Jeg synes, det er lidt mærkeligt, at der er så stor fortvivlelse over at skulle undvære en 19 årig spiller uden særligt mange mål og assist i nogle få afgørende kvalkampe.
Jeg er med på, at Froholdts mange km og spilleminutter er et tab over sæsonen. Men i den enkelte kamp, hvor vi doserer nøglespillere op til kampen og stiller med rutine på midten, tror jeg, tabet af Fro er knapt så stort.
I de kampe er der først og fremmest brug for rutine og hår på bryst og boller. Der er vel også en grund til, at de gamle som regel vinder, når der bliver spillet ung mod gammel til træning.
Og så skal vi bruge individuel gennembrudsstyrke og effektivitet foran mål.
Og selv om Fro er udmærket til at løbe med bolden, er det jo heldigvis ikke sådan, at vi har mistet al gennembrudsstyrke ig målfarlighed med ham.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå