagssag.
FCN
Annonce