Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg tror ikke på at vi sælger Justin dette vindue. Det tror jeg egentlig også han godt selv ved.
Hvis vi ikke kvaller ind i conference league, så tror jeg godt Riget kunne finde på at sælge 1-2 spillere. Vel og mærke på positioner hvor at vi har andre unge spillere på vej til at tage over. Det tror jeg godt kunne være Prince, vi har rigeligt med spillere til de tre forreste positioner.
Jeg tror dog mere på at det kunne være Norheim eller Juho som så også røg. Det kunne give plads til Walker/Gustafsen.

Jeg tror at Janssen både anses som for vigtig, og at hans gennembrud er for nyligt til at han bliver solgt. Ihvertfald medmindre der kommer et vanvittigt bud.
Vi hentede Norheim i sidste sæson og han er først i 2026 begyndt at spille sig rigtig varm. Han ryger ikke.

Juho er også vokset og han ryger først tidligst januar 2027.

Her er spillerne som jeg tror skifter, hvis vi ikke kvaler:

Brink
Nene
Solbakken (håber dog ikke)
Prince (tror dog han er mentalt ramt og vil have godt af at blive)

Udlejninger:
Sønderbroe
Faber
Kone
Rutkjaer


Det hele kommer virkelig meget an på om vi kvaler.
Enig i, at vores trup er for bred, hvis ikke vi kvaller. Dog virker 8 ud som lidt meget på 7 dage. Så må der være nogle snakke i gang allerede nu, ellers ser jeg ikke det som realistisk.

Uanset, så ser jeg truppen som virkelig stærk, nok en af de stærkeste trupper vi nogensinde har haft, og det er selv uden de 8, du nævner @boldxxxxxx. Om vi kvaller eller ej, så er det en selvfølge at vi skal i top-6 og gerne som minimum kæmpe med om CHL kval i næste sæson.

I aften finder vi ud af, om vi skal spille Europæisk ligaspil eller ej. Hold op, jeg er spændt! Især nu, når det er udebane og vi kun har et enkelt mål i banken.
Du har helt ret.

8 er meget, men igen vi har en kæmpe trup og med kun superliga og pokal, så er den for stor.

Men altså kvaller vi, så beholder vi 6-7 af dem.


Jeg glæder mig helt vildt!
Mere indhold efter annoncen
Annonce
8 synes jeg også lyder som meget, er Rutkjær ikke førsteårs u19? Jeg tror han bliver eksempeltvist.
Hvis i synes vi er gode nu, så bare vent og se!
Tror han er andet års U19, men det er alligevel interessant, at han er blevet overhalet af Tuka, da Rutkjær ellers har fået debut og spilletid på førsteholdet. Han har vel ikke spillet et eneste minut på førsteholdet i denne sæson? Til gengæld har han spillet massere af U19 og tilmeld scoret nogle mål, så måske har man bare vurderet, at han forsat har noget udviklingspotentiale som kan blive indfriet via U19? Selv uden Rutkjær har vi en fornuftig pipeline af centerforsvarer på vej, så det er ikke dér jeg er mest bekymret.

Det fylder mest for mig er, at jeg ville blive ret skuffet hvis nu vælger at lave 1-2 profilsalg på baggrund af den manglende kval og derfor nedprioriterer muligheden for at spille med om de helt sjove pladser i ligaen. Selvfølgelig skal der nogle penge ind for at holde hele setuppet kørende, men ville et potentielt ligaspil i næste sæson, måske endda i Europa League, ikke også kunne biddrage med noget? Særligt med tanke på de kommercielle muligheder?
Forbundne, Forpligtet, For Farum
8 er meget.

Det var også mere de muligheder, som jeg tænkte ift leje og salg. Tror langt fra alle 8 sendes afsted.

Tænker at hvis vi køber en stopper der er venstrebenet, så må Rutkjaer være langt fra holdet pt - i hvert fald hvis Tuka er foran ham.
Vi har 29 spillere i truppen ifølge FCN.dk. Det inkluderer Busk og Alio som nok ikke kommer til at spille på kort sigt, det giver 27 spillere. Med det i mente så synes jeg ikke man kan tillade sig at sælge/udleje mere end 1-2 styks hvis vi kommer i europa. Måske en trup på 22-24 spillere kunne fungerer hvis vi ikke kvalificerer os.
Måske en trup på 22-24 spillere kunne fungerer hvis vi ikke kvalificerer os.


FCN har altid været en af de klubber der har haft den største trup. Formentlig skyldes dette at der er mange unge spillere der deltager i træningen og får enkelte indhop og har brug for tilvænningstid til livet som seniorspiller.

FCN har aldrig været i nærheden af kun at have 22-24 spillere og, som jeg erindrer det over de sidste 15 år har man aldrig haft en trup på under 27 spillere - og som regel har den ligget omkring 29-33 spillere. Men altså, min hukommelse kan spille mig et puds.

Der skal vel ideelt set altid være to spillere pr. position samt lidt boblere derudover.
FCN - Sjællands bedste hold...
Annonce