Snak

Mere indhold efter annoncen
Skrev denne i koefficenttråden men byder lige ind her også.

Hvis FCN får Victor Nelsson begynder de at se rigtig farlige ud... Kunne godt se dem som en dark horse i ECL. De kunne godt slå Hearts, CSKA Sofia, Hajduk og KuPS, og også tage point mod Panathinaikos hjemme. Og så et nederlag mod Monaco. 13 point er nok til top 8 og dermed 1/8-delsfinalerne, hvor de ikke kan møde et andet top 8 hold. Så minimum en kvartfinale er helt klart mulig, især med kunstgræsset in mente.

Hvad tænker I FCN-fans?
Jeg tror at jeg er ved at være der hvor jeg mener, at det vil være en skuffelse hvis ikke FCN går videre fra ligaspillet i ECL og vinder medaljer i Superligaen.
FCN - Sjællands bedste hold...
Det er et seriøst vindue Riget han har gang i. Jeg tror godt jeg kan huske det om en 2 - 3 år.

@Lejesvend

Jeg taler kun for mig selv, det kunne være sjovt at gå langt, men altså sgu vi nu ikke lige lade sæsonen gå igang først.
Hvis i synes vi er gode nu, så bare vent og se!
Altså i Superligaen ser hverken FCK eller FCM imponerende ud. Og da slet ikke AGF. Så er der kun BIF tilbage. Kunne sgu godt se FCN få en kanonsæson i år.
Må også indrømme, at jeg tydeligt ser hvordan samtlige medier bygger FCN historien op lige nu, bare så de kan skyde klubben ned med det samme ved den mindste afvigelse. For mig er det helt off, at man på baggrund af en, ja, flot opstart, allerede snakker så meget om mesterskab, er de "eksperter" ikke klogere? Om 5 kampe kan vi være 6-7 point fra topppen og med frit fald fra 4 til 7. pladsen også er vi lige pludselige tilbage til være uambitiøse. En gang kamp ad gangen også må vi se hvor det hele ender i maj måned, forhåbentligt højt, men meget, som i afsindig meget skal gå vores vej, før jeg tillader mig at tro det. Åbenbart var et forspring på 9 point til FCK jo ikke nok sidst vi var tæt på.
Forbundne, Forpligtet, For Farum
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Ja, vi bør gå videre i ECL, men ved ikke lige, om en top-8´er skal forventes. Hvis sol og måne står lige, så er det ikke udelukket, men forventer det ikke.

Selv forventer jeg mellem 8 og 11 point i ECL ligaspil. Det ser jeg som forventeligt med den trup og bredde vi har. Vi skal heller ikke sælge Superligaen for at gå videre i ECL - vi skal gå efter én af de to ChL pladser til næste år!

I forhold til Nelsson, så er det en super fed signing! Jeg hadede at se ham i hvidt og blåt, og jeg kan huske at han var irriterende god for dem. Glæder mig at se ham tilbage i de rigtige farver og i den rigtige klub og spillestil, han er vokset op i. Velkommen tilbage, Nelsson! Og husk, det er kun starten på næste skridt op, det her!
Venter de til de også kan præsentere Mathias Jensen i en dobbelt præsentation? ;0)
En lille teaser på Nelsson må de ihvertfald gerne post
FCN
Det skal nok gå.

Nelsson har ophævet kontrakten i Tyrkiet
Hvis kontrakten er ophævet i Tyrkiet og Nelsson dermed står uden klub, så behøver han ikke skrive kontrakt med FCN inden for transferdeadline ved midnat. Han kan sagtens vente et par dage mere, mig bekendt.
FCN
Annonce