Snak

Mere indhold efter annoncen
Fed aften i Aarhus og kæmpe point, at Andreas Hansen ikke bliver nævnt når ligaens bedste keeper skal findes, det fatter jeg ikke en skid af.
Ja, han er ret vild. Igen i går, er der så mange situationer, hvor han tager den helt rigtige beslutning under højt pres. Derudover var det fint at se, at han holdt bedre fast på bolden i anden halvleg efter det modsatte ledte til underkendt mål i første. Endda på nogle ret hårdes skud.
FCN
Kampene i dag kan få stor betydning for chancer for 3.pladsen. Jeg håber FCM vinder over BIF samt SJF-VFF spiller uafgjort, eller at VFF vinder. Så vil det i endnu højere grad, kræve en sejr mod netop VFF.

Som jeg ser det nu, så skal vi hente mindst 6-7 point i de resterende kampe for at sikre 3. pladsen og pointhøsten må meget gerne komme specifikt i kampene mod VFF, SJF og BIF, da det vil cementere vores nuværende plads.
Forbundne, Forpligtet, For Farum
FCM sørgede for at Brøndby blev hægtet lidt af. Viborg, ja dem må vi bare slå næste gang.
Med gårsdagens resultater har vi nu disse "must win battles" og det er følgende kampe:
FCN – VFF
SJF – FCN
Derudover ville mindst 1 point i VFF-FCN kampen også være rigtig godt.

Bonus:
2 point i kampene mod FCM, BIF og AGF, så holder vi vores placering yderligere og holder VFF væk med fin afstand.

Dog er VFF det hold, som jeg frygter mest, for de har hentet massere af point, spillet god fodbold og var noget bedre end det 1-2 resultat mod os indikerer. Jeg håber derfor, at AGF kampens takter ikke gentager sig, for det kommer ikke til at give os særlig mange point.

Forbundne, Forpligtet, For Farum
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Altså vi skal vinde hjemmekampen mod Viborg. Dertil tror jeg faktisk på 4-6 point mod agf og fcm hjemme.

SønderjyskE ude tror jeg på 1 point og 0 i Brøndby. 1 point ude mod Viborg må være til at opnå, men de spiller nu rigtig fin fodbold og hvis banerne ikke er bedre, så taber vi den kamp.

Vi må håbe FCM vinder pokalen så det også er 4 pladsen der giver adgang, såfremt vi smider det, men vi skal gå all in efter 3. Pladsen.
I bag-5´eren har "de to svære" på hjemmebane og "de tre lette" på udebane.

Jeg synes det er ekstremt svært at bedømme.

Jeg burde sige at den er sikker, men jeg synes godt nok den er svær og vores niveau svinger stadig meg t til trods for et generelt hævet bundniveau
Enig, havde kampene mod FCM, BIF og senest AGF været tidligere på sæsonen, havde de nok kastet 2-4 point og ikke de 7 point, som vi kan være meget glade for.

Jeg var på stadion i fredags og syntes sjældent at have set et FCN hold virke så stresset når man opsnappede bolden, vi havde reelt kun 1-2 muligheder i 2. halvleg. Til gengæld (med stor hjælp fra AH) holdte vi stand efter udligningen, men jeg skal ikke bede om at se os blive presset af noget andet hold på den måde igen. Jeg er er derfor utrolig spændt på de to næste kampe, for VFF kampen er tenderende til at være en sæsondefinerende kamp, hvor AGF kampen skal bevise, at den eneste grund til, at AGF spillede deres "bedste kamp i mesterskabsspillet" var på bekostning af vores manglende niveau. Alle hold ville jo se gode ud mod os, hvis vi spillede sådan hele tiden.

Hvad tror I udfaldet bliver mod VFF på søndag?
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Viborg har bestemt også tur i den, og det er vel en af de mest jævnbyrdige matchups man kan stille i Superligaen lige nu. Tager man de sidste 10 runder, har de fået 18 point, vi har fået 20, hvorfor vi ligger nr. 2 i denne periode mens Viborg ligger nr. 4. Altså ekstremt tæt. Hvis kampen skulle blive spillet 100 gange, ville jeg formode, at vi ville vinde 40, 30 uafgjort og 30 sejre til VFF. For mig at se, er de marginalt bedre kørende end os, men vores hjemmebanefordel tipper den til vores favør.

Desuden, hvis man er interesseret i Heyde har Bold lavet en udemærket video på ham fra Farum, hvor han fortæller lidt om hans historik i klubben, ham selv på og uden for banen og andet. Han sammenligner sig selv med Roy Keane, hvilket er ret passende haha.

Fremtidens Superliga-stjerne? Bold besøger Malte Heyde i FCN
[17:19]

Link: https://bold.dk/fodbold/play/683645
FCN
Skønt interview med den danske Roy Keane!

Jeg savner generelt at vores unge spillere også tør at sige, at man drømmer om at opnå sportslige resultater mere end at man ønsker det store skifte, de to ting kan sagtens harmonere uden nogen afvigelse af hverken det ene eller andet.

Det er ikke til at fatte, at vi med det her hold, ligner en reel kandidat til tredjepladsen, hvilket ville være vores blot tredje top 3 placering inden for de sidste 10 år. Meget skal stadig gå vores vej, men en sejr over VFF, så bør vi faktisk være rimelig godt på vej.
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Annonce