Snak

Mere indhold efter annoncen
@Rasmus

Fedt at du har siddet og lavet sådan en opgørelse! Når du skriver at FCN har solgt for 1,8 mia. kr., ved du så hvor mange af de penge klubben har modtaget?

Jeg tænker at der jo stadig må være klausuler på eks. Nuameh, som endnu ikke er indløst.
FCN
Jeg har ikke helt styr på udestående. Men de nævner selv det samlede beløb i regnskaberne. Der står:

Tilgodehavender fra salg og tjenesteydelser” = 266.279.051 kr

For Nuamah er der nogle crazy aftaler ifølge Tipsbladet. Faktisk fik FCN hele beløbet på en gang, hvor det normalt betales i rater over flere år. Men endnu vildere er at vi har 20% i videresalgsklausul, på hele beløbet! Så ryger han for 100 mio får vi 20% af dem.

Se artiklen her: https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/hemmeligt-dokument-slaar-fck-og-fcms-gigantsalg

Mht Antman så solgte vi ham for ca. 11 mio kroner.
Han går efter sigende til Rangers for £3million eller 26 mio kr.
Med 15% videresalgsklausul er det 3,75 mio i FCN.
Rart men ikke noget der gør en stor forskel.
Tak for tallene!

De små 3 mio, har jo delvist finansieret Solbakken, så derfor må der stadigvæk være nogle penge at gøre godt med. Drømmen på nuværende tidspunkt er en Frese/Mini retur samt en 9´er (Uhre kunne være et meget friskt bud, eller Andri Gudjohnsen).

Desuden er der kommet nyt om Jonah Kusi-Asare, som vi var blevet sat i forbindelse med for nogle uger tilbage. Ifølge en artikel som Tipsbladet postede, hælder Vincent Kompany mere til en forlængelse og derefter en udlejning af ham. Måske kunne dette stadig være tiltalende for os?
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Tak - jeg kunne godt huske den artikel i Tipsbladet. Det lød fuldstændig sindssygt i mine ører. Det var ikke med til at gøre handlen mindre suspekt...
FCN
@Rasmus Gunnar

Jeg har mit eget lille ark med transfers, videresalg osv. Vi har de seneste 10 år solgt spillere for (Og modtaget videresalgsklausuler, bonusser etc.) over 1,8 mia. (Ja ja, der er selvfølgelig også købt en del ind undervejs, men ikke i nærheden)

Ganske imponerende, men mon ikke også der snart er plads til at fyre lidt penge af den anden vej.


Husk på, at RTD har 20% videresalgsklausul (måske endda højere) på alle spillere fra RTD - det er et ganske pænt beløb der skal trækkes ud.

Og jo, enorme indtægter men, det er også de eneste der er enorme. Sponsorindtægter ligger FCN lidt under midten. Entre, merchandise etc. ligger FCN i absolut bund og har væsentlig lavere indtægter end stort set alle andre superligaklubber. Rent faktisk er hver eneste kamp på Farum Park en underskudsforretning og bidrager negativt til resultatet - ud over kampe mod BIF og FCK.

Så er der udgiftssiden hvor FCN har 3. størst personaleomkostninger pga. alle de ansatte til talentudviklingen. På alle andre parametre (ud over løn) er FCN også det hold der bruger flest penge på ungdomsholdene - for så ikke at nævne en kvindeafdeling der også har et pænt højt udgiftsniveau efterhånden.

Min pointe er, at man måske skal se mere på det akkumulerede overskud, i stedet for at isolere det til transferindtægter. I den forbindelse skal man huske på, at AKP tømte klubben for værdier ved salget til RTD og man derfor ikke kan regne overskud med fra perioden før det (ej heller transferindtægter da de også forsvandt).

Endelig skal man tænke på, at det er FCN der har betalt de oprindelige medinvestorer fra RTD´s køb af klubben ud (bl.a. derfor "tilgodehavender fra nærtstående parter" er så høj), hvilket så skal trækkes fra det akkumulerede overskud.

Men jo - der er da penge på kistebunden efterhånden. Ifølge strategien skal forbedrede resultater dog komme fra forbedret talentudviklingen og ikke gennem indkøb af store navne, der udelukkende har til funktion at bakke op omkring talentudviklingen og, ikke så meget ses som en forbedring af holdet der skal løfte resultaterne - disse skal komme fra talentudviklingen.
FCN - Sjællands bedste hold...
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja ja, du har ganske ret. Nu talte vi kun om transfers. Eller jeg nævnte selvfølgelig tidligere i går at hvis vi skal tage næste skridt med europæisk så ville det forhåbentlig kunne ses positivt på tv-penge, tilskuere, sponsorer osv.

Jeg er så med på at man gerne vil tage skridtet med egne talenter og ikke køb udefra. Her vil jeg så sige at det kræver man holder på dem minimum 100 kampe inden de skydes af.

På de 10 år jeg nævnte, har vi udviklet mange talenter men vi har vel ikke sportsligt rykket os meget.
Og hvor mange år skal der gå før et eventuelt mesterskab? 10-15-20 år?

@Rasmus Gunnar

Og hvor mange år skal der gå før et eventuelt mesterskab? 10-15-20 år?


Der tales rent faktisk slet ikke om mesterskab i strategien - udelukkende om top-3 og europæisk kvalifikation. Jeg vil da personligt også mene, at det ikke er realistisk at tale om mesterskab som en realistisk målsætning med FCK, FCM og BIF budgetter - det vil være urealistisk at tre hold alle skulle faile samme år. Derudover er der altid et enkelt one-season-wonder hold i hver sæson. Et mesterskab vil derfor være hvis alt spiller et enkelt år, samtidig med at minimum 3 hold flopper samme år. Altså - et mesterskab ville være fantastisk, men ikke et realistisk mål. Personligt kunne jeg dog håbe på et enkelt mesterskab i løbet af en 10-års periode. Men, der skal iblandes en masse held for at det opfyldes.

Målsætningen er i stedet at være en kontinuerligt top-3 hold (dog minimum europæisk kvalifikation), hvilket skal være opfyldt inden for en 10-års periode.

Så vil jeg mene, at kontinuerlig europæisk kvalifikation er forudsætningen for at kunne holde ½ - 1 år ekstra på spillerne, da de vil kræve europæiske udfordringer og ikke kun Superliga for at holde dem. De sæsoner hvor det ikke lykkes, vil formentlig ses en større åreladning af spillere og dermed et set-back i strategien hvor man starter i år 0. Derfor er den europæiske kvalifikation alfa og omega - og samtidig en realistisk målsætning fremfor mesterskab.
FCN - Sjællands bedste hold...
I min optik bør vores målsætning være europæisk deltagelse - hvis ikke hvert år, så i hvert fald hvert andet. Det vil alt andet lige styrke klubben på både sponsorpenge, tv-penge, fans-base, talenteksponering, talentudvikling og ikke mindst status. Dette har vi altså et setup der efter mange års flotte salg og præstationer bør være muligt. Vi kan jo uden problemer spille op mod topholdende når vi er bedst. Nogle gange spiller vi dem ud fra brættet, men fordi vi mangler erfaring og koncentration, så er vores bundniveau for lavt. Dette skal rettes op på de næste par sæsoner.
Jeg synes faktisk ikke at målet bør være at holde på de store talenter, og jeg finder det heller ikke realistisk. Heller ikke hvis vi når kontinuerligt i europa hver sæson.
En Kudus, Sulemana, Harder eller andet supertalent bliver ikke en sæson længere hos os, bare fordi der er udsigt til conference league eller europa league. Hvis de kan skifte til Ajax, Sporting, Premier League eller et andet Champions league hold med større fanbaser og 10x lønbudget, så vil det aldrig være lige så interessant at blive hos os. Den køber jeg ikke. Man kan jo bare se FCK når de kommer i samme position, de kunne jo heller ikke holde på Froholdt, Oskarsson, Haraldsson, Jelert osv.

Derfor tror jeg at målet bør være at styrke truppen der er omkring de store talenter, så niveauet blandt performancespillerne er højere. Prøv at se for to sæsoner tilbage hvor vi kom i conference league, der havde vi unge funklende teenagerstjerner på holdet, men kernen af holdet var Andreas Hansen, Tverskov, Kian, Ingvartsen, Frese, suppleret med talenterne Diomande, Dorgeless, Osman, Schelderup, Nagalo og Villadsen.
Det er de her spillere som skal give holdet stabilitet og et skelet, som er lidt længere tid i klubben end bare 1 god sæson.

Jeg tror dog ikke at klubben er enig. Det virker umiddelbart som om at man håber på at skabe de her hold som peaker samtidig. Det er nu engang bare enormt svært at time, med tanke på at et bærende supertalent altid vil være til salg givet at buddet udefra er højt nok.

I øjeblikket ville jeg sige at Salquist, Brink, Røjkjær og Ankersen er de bærende performancespillere, med Solbakken som snarligt træder ind. Men det vurderer jeg dog ikke til at være performancespillere på samme niveau som får 2 år siden. Og det fører så en til en ny problemstilling, for hvor stærke spillere kan vi reelt tiltrække? Jeg vil tro at en spiller som Solbakken er det absolut maksimale vi kan håbe på hvis sol, måne og stjerner står korrekt. Tverskov var eminemt dengang, men han var jo nok endnu bedre end nogen havde spået om før han kom til. Og er sådanne tilgange stærke nok til at konkurrere med Brøndby, AGF, SIF og Randers om tredjepladsen? Det vil ihvertfald være tæt, men langt fra garanteret. Så i min verden er det enormt svært at se hvordan vi kontinuerligt kan ramme den tredjeplads, uden at der ruskes gevaldigt op i strategien. Vores bedste håb er nok, som klubben også flere gange kommunikerer, at håbe på at de talenter som kommer op er så tilpas dygtige at de kan blive profiler i superligaen næsten med det samme.


Også i øvrigt, held og lykke til Rocco i Sverige. Ærgerligt at det ikke blev til mere hos os.
Jeg er fuldstændig enig i at vores nuværende performance spillere desværre ikke er ligeså stærke som de var for et par år siden. Ola er et kanon køb, men vi har behov for nogle stykker på det niveau hvis vi skal gøre os gældende.

Men jeg synes altså at der klart er en pointe i, at vi er presset af at vores talenter bliver solgt tidligere og når færre kampe for os før de ryger afsted.

Jeg ved ikke om vi har behov for at holde de næstbedste talenter lidt længere ( a la Frese/Villadsen) men dem har vi heller ikke rigtigt nu her.
Jeg håber vi kommer til at kunne lokke nogle tidligere spillere tilbage når de har været ude nogle år, men Villadsen casen for mig til at tvivle om det lykkedes.

Jeg har lige nu tæt på ingen forventninger til den her sæson, jeg har svært ved at se at vi skulle være blevet bedre end sidste.

Og så er jeg godt nok ærgerlig med Ascone, da han kom frem troede jeg virkeligt at han ville bryde igennem.
Annonce