Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes den er tricky, jeg ville desværre ikke blive overrasket hvis vi taber til Kolding, hvilket ville være en kæmpe streg i regningen.

Jeg er forsigtig optimistisk og håber på sejr i pokalen og 3 point ud af 6 mulige i superligaen
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Dejligt at se hvordan den øgede bredde i truppen kommer os tydeligt til gavn i de sidste par kampe. Kunne det da for !#%!!€$ da ikke bare være sket tidligere. Man ser også hvordan spilleres individuelle kvaliteteter gør en forskel. Det ER ikke lige meget om man spiller med Lind eller Berthelsen oppe foran. Det gør faktisk en kæmpe forskel! Og hvor er det irriterende at Føns igen bare snakker det væk - han syntes bare altid vi er gode så længe der bliver trillet nogle bolde fra side til side. Begynder i stigende grad at blive træt ham: jeg syntes egentlig han fik det maksimale ud af en svag trup sidste sæson men jeg bliver sgu træt af at høre den samme sang om hvor gode vi er, når det er klart for enhver at boldflytteri mellem felterne altså ikke er nok til at vinde fodboldkampe - de afgøres netop i felterne
FCN <3
Jeg ved ikke hvordan de næste tre går, sidste sæson blev vi kørt ud på røv og albuer i Randers, så vi kan jo starte med at gøre det godt der.

Iøvrigt tre gutter på rundens hold, Markmann, Røjkjær og Prince; https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/rundens-hold-i-superligaen-8-runde
Jeg synes nu Føns virker fornuftig i hans udtalelser.
Han skal jo ikke stå i et interview og lange ud efter hverken ledelse eller spillere.
Det har jo været en turbulent tid med af- og tilgange.
Men ja, man behøver selvfølgelig heller ikke være komiske Ali.

Vi var mange der haglede Flemming P. ned i starten og ikke mente han skulle være træner og var for blød, godmodig og optimistisk mm. men langsomt fik han den stemning vendt og blev elsket. Jeg føler lidt det samme kunne ske her med Føns.

Ja, det er ikke 3 sejre givet på forhånd. Det kan lige så godt gå den anden vej. Et tungt nederlag i Randers efterfulgt af endnu en pinlig pokal exit. Vi har set det hele før.
AGF er jo flyvende, så vi kan hurtigt stå med en tung stemning igen.

Men hvor vil det være fedt hvis vi bygger videre, og har både dygtighed og held med os.
Jeg er også på Føns holdet, jeg er så også til den der mere optimistiske form for fodbold.

Nu må vi se, nu er det Randers næste kamp på udebane, vi må godt ligge på i forhold til at vi har været fornuftige i den her sæson på udebane i forhold til hvad vi plejer.

Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg er ligesom flere herinde super tilfreds med FCN og Farum Boldklub.

Dejligt at kunne holde med et hold som bygger på kombinationen af unge talenter sammen med udvalgte erfarende spillere; end holdet der bare køber løs og ikke har økonomisk balance.

Eksempelvis Vejle som med vores tidligere sportschef har købt gevaldigt ind i august, og mange nævnte: “bare det var os”. Se hvordan de kæmper med at få en masse spillere udefra til at lave point og spille sammen.

Eller bif som har et underskud på -140 mio dkk og skal sælge spillere bare for at komme i nul .

Jeg har været stor fan af vores trænere som Flemming, Hoff, og nu Føns som ligegyldigt hvad siger det samme. Nogen synes det er tyndt men nej det er netop stabilitet og tro på egne evner og strategi på længere sigt.

Med vores lille by (mindste i SL) ,så er vi som Asterix & Obelix samt “de gæve gallere” som kæmper mod overmagten som fck, bif, fcm. Men vi har vores trylledrik som er:

- super ry med at opfostre talenter
- kan tillade at forlange en høj pris
- dermed tiltrække nye talenter
- igen og igen få et godt hold på benene

Dvs vi har den “gode spiral” som Steen Houmann igen har skrevet:

https://steenhouman.com/2025/05/18/fodbold-hvor-er-fc-nordsjaelland-pa-vej/

Nogle FCN og andre fans siger tit: “Hvorfor sælger FCN spillerne og tænk hvor Fcn var hvis de ikke havde solgt”.

Som sportsdirektøren Alexsander Riget og direktør Philip Radley (samt tidligere Jan Lauersen) har sagt gang på gang:

“Vi sætter ikke vores spillere til salg, men ofte er det store klubber s bud; der bliver sagt nej til men med nye efterfølgende markante bud og spilleren hører om hans livs mulighed er det umuligt at sige nej”.

Dette vil også ødelægge “trylledrik” modellen.

Ofte tænker vi alle for kortsigtet og det vidner 4 nederlag og 3 sejre i træk på ca 6 uger om hvordan stemningen svinger i denne tråd.

Lad os nu alle tænke lidt længere frem idet vi har nu :

- Solgt de spillere som personligt ville videre
- Har en sulten trup
- En bredere bænk end i foråret
- Har fået 4 erfarne spiller ind som alke kan gå ind på start 11.

Forza FCN og lad os vise Randers at vi tager revanche for det uretfærdige resultat i forårets 4. Sidste kamp med 3-2 nederlag. Det var lige de 1-3 point vi manglede 🤩
@ O O

Fint skriv - og jeg er enig i mange af dine pointer, men jeg synes du virker blind for at FCN har været på markedet for st forstærke sig med markante profiler i dette vindue. Jeg tør godt love dig, at kampen mod FCM ikke var vundet hvis ikke det havde været for indkøbene af Lind, Norheim og Solbakken.

FCN spillede noget af det værste fodbold, jeg længe havde set, før de nye profiler kom til. Det er først nu, at der er tilstrækkelig med bredde og kvalitet på holdet. Det var der altså ikke før de ovennævnte spillere kom til.
FCN
@afløseren

Jo enig med forstærkning og det var også det jeg bl.a. skrev ovenfor med god kombination af unge og erfarne spillere som vi havde fået på plads i vinduet. Kopi fra ovenfor:

Lad os nu alle tænke lidt længere frem idet vi har nu :

- Solgt de spillere som personligt ville videre
- Har en sulten trup
- En bredere bænk end i foråret
- Har fået 4 erfarne spiller ind som alke kan gå ind på start 11

Tror vi er ret enige bare hvad der kommer først “hønen eller ægget “🤩
Dreamin´ har lavet et virkeligt fedt skriv om Prince, det kan tilgås på X.

https://x.com/FCNdreamin/status/1968019155518624011

I samme skriv kommer det frem, at The Bleacher Report (fodboldmedie fra England) skriver, at Prince overvåges af de største klubber i PL.

Der vil med stor sandsynlighed være nogle bud allerede i januar, dog med henblik på en transfer til sommer 2026. Det bliver spændende at følge med i, hvad der kommer til at ske med ham, selvom jeg allerhelst så ham blive indtil 2027, hvilket desværre ikke er særlig realistisk.

Han har dog allerede langt flere stjerner i min bog end Sindre nogensinde fik, bare alene efter den jubelscence til 1-0 målet mod Herning, mere af det tak.
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Lamine Sadio, som meget vel kunne være det næste skud på stammen af megatalenter, fik faktisk en uofficiel debut for San Diego FC igår aftes i Baja Cup. En slags venskabskamp mellem et US og MX hold. Her må man have "guest players" med, Sadio var en af dem. Han formåede endda at score i kampen, som endte 4-2 til SDFC.

https://www.thesportingtribune.com/2025/09/16/san-diego-fc-wins-the-first-baja-cup-taking-down-club-tijuana-4-2-

Meget kan man sige om flerklubsejerskab, men jeg synes det er ret nice, at både de kommende afrikanske spillere og spillere fra vores IA kan få lov til at prøve kræfter med senior bold derovre, inden man er klar til det i Danmark.
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Annonce