Snak

Mere indhold efter annoncen
@RasmusGunnar det var fedt på stadion i går, de sidste 20 minutter af kampen blev måske liiige lidt for spændende, der skal lige noget stabilitet ind i præstationen.

Vi skal helt sikkert løbe ind i hinanden på et tidspunkt, det kunne da være hyggeligt.
.
Tid til lidt tanker omkring kampen i går.

Først det positive:
- De nye i starteren ser ud til at være klar. Særligt Prince og Villum så gode ud, og selvom de kan svinge i starten, ligner de nogen der er helt klar til at blive profiler. Røjkjær havde en lidt anonym rolle, men med så få dage i klubben, er det bare positivt, at han spiller en fin kamp, og endda giver prøver på hvad han kan med en flot assist. Walker synes jeg ikke havde den bedste kamp, men der er potentiale. Det skal nok komme.
- Når vi gad komme op i tempo så offensiven skarp ud, og med et par sejre i bagagen og selvtillid, så bliver det rigtig farligt. Særligt hjemme
- Defensiven så bundsolid ud fra 2. minut og frem til ca. 70 min. Fredericia har vel ikke en regulær chance i det tidsrum. imponerende.
- Selvom ikke alt var godt, jf. nedenfor, og det var nok ligaens svageste hold, så får vi altså en sjælden udesejr, og så endda i en sæsonåbner. I det meste af tiden var vi også i fuld kontrol:

Så lige det negative:
- Jeg ved ikke hvorfor, men der er virkelig ingen hold i ligaen, der kan gå så meget i panik og smide alt spilkoncept væk, når vi står til at vinde. Det er nærmest hver gang. Kan ikke huske hvor mange gange i sidste sæson vi førte med 2 mål og var i kontrol.... og så reducerede modstanderen. BOM så indtræffer panikken og vi kan slet ikke spille fodbold. Det skal vi simpelthen have løst. For der nærmere held end "fightervilje", at vi alligevel får hevet sejren hjem. Det skal vi simpelthen have løst!
- Bredden er bare ikke god nok. Ligen nu kan vi stille med en start-11´er med god kvalitet, men vi har simpelthen intet at skyde med ude på bænken. Ja, vi har talent, men ikke nogen der er 100 % klar. Når vi kommer lidt ind i sæsonen, og karantæner + skader, så er vi virkelig sårbare, og vi vil tabe point, hvis ikke vi får gjort noget. I mine øjne, så mangler vi en venstre back + evt. en 9´er til startopstillingen, samt 1-2 spillere til bredden. Så står vi et godt sted!

Alt i alt er jeg dog positiv for den kommende sæson. Hvis vi vel og mærket ikke får flere afgange.

Så synes jeg i øvrigt også det er ærgerligt, at vi i Fredericia bruger så meget krudt på at svine en af vores egne spillere til (Ankersen selvfølgelig). Jeg forstår frustrationerne og er enig i at det var pinligt og uproffesionelt af Ankersen. Det er dog hverken første eller sidste gang vi ser en spiller lave det nummer- selvom det er sjælden at de gør det så klodset og tydligt som PA. Jeg tror dog oprigtigt på, at han godt selv kan se det, og at han har lært af det. I alle andre kampe er det også tydligt, at han har kæmpet for holdet i alle 90 min. Jeg kan i hvert fald ikke se rationalet i at buhe af ham hele sæsonen, udover det skader holdet, og at man får plejet sin utilfredshed. Jeg ved der er andre der har det ligesom jeg, hvorfor jeg også synes at det er ærgerligt, at at man laver så stort et banner til kampen i går. Det signalerer, at det er sådan alle fans har det. Var derfor også glad for at se , at andre klappe af ham, og give ham et ekstra klap på skulderen efter kampen...Selvom jeg ikke følte et særlig stort behov for at give ham den gestus.
Jeg har forståelse for andres syn på det, men sådan ser jeg altså på den situation.

Slutligt: Lækkert hvis vi lige kan nappe Roony fra FCK!
Det bliver spændende at se hvordan vi klarer os mod et Brøndby hold, som både leverede en god indsats i første runde og ligeledes kommer til at have en ekstra kamp (BK Torshavn) i benene når de gæster RTD Park. Selvom vi notorisk set præsterer bedst på hjemmebane mod samtlige hold, er Brøndby bare stadigt et solidt hold, som vi normalt også har problemer imod. Jeg frygter, at de på nuværende tidspunkt er mere samspillet end vi er og, at vi kommer til at få en rimelig svær kamp mod dem.

Hvad tænker I andre?
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Enig. Jeg tror ikke vi har kvaliteten til at knække Brøndby på nuværende tidspunkt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Nåh...nu fik jeg lige tid til at se kampen mod Fredericia og den kamp giver da godt nok lidt panderynker, synes jeg.

På negativsiden:
- Usikkert forsvarsspil ved begge de indkassere mål

- Lykke virker også usikker (men han er ung og har en position på banen, som ofte er udskældt - han skal nok vokse med opgaven

- Slap og sløset 2. Halvleg, men med flot spil.

Postitivsiden:

- 3 mål scoret

- Sejr på udebane mod et Fredericia-hold, som virkelig gik efter sejren

- Prince ser spændende ud - og fik scoret

- Ankersen scorer på oplæg fra Røjkjær

Kampen mod Brøndby:

Der skal andre boller på suppen. Kampen mod Fredericia bliver jo også vundet fordi FCN er kyniske og straffer de fejl, som Fredericia laver.
Den slags gaver får FCN ikke af Brøndby, men jeg var vild med det direkte spil, som holdet spillede i første halvleg og knap så imponeret af anden halvleg.
FCN
Nu fik jeg også set kampen igen på stream og mine tanker om den er;

1 halvleg:

Ved Fredericias mål der virker det til at Røjkjær og Walker ikke er helt afstemte om hvem der skal tage sig af den bold og så bliver det noget passivt hvor ingen af dem kommer til den.

Efter det så synes jeg vi sidder på det, og det er stærkt at vi kan ryste en tidlig scoring imod os af. Jeg synes vi spiller kontrolleret med mange pasninger og så dybdebolde når chancen byder sig.

Vi laver tre og det ligner at vi er det eneste hold på banen.

2 Halvleg;

Så kommer vi meget energiforladte ud til 2 halvleg, der mangler simpelthen noget gejst og jeg ved ikke om det er fordi vi er foran med to mod Fredericia at vi så tror at så har vundet den eller sådan, det er ihvertfald skidt og vi skal sørge for at møde op og gøre arbejdet færdigt.

Og det går fra slemt til værre da Prince og Villum forlader banen, jeg tror ikke vi har et ordentligt angreb efter det og så går det helt galt da Brink går ud, hvor Fredericia har det ene angreb efter det andet og vi skal til og stå og sparke lange bolde ned til ikke nogen som helst.

Jeg håber Mark Brink er klar til kampen på søndag og så skal vi simpelthen møde op i begge halvlege.
Hvor var Iloski? Og hvor langt fra er Nene?
Iloski kom først hjem igår, hvilket er derfor han ikke var med i søndags.

Ingen ide med Nene, FCN er desværre kendt for ikke at komme ud med nogen konkret melding om hvor længe spillere er skadet
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Altså han var med I Østrig og det lignede at han løb og var med I nogle forskellige ting, men det var bare på billeder, men det kunne godt lugte af at det ikke er sådan super alvorligt, lad os håbe han snart er tilbage.
Annonce