Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det er altså træls. Sådan nogle ting kommer gerne i bølger. Det kan være belastningen og den fysiske stab eller en statistisk boble.

Endnu en forlængelse der omtales i Tipsbladet. En spændende spiller.
I artiklen er også et billede af klubber med størst transferoverskud i denne sæson. Her ligger vi med et plus på 63 mio euro. Det er næsten en halv mia, hvilket er voldsomt.

https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/afsloering-fcn-forlaenger-med-kaempetalentet-eklund

I morgen spiller vi igen og selvom de har sagt den ikke blir streamet, kan man jo håbe. Ligesom med Häcken der fik et stream i 11. time.

Det er samtidig sidste kamp inden det går løs, og her må vi antage at vi ser en start 11´er der blir meget identisk med den mod Aab.

Det blir godt snart at få nogle svar på alle vores spørgsmål.
Jeg hæfter mig ved at det primært er de unge afrikanske spillere der er skadet. De unge afrikanere har jo en lidt anden fysiologi end de unge nordboere, og afrikanerne har (generelt) et hurtigere antrit og kan derfor være mere tilbøjelig til muskelskader indtil de har fået bygget lidt ekstra muskler på kroppen, så jeg vil ikke være nervøs for om de eksempelvis er blevet kørt for hårdt af den fysiske stab eller lignende.

Jeg tror blot der er tale om at der skal nogle flere kilo muskelmasse på de unge spillere. Men det kan selvfølgelig godt blive problematisk hvis det viser sig at være et tilbagevendende issue i foråret - særligt med den smalle trup in mente.
FCN
Ja jeg tænker også at der jo generelt er styr på det, det er såmænd bare lidt træls at have, eller have haft, de spillere der ude.

Men jeg kan næsten regne ud at Baba er tilbage og det er jo ihvertfald et sted at starte.
I morgen spiller vi igen og selvom de har sagt den ikke blir streamet, kan man jo håbe. Ligesom med Häcken der fik et stream i 11. time.

AIK har en betalingsstream -> https://www.aikfotboll.se/nyheter/supporterinformation-fc-nordsjaelland-aik-2025-02-07

Jeg ville dog vente lidt for det kan være at FCN forhandler en stream på plads for deres fans som de offentliggører i sidste øjeblik så de ikke skader AIKs forretning. Tjek FCNs youtube kanal ( https://www.youtube.com/@FCNordsjllandDenmark/streams ) og SoMe kort før kampen.
FCN - you might say I'm a dreamer... Gør fodbolden tilgængelig! :)
Nå jeg har oprettet en bruger i AIKs app hvor man vist nok kan se kampen med et plus abonnement. Det ser ikke umiddelbart ud til at vi FCN får adgang til stream.

Vi slår Freiburgs U23 5-1 iøvrigt Lamine Sadio scorede det sidste, han kommer tilsyneladende flyvende ham der.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Pyha, startopstillingen til sidste testkamp inden SL og så hedder den
Hansi
Ankersen - Sahlquist - K Hansen - Høgsberg
Dorgeless - Caleb - Janssen
Egeli - Nygren - Iloski

Og intet fra bænken som gør mig mere tryg.
Der er godt nok nogle spillere der skal vise de har taget nogle gevaldige skridt, for midtbanen og angrebet er godt nok uprøvet på SL niveau
Nå jeg giver op på at få den AIK app til at virke... irriterende at sådan kamp ikke bliver streamet.

Nå, men mon ikke jeg i det mindste er på AIKs mailingliste de næste 40 år...
Nå jeg fik set de sidste 10 min af første halvleg på et stream der er skabt i helvede, så tag det for hvad det er..

Det jeg så og af det jeg kan læse og forstå på svensk så er AIK i mere boldbessidelse end hvad godt er, uden at der kommer store chancer til nogen af holdene, vi skal spille bedre i 2 halvleg.
Brink er åbenbart ikke med, korrekt? Er han mon skadet.?
Til gengæld scorede Ascone i første kamp, selvom det forlød han var skadet.
Mit streamer er gået dødt, men nej ingen Brink, Nene eller araphat.

Midtbanen hedder Dorgeles Caleb Janssen.

Man skal måske lige se de sidste an.

Den står 1-0 til AIK.
Annonce