Snak

Mere indhold efter annoncen
Ja, det kunne da være spændende hvis FCN for en gangs skyld ville prøve noget nyt. Hvis man skal holde sig til det sikre kort, så er Hoff jo også ledig på markedet.
FCN
Må ærligt indrømme, at jeg har ladet mig påvirke af de udtalelser andre fans eller kritikere har lagt ud omkring ejerskabets manglende interesse i FCN, hvilket for mig også blev styrket af at se hvordan M. Mansour var helt oppe og ringe over SD FC, hvilket derefter fik mig til at tænke over, om han faktisk nogensinde har været i Farum for at se en kamp, eller bare på anden vis bare har udtrykt en brøkdel af den passion for klubben, som han har vist for SD FC?
Sidder der nogle andre med modsvar til dette, er jeg meget interesseret i at læse dem.

Håber kampen giver anledning til yderligere refleksion og sågar handling, for vi er ikke godt kørende og det er til vores “held”, at vi i medielandskabet ikke er mere interessante, for havde det her været BIF, FCK, FCM eller AGF, var truppen, trænerteamet og ledelsen blevet slagtet
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Håber man parkerer bussen på torsdag og sikrer et uafgjort 0-0. Så kan man forhåbentlig vinde på hjemmebane. Hvordan, ved jeg ikke.
Det, i mangel af bedre udtryk, pisser mig også af, at man ikke har mere efterbehandling af nederlaget på sociale medier / fcn.dk / whatever. Taber man så eftertrykkeligt, må man være parat til at stå på mål for det.

Instagram: Sidste opslag - 14 t. siden "Nederlag." og et billede af scoren.
fcn.dk: Sidste opslag - Søndag kl 16.00 "Startopstillingen mod FC Midtjylland er klar"

Bare et interview med Jens, hvor han lægger sig fladt ned eller lignende. Selvfølgelig laves der tv-interviews, men det ville godt nok klæde Jens / klubben at tage mere ansvar over for fans, eksempelvis ved at betale turen for de få, der nu har været så gode at tage turen.

Prisen ville være en dråbe i havet for at sige det mildt. Til gengæld ville man vise, at man går lidt op i sine fans, og at 6-0 på ingen måde er acceptabelt, selvom det så kommer mod et meget stærkt hold.
FCN
Mansour familien har været i Farum og se kamp. Jeg har set dem i loungen, men kun en enkelt gang og det var kort efter købet. Ved faktisk ikke om de har været der siden.
Men enig. Ejerskabet mangler passion for “vores klub”.
Enig i at SD får noget mere opmærksomhed.

Og ja, hvor er klubbens udtalelser efter nederlaget? Føns var på med en ligegyldig opsummering på fcn appen, men måske kun for betalende? Hvilket jo også er skidt.

Man kan komme langt med kommunikation, men tilsvarende er manglende kommunikation noget som får alle de forkerte tanker og følelser til at løbe løbsk.

Det er jo ikke bare den her kamp, men mange i denne sæson hvor man ryster på hovedet i afmagt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Enig i at det mangler refleksion fra klubben. Kort interview i dag på bold.dk med JFO, samt videoen på FCN. Indtrykket er jo stadig at holdet slet ikke var klar eller kunne reagere ift den forfærdelige start. Det falder tilbage på træneren synes jeg.
Ja, “undskyldningen” med at planen ikke var god nok og der skal lægges en bedre plan næste gang. Wtf?!?!? Det er jo at sige man ikke havde gjort sit arbejde godt nok.
Ved godt det er meget atypisk for klubben, men kunne man forestille sig en rokade på trænerbænken i vinterpausen?
De fleste trænerrokader foretaget i FCN har været i vinterperioden. Olafur blev skiftet ud med Hjulmand i forbindelse med ejerskiftet, JHT overtog posten fra FP i vinterpausen. Skulle det ske, ville det ikke være utænkeligt, at det blev i vinterpausen. Måske har man givet Jens frem til vinter for at vende tingene, for så at kunne melde noget ud omkring ambitionerne. Er holdet stadig lige så svingende, kunne ideen være at foretage et trænerskifte samtidigt med, at man så får sagt det højt, at man skal være en top 4 klub i ligaen og Europa deltagelse skal ske kontinuerligt.

Jeg tror dog ikke, at Jens ryger, medmindre han selv siger stop.

Forbundne, Forpligtet, For Farum
Det er også mine tanker. Vi fyrer ikke trænere, men en rokade for at styrke det sportslige, samtidig med at man melder ny strategi ud, kunne være en mulighed.

Vi skal dog være påpasselige, for de sidste 10-15 år har vi haft trænere med klar fcn dna. Tror ikke vi henter udefra medmindre det er en profil der passer godt virkelig godt ind. Heitinga som et oplagt bud.

Men jeg tror det stadig ikke ske. Føns er som vores talenter, ny og uerfaren. Han får lang tråd tror jeg.
Annonce