Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg mener at vores målscorer er så elendig at vi ikke kan forbedre vores position den vej denne sæson

Nå men så må jeg jo se om jeg kan finde en FCK og Brøndby-trøje frem til pokalkampene da det er eneste chance for at komme i Europa som jeg stadig mener at det er den eneste måde vi kan hæve vores niveau fremadrettet.

Vi er nået til det punkt, hvor vores spillere forsvinder, hvis vi ikke kan lokke med europæisk erfaring
Jeg er helt enig. Vi er lidt der hvor vi skal gøre op med os selv, om vi er tilfredse med top seks eller om vi vil være ambitiøse og sige europæisk hvert år.
For ja, det er kun sådan vi kan flytte os mere. Og en måde at tiltrække endnu større talenter og holde dem længere. Er så enig.

Jeg er træt af at der ikke er nogle ambitioner for klubben pt.
Det var en pinagtig nedslagtning af FCN i går. Det gik langt værre end forventet. FCM var det bedste hold og vandt fortjent, men FCN så godt nok også modløse og resignerede ud fra start. Forhåbentlig kan det være en god lektie til det unge hold, men jeg savner godt nok noget stabilitet og lederskab på holdet.

Bronze er fortsat en mulighed, men det kræver helt andre boller på suppen hvis FCN skal gøre sig gældende i toppen af rækken. Der må simpelthen ikke ske kollektive nedsmeltninger som det, vi så i går, og ligesom så mange andre, så savner jeg stabilitet og realistiske ambitioner for FCN.

Vi kan ikke forvente, at FCN bliver ved med at sælge spillere til 100 mio kr/år hvis ikke der også bliver spillet europæisk fodbold fra tid til anden og pt. ser europæisk fodbold ud til at være et fatamorgana.
FCN
Problemet var jo faktisk også lidt at det hold der gik på banen i går slet ikke var uerfarent, som de også påpegede i Onside. 2xHansen, Ankersen, Brink, Nygren og Wikheim. Men som jeg skrev før virker det til at Kian simpelthen er for langsom til superligaen. Det kostede. Derudover koster det at vi reelt spiller uden venstre back fordi han er så sindsygt anonym og dårlig defensivt. Han er sikkert en flink fyr men niveauet er slet slet ikke til superliga. Derudover vores problematik med offensiven som mangler kvalitet. Egeli kommer der stort set intet slutprodukt på og de to øvrige er heller ikke garant for mål.
FCN <3
Der er ingen bund i vores hold pt. Ligeså godt det kan være en uge - ligeså skidt kan det være næste uge.

Og ja unge spillere er ingen undskyldning i denne omgang
FCN siden Farum BK
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Så kan man snakke om en opbygningssæson, men ærlig talt så ser vi ikke meget bedre ud end for et år siden.

Og ja, den erfarne rygrad ligner ikke en guldkandidat. Kian har været god men er nu i en alder hvor han til nød kan være indskifter.
A. Hansen har ikke virket stærk (på nær Brøndby kampen) og har endda mistet pladsen kortvarigt.
Ankersen er fin men blir ikke yngre.
Brink er udemærket, men virker ikke til at have niveau. Man of the match har han aldrig været tæt på og en profil som i Silkeborg er han ikke.
Skal man kalde Nygren en del af den erfarne rygrad kan man jo kun med beklagelse se at han nok er væk i næste sæson. Wikheim viser i glimt flot teknik men mangler vel stadig at score?

Det er ikke opløftende frem mod næste sæson.
Randers ude - Randers spillede senest 0-0 mod Brøndby og har slået AGF og FCM. Sådan lyder de tre seneste hjemmekampe for dem.
Dét lagt sammen med vores forfærdelige udebanestatistik gør at jeg ikke tror på sejr.
Nej, men på den anden side synes jeg ofte, at FCN har været gode til at slå tilbage, når der har været udfald eller nederlag. Men hvis drømmen om top3 skal leve videre, så kræver det en sejr.
FCN
https://bold.dk/fodbold/klubber/fc-nordsjaelland/nyheder/dan-hammer-valgt-som-fcn-bestyrelsesformand

Dan Hammer ny bestyrelsesformand og det har jeg ikke en holdning til.

Men er det ikke på den ordinære generalforsamling at man fremlægger årsregnskab? Jeg kan ikke læse om regnskabet nogle steder? Nogen som har hørt noget?
Nøj jeg frygter kampen i dag.
Annonce