Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvis Viborg ikke vinder, så kan vi tåle at tabe med 2.

Lad os nu få fyldt 3-4 busser og lidt folk i tog og bil til søndag. Og så lad os vi de den kamp og det bronze!
Desuden synes jeg, at vi har vist gode takter de sidste par kampe trods det ringe output pointmæssigt. Selv med Lind ude i dag var der jo virkelig fart og udfordring over kanterne samt gode løb ind bagved. Næsten enhver anden dag havde vi jo vundet dagens kamp givet antallet af store chancer.
Det skal godt nok gå galt på søndag, hvis vi ikke skal stå tilbage med bronzen.
FCN
FCN har stadig ikke tabt imod de andre top-6 hold i mesterskabsspillet. Vi bør under alle omstændigheder være favoritter til at tage bronzen på søndag!

Som bosat i Vejle, så kommer jeg næsten kun på stadion, når vi er på udebane, så for mig er det ret fedt at der stadig er spænding om medaljer på søndag, så jeg kan være med 😝
1 point afholder os fra at kunne lukke denne sæson som værende mere end godkendt. Det vildt og skræmmende på samme tid. 1 point var også det, som vi manglede, hvis vi selv ville afgøre en top 6 placering.

Jeg tvivler på, at tømmermændene er ude af AGF truppen til på søndag, så vi skal i den grad selv gøre vores. Håber drengene er klar til at levere en stærk præstation
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Vi har nu tabt til Viborg på udebane
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@256449
Shit, du har ret! Den missede jeg lige fra hukommelsen!

Men ja, vi skal simpelthen stadig kunne afgøre det her!
En anelse skuffet dagen derpå, men... På snart et hvilket-som-helst givet tidspunkt af denne sæson, havde jeg solgt vores resterende kampe for at ´uafgjort i Haderslev sikrer bronze.´

I helikopter-perspektivet er det fedt, at vi står i denne position.
Enig, dog er jeg overall rimelig tilfreds med tanke på, hvor sløje vi så ud i starten af sæsonen og med al den uro der var, så er vi endt et godt sted. Spillerene virker gladere, vi fans er også ganske tilfredse, vi har kun tabt 2 kampe i 2026, begge til VFF, men ellers har det jo været mere end acceptabelt rent pointmæssigt. Vi har lukket 11 mål ind i 13 kampe, imens vi har scoret 18.

1 point lader til at kunne blive sæsondefinerende, lidt skræmmende, men også lidt vildt, at "mere" skal der ikke til. Faktisk kan vi endda tabe med 2 mål, såfremt VFF ikke vinder deres kamp.

Håber bare at skarpheden er tilbage, for vi har godt nok brændt mange chancer de sidste kampe. Både, Juho, Adel, Prince og Sadio kunne med rette havde haft scoret 2 mål hver i de seneste 2 kampe.
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Fcn-Vejle

Samme her! Vi må se at få bakset et FCN i provinsen crew sammen, hahaha.

I forhold til kampen i Haderslev det er jo fuldstændigt i egne hænder og arbejdet skal gøres færdigt. Det er flot alt taget i betragtning, i vinters var jeg sgu lidt beymret for at der manglede noget bund i holdet, det synes jeg der er kommet og det har lige givet et par pladser op i tabellen.

Og med Rigets udmeldinger om at det næste transfervindue nok bliver roligere end de foregående og en formodning om at hpldet ser endnu stærkere ud i næste sæson, så er man godt på vej.
Sidst vi var i Haderslev spillede vi en ræderlig kamp og var heldige med resultatet. De havde fortjent at vinde. De er bedre end den "walk over" kamp som jeg føler lidt folk ser den.

Jeg frygter virkelig den kamp. Tænk over hvor svært vi normalt har det på udebane og især i Jylland. Og at være pisket til et resultat på udebane mod en betondefensiv med dygtige omstillinger.

Men jeg må så sige at uanset udfaldet, så har jeg resultatmæssigt været tilfreds med foråret. Synes stadig mange kampe er for tætte og synes ikke vi har et hold der er nær så godt som sidst vi var i europa feks.

Det er vel kun fordi både klubber som FCK og Brøndby har spillet en dårlig sæson at vi ikke ligger længere nede i tabellen.
Annonce