Hvad angår transfers tilslutter jeg mig koret, om at vi er kommet godt efter det. Ja, jeg ville gerne have en haft en defensiv tilgang yderligere, som kunne supportere udviklingen og evt skader, ligesom man gjorde med Yttergård signingen, uden at det blokerer for udvikling, pengestrøm eller noget andet. Derudover har man lukket færre mål ind uden Salquist på banen, end med. Jeg har derfor fin med tiltro til Noah og evt Stephen som makkerpar. Når Salquist så er tilbage, har vi endda mere bredde.
Et måske drømme scenarie kunne være, at man ender med at bruge Norheim på HB, når Ankersen skal pensioneres, Baba på VB. Så tror jeg man måske kan ane sig den trussel, som Villa og Frese udgjorde.
Der er nogle heftige kontraktfrie CB´er på markedet lige nu, men nok ikke nogen, som er aktuelle for os. link:
https://www.transfermarkt.com/spieler/vertragslosespieler/statistik/1/plus/1/galerie/0?ausrichtung=alle&spielerposition_id=3&land_id=alle&altersklasse=&wettbewerb_id=alle&seit=2025&yt0=ShowNu er der heldigvis pause og vi har vel kun Caleb afsted med landsholdet, så der bør være god mulighed for at få testet relationer, spilsystemer og lign. Håber virkelig Lind kan åbne vores angrebspil med at true i feltet, det ville være så fedt at få mere slutprodukt på vores kontraer og opbyggende angreb