Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg synes vi falder lidt i kadence i anden halvleg, men okay det kan godt være at de mere defensive orienterede mennesker er mere tilfredse ;)

Jeg er dog ovenud begejstret for Lind i dag, tingene kører måske ikke helt for ham, men han fortsætter bare og får presset sig til et mål i minut 86, efter at være blevet moslet hele kampen, kæmpe kudos.

Og så må jeg sige at jeg faktisk synes Juho spiller en god kamp, men der skal også være plads til uenighed jo.

Vigtigt med 3 point og en meget overbevisende sejr over Vejle. Det var en rigtig flot kollektiv indsats, hvor spillerne fik oprejsning.
Indtil videre ser indkøbene fra Riget virkelig godt ud. Lind har nu scoret to kampe i træk, og er kommet ligeså godt fra start som håbet. Ola ser også godt spillende ud, og FCN fik endelig vist noget kynisme i angrebet.

Alt i alt fremragende!
FCN
Og så endnu et clean sheet bestemt også værd at tage med.
Dejligt med en sejr, hvor vi vinder med 3 mål, det må være en del tid siden efterhånden. Det er korrekt, at vores tempo falder i anden halvleg men følte ikke, at sejren på noget tidspunkt var i fare.

God kamp af Solbakken samt Lähteenmäki, som jeg ellers har været efter. Føler også, at den våde bane hjalp os da det tillod os at spille hurtigt.
God kamp at gå på landsholdspause til, og når ligaen er så tæt, har vi godt nok ikke langt op til de sjove pladser. Bliver spændende at se, om vi kan fortsætte med et mere stabilt niveau på den anden side, eller om vi fortsat vil opleve niveaumæssige udsving.

Nogle virkelig fornuftige signings, der er lavet i løbet af sommeren, og igen i dag så Røjkjær også god ud, efter en ellers uimponerende start på sæsonen.
Denne sæson kan vist både blive en dreng og en pige.

FCN
Det bliver en super spændende aften. Glæder mig. HUSK at kom og stil spørgsmål og kom tæt på FCN. I dag er det muligheden🔜

Kære sæsonkortholder

Så er det traditionen tro igen blevet tid til Fan Forum.

Du vil som altid komme helt tæt på spillere og trænere,samt få en status fra den sportslige ledelse.
Derudover kommer Flemming Pedersen og Mads Davidsen forbi og fortæller om vores model.

Arrangementet foregår som vanligt i MøbelGruppen Lounge. Dørene åbner kl. 17.30 hvor maden er klar, og arrangementet slutter omkring kl. 20.30.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg kan desværre ikke være tilstede i dag, men det ville være utroligt værdsat, hvis der var en, der havde lyst til at skrive et kort referat. Synes Fan Forum er en super god ting, især ift. at få en indikator på vores ambitioner både i ligaen/pokalen samt det kommende transfervindue.
FCN
Ja, det blir spændende. Håber de kommer ind på de svingninger der er på holdet og om det er en præmis man må acceptere. At vi spiller rigtig godt den ene uge og ringe den næste. Er det prisen for at spille med unge spillere? Eller hvad er klubbens eget take på det?
Og hvad er de ambitioner egentlig? De store klubber omkring os investerer og satser i stor stil. Kan vi overhovedet komme dertil hvor der er regelmæssig europæisk?
Er der nogen, der var til fanforummet i går, som kan give en kort rapport? Var der snak om nye talenter fra IA eller U19?
Sikken en dejlig aften til FCN Forum❤️🇩🇰

3 super timer med ledelsen, spillere, sportschef Alexander , Flemming P mm fra akademi koordination mfl.

Især for dem som IKKE forstår eller er kritiske overfor “FCN fodbold modellen” ville have stor glæde og indsigt ved at deltage.

Ps salen var helt udsolgt og der var lang venteliste oplyst af FCN.
Masser af super spørgsmål og gode uddybende svar. Sikker på fremtidige FCN Forum bliver endnu større tilløbsstykke og udsolgt lynhurtigt
Det er klart det bedste arrangement som DXN tilbyder sine fans. Desværre kunne kvinderne ikke deltage, som de plejer, da de havde Europa League kval i Litauen tirsdag (som de desværre tabte 1-0)

Der var til gengæld heller ikke mange "nyheder".

Projektet med flere træningsfaciliteter er stadig "i dialog med kommunen". Spørgsmålet er om der sker noget som helst på denne side af kommunalvalget.

Der var besøg af Prince, Røjkjær og Lind.
Lind sagde at han kunne se sig selv i FCN i mange år og hintede at flyskrækken ikke var værre end at han var til rådighed om det skulle blive nødvendigt igen (Europa)

Annonce