Snak

Mere indhold efter annoncen
Enig i, at Villum tilfører noget positivt, det er godt med en, der tager initiativ. Han fungerer også bedre i side- og halvrummene, hvorfor jeg også hellere vil se ham spille på kanten som i dag end på 9´eren. Men det er nok også planen, at han skal spille der, da Lind nu indtager den position.
FCN
Runar og Røjkjær!! dejligt med fart i kombinationerne! Jatak!!

Villum og Lind på tavlen også kom så boys!
Fed anden halvleg, det hjalp virkelig, at Kolding kom væk fra deres meget faste struktur uden bold som vi havde svært ved at nedbryde i første halvleg. Også fedt, at vi undgår at komme ud i forlænget spilletid. Vel en kamp, der reelt set burde have endt 4/5-0 baseret på chancer.

Stærkt indhop af Justin, det er tydeligt, at han har gode relationer med Villum, det kan blive rigtig godt. Jeg synes, at Villum har fortjent startpladsen på søndag over Solbakken.
FCN
Det var rigtigt fint at vi endelig fik noget fart I vores kombinationer og det var også tydeligt at da det faldt i hak så kunne Kolding ikke stille så meget op.

Enig i at solbakken virker noget rusten, der er nogle tunge touches på ham om han skal starte på bænken, spille en halvleg eller skiftes ud efter 60 ved jeg sgu ikke, men jeg synes det er tydeligt at han skal køres ind.

Justin med det lækre venstreben ærgerligt at hans forsøg fra distancen gik over.

Og så synes jeg egentligt også at Acquah så fornuftigt ud nede bagerst, jeg er med på at det er begrænset hvir meget han bliver testet, betryggende alt efter hvordan det ser ud med Markmann.

Ærgerligt at Lind har den i kassen på en offside ville være fint at få ham på tavlen.

Og så er Villum jo bare en stjerne.

Mest af alt er det lækkert lige og få en sejr oven på det makværk af en anden halvleg I Randers, stærkt gutter!
Væsentligt bedre anden halvleg, men på en lidt billig baggrund, men det tager vi med.

Fin bane og dommerindsats
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Villum Berthelsen bliver helt vildt god. Som at se Mikkel Damsgaard, lige inden hans udvikling stak af
Så er det i aften det går løs mod formstærke AGF, der for mig personligt, er en "hademodstander" i den forstand at jeg altid synes at kampene mod AGF er enormt svære at forudsige udfaldet på.

Hvis FCN skal være med i top6 i år, så er dette en af de såkaldte "must-win battles".
Efter afklapsningen i Randers, så forventer jeg at FCN kommer med et andet udtryk og de må gerne spille som mod FCM.

Omvendt har AGF virkelig tur i den og de skal også kunne slå FCN hvis de gerne vil spille med i toppen i år. Jeg tror det bliver et brag af en kamp.
FCN
Jeg tror stilheden kan opfattes som lidt fælles nervøsitet.

Det eneste jeg håber på IKKE sker er to mål af Nikolaj Poulsen efter han har body checket Andreas Hansen på et par dødbolde
Jeg er egentlig ret optimistisk forud for dagens kamp. AGF er rigtig godt kørende, men den performance vi havde mod FCM hjemme burde være en mere retvisende indikator for dagens kamp, end kampen ude mod Randers (forhåbentlig). Ville jeg sælge den for 1 point? Måske, men lad os se, om vi ikke kan tage de 3.

Desuden mål fra Svensson, Sulemana og Mathias Jensen i går. Noget af en trup vi er ved at kunne bygge med tidligere spillere.
FCN
Det er et mærkeligt AGF hold, de erbegyndt at spille fodbold og det alene er forvirrende, fordi det plejer man jo ikke og se fra AGFs side, men hatten af for Poulsen og det har har fået ud af det i Aarhus.

Jeg ved sgu ikke hvad det bliver for en kamp, men jeg håber på de tre point.

God kamp til alle derude.
Annonce