Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvordan var det egentlig, at det der xG blev til en afgørende spar-es parameter, som indikerer alt muligt om hvilket af to hold, som spillede bedst eller skabte flest/størst chancer?

Er der nogen som helst, der aner, hvordan den bliver udregnet? De nægter at svare, når jeg spørger dem. Hvis vi ikke kender modellen, er den næppe meget mere værd end brugt toiletpapir.

Det er i øvrigt ganske simpelt at konstatere bare ved at have set kampen, at den var ganske jævn, og at ingen af de to hold for alvor kan føle sig snydt over ikke at have vundet den.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Man sammenligner chancer i kampen med et datasæt over lignende chancer, og tillæger udfra hvor ofte lignende chancer er blevet scoret på en expected-goals værdi.

Hvis f.eks. en chance vurderes til at være 0.6 XG tages 10 gange, vil man forvente at der scores på den chance 6 gange.
Efter sange for Ståle Solbakken, piften i Parken og nødråb til spillerne om at “kun sejre tæller”, har der været en afstemning omkring Thorup:

http://sidelinien.dk/forums/poll.php?pollid=4754&do=showresults

Det bliver svært for den mand at vinde folkets respekt hvis ikke der sker noget drastisk i de næste par kampe.. Thorup er “dead man walking”. Jeg nægter simpelthen at tro på manden kan få holdet til at præstere hvis ikke han har “Parken” i ryggen til hjemmekampene..
GBM,

Det kommer an på hvordan du ønsker at benytte dine stats, sidste sæson havde vi også væsentligt bedre stats men tabte alligevel, =>med de forholdsvis “nemme” chancer SIF tilspiller sig er sandsynligheden for at man scorer et her på siden nyt udtryk “ongo bongo” mål mod FCK jo derved tilnærmelsesvis højere mod FCK end andre hold, derfor kan man hel med rette sige vi var “heldige” ikke at indkassere et mål imod, som så mange andre hold har præsteret selvom vi har haft bolden mest..
@(u)tilfreds

Den afstemning blev oprettet i halvlegen til FCK - SIF kampen.

Sjovt nok stemte flertallet for at Thorup skulle blive lige efter sejren over FCM.

Kan det måske tænkes at folk er påvirket i hedens moment? Altså når vi får et dårligt resultat så vil folk have ham fyret. Men når vi får et godt resultat vil folk have han bliver?

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
@Nande,

Det er meget muligt, ikke desto mindre så var stemningen dårlig og ikke god for hverken spillere eller trænerteam. JT har selv meldt ud FCK skulle komme buldrende fra start og nu har vi spillet to elendige kampe mod modstandere der ikke forventes at ende i top 6, kampe der skal give tre point på hjemmebane. Jeg tænker ikke der er meget tålmodighed tilbage, begrundet de sange der blev sunget og personligt mener jeg spillet er værre end da Ståle stod for resultaterne for et år siden.. Dengang havde vi et koncept, men problemer med at skabe kampene, nu har vi intet, end ikke en skabelon til hvordan vi skal vinde kampe.. JT kunne ej heller selv forklare efter kampen hvad oplægget til kampen egentligt var..
så lige lidt af det falk sagde.

han ligner en der er pisse træt af at lege positiv, det ligner jess er ved at tabe hele lorte på gulvet.

PC skal handle nu !
#Dansksport #danskfodbold #England #italien #st pauli
Man sammenligner chancer i kampen med et datasæt over lignende chancer, og tillæger udfra hvor ofte lignende chancer er blevet scoret på en expected-goals værdi.

Det er jeg med på. Det er bare ikke et svar på mit spørgsmål.

Hvis f.eks. en chance vurderes til at være 0.6 XG tages 10 gange, vil man forvente at der scores på den chance 6 gange.

Og hvem kommer hvordan frem til, at en chance har 60% konverteringsrate? Ingen ved det. Indtil nogen får den indsigt, er det dybest set tal trukket ud af røven. Der er ingen, der aner, hvordan modellen er strikket sammen, og så kan den aldrig blive et særligt tungt argument for noget som helst.

Og så er der alle de øvrige åbenlyse fejl og mangler ved modellen. Eksempelvis kan et brændt straffespark plus riposten give en xG på mere end 1, selvom det aldrig nogensinde kan ske, at den samlede chance giver mere end 1 mål. Hvis et udfaldsrum har supremum lig 1, kan integralet i sagens natur aldrig give mere end 1 - undtagen i expected goals.

Jeg har selv lavet en model over forventede mål i kampen. Den gav, at FCK havde xG 5, og Silkeborg havde xG 0,4. FCK var sygt uheldige.
https://www.berlingske.dk/sport/qatar-bandlyser-fagforeninger-dbu-er-ekstremt-skuffet https://www.dr.dk/sporten/fodbold/efter-slutfloejtet-ved-vm-i-qatar-har-migrantarbejdernes-forhold-aldrig-vaeret
Stage er jeg ikke sikker på, ville være den rette mand til 6´eren heller. Han er da i mindst ligeså høj grad som Zeca en fightende og løbestærk 8´er som lever på dueller og ikke på at kontrollerer spillet og hvad Zeca ellers mangler som 6´er.
Eksempelvis kan et brændt straffespark plus riposten give en xG på mere end 1,


Det er ikke rigtigt, straffespark er adskilt.
Annonce