Snak

Mere indhold efter annoncen
@Planke

Thorup vandt kun 1 mesterskab, og gennemsnitsalderen for de mest benyttede spillere var lidt højere i hans mesterskabssæson end i den følgende, hvor Neestrup var træner. Sorry.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Nu er gennemsnitsalder ca ligeså brugbart et tal som gennemsnitsindtægt.

Nees har vel kun bragt Orri, Dadason og Froholdt frem? 3 der var så store at alle idioter kunne se det - og så Clem :) Han har fået godt med tillid af Nees.
Nå, hvordan dokumenterer du så din mening - inkl. at Thorup vandt mesterskaber i flertal?
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Vi er kommet ud med skindet på næsen her i starten, og det er yderst positivt. Vi er stadig skrøbelige, men man må give Bo, at han får det maksimale ud af det pointsmæssigt.
Nu er der halvanden uges tid til at få forstærkninger, samt noget tid på træningsbanen.


Jeg havde samme analyse og optimisme efter kampen i Ungarn, men jeg går snart fuld balalajka, hvis der ikke snart kommer nye spillere ind. Det er fint, at vi ser ud til at komme ud af den første måned af sæsonen med skindet på næsen, men det slid, der er på truppen i øjeblikket skal nok indhente os senere på efteråret.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Forhåbentligt kommer FCM og FCN sammen med os i ECL, så de ikke kan tulle rundt i Superligaen og hygge til træning, men at de får samme slid på de bærende spillere, for det kommer da til at koste i efteråret, ryger vi i ECL, så er det 12 kampe mere end BIF alene her i efteråret.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Åh, du har ret - "mesterskab".
@peanuts

Præcis - vi kan være heldige med status quo ift. FCM og FCN, selvom jeg synes FCM har større bredde end os og dermed en fordel. Brøndby er en dark horse. Vi skal have styr på vores egen situation, men hold kæft, hvor går det langsomt. Handler det om, at Speakman skal smide 2-5 mio mere for, at Asger eller JBL kan få lov at underskrive her og nu, så skal han finde dem.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Et vildt gæt er, at JBL og Asger ikke længere er så hotte, efter Speakman har lagt planen.

Vi gik ind til vinduet med ønsket om en skandinavisk stamme, og Bejimo, Asger, Stage, JBL og Bernhardsson ville jo nogenlunde dække vores huller i truppen med skandinaviske spillere omkring landsholdene. Det matcher meget godt Koppens og Bo´s udtalelser i løbet af foråret.

Det er helt andre typer der nu rygtes til os. Det kan være et tilfælde, men det kan jo også være med vilje.
Mit indtryk er også, at Thorup i højere grad brugte talenter, og turde give dem spilletid.

I forhold til gennemsnitsalder er det lige så brugbart, som hvis du skruer ovnen op på 200, og lægger hovedet ind der, mens du stikker fødderne i fryseren. Et sted på midten er temperaturen nok ganske fornuftig.
Skal man trække tal på det, må man ind og kigge på, hvor meget spilletid tilpas unge spillere fik, sammenlignet med andre sæsoner. Det er der sikkert nogle her, som kan/vil/gider/ved hvor man slår op.

Der var andre årsager til, at der ikke rigtigt fungerede med Thorup.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Udregning af gennemsnitsalder kan nu til enhver tid udkonkurrere ´synsning-der-trækkes-ud-af-røven´. Just sayin.
Åbn en betting-konto, hvis du er så god til at spå
Annonce