Snak

Mere indhold efter annoncen
Synes også det er fremragende arbejde, at man så hurtigt får solgt Fischer, hvilket er den helt rigtige beslutning.

Derudover synes jeg, at Boile og Nelsson spillede fantastisk sammen igår. Begge var glimrende på bolden og havde en masse forudseenhed i deres spil. De lavede mange progressive afleveringer og tog ofte træk forbi modstanderen og kunne dernæst tage meter.

Diks løber solen sort, og han er bedre til at udfordre i 1v1 med bolden, og derudover laver han også flere progressive afleveringer end Ankersen, selvom Ankersen oppede sig igår.

Er klar over at det var imod en dårlig modstander, men derfor kan man jo godt være positiv.

Bøving og Højlund er uslebne diamanter, som tydeligvis har et massivt potentiale. Jeg havde dog håbet på, at der var lidt færre ting der skulle slebes til. Det virker udefra lidt som om, at de unge spillere i Herning har lettere ved at hurtigt at skulle præstere der end i FCK?
Så er vi definitivt ved at være blød mellemvare, intet stjernestøv tilbage i truppen, det profilløse FCK.. Gad vide hvor langt det rækker??

Den kommende måned definerer PC, lykkes det ham ikke at finde profilerede forstærkninger til truppen der overrasker og løfter øjenbryn, så sejler vi som Titanic direkte ind i katastrofen..
@Northishere

Tak for inputtet. Han blev hentet af kvist, som kun hentede på leje i det vindue.
Tænker du at købsprisen er fast sat eller er det noget som forhandles før selve købet i Milan modelen? Det er ikke sikkert du kender svaret, men et forsøg værd.

@elendil - Jeg kiggede lige på en highlight video på Lerager fra 17/18 https://www.youtube.com/watch?v=T5UCrY67bk4 - Jeg er klar over titlen er tackles and interceptions, men der er næsten ingen spilningner i videoen, og mange af de tacklinger han laver giver frispark og er lidt for hårde. Tror måske forventningerne har været en der kunne spille dybt, og en der kunne diktere spillet. I stedet for vi en def. midt der laver flere frispark end Zeca.
F.C. København
moderator
@ (u)tilfreds

Jeg forsøger lige igen:

Hvor meget tålmodighed havde du med Ståle Solbakken i hans anden periode hos os?
Han havde to mesterskabsløse sæsoner før det blev til guld i 15/16.

Mht. Fischer, så er stjernestøv i sig selv ikke en kvalitet, hvis det ikke følges op med præstationer på banen. Det er trist, at Fischer aldrig fandt sit niveau fra 2018, men det giver ikke mening med en løntung spiller, der ikke leverer på banen.
Så hellere få frigivet lønkroner og investeret dem andetsteds.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Hvor mange lønkroner er der i Zeca, Lerager,Stage,Pierre,Ankersen der heller ikke præsterer?
Mere indhold efter annoncen
Annonce
moderator
Alt for mange, men det ændrer jo ikke på Fischers tilfælde.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Stage har da præsteret ret fint?
Hvor mange lønkroner er der i Zeca, Lerager,Stage,Pierre,Ankersen der heller ikke præsterer?


Det gør jo ikke at Fischer bliver bedre af den grund. Fischer er helt klart en af dem der har underpræsteret mest i FCK de seneste sæsoner, hvis du spørger mig.
Superliga og FCK fan
Repos

Ikke at jeg skal svare på andres vegne, eller blande mig helt...

Men de to mesterløse år bød på 2x sølv, 4 Chl point, og en pokalfinale, så jeg ved ikke helt hvorledes man ikke skulle have tålmodighed dengang.. Taget i betragtning af hvad der skete de efterfølgende 2 sæsoner..

Men hvor lang snor skal Jess og Co have.. Jeg venter til han har sit eget hold med at stille krav.. Men kan Jess & Co tillade sig at blive smidt af kvalen, og stå med en 5-7 plads når vi rammer okt-nov..? Eller hvad nu hvis mesterskabet ryger i en sæson hvor de 2 nærmeste konkurrenter også spiller Europa, er det så der man kan begynde at sætte spørgsmålstegn..?

Utilfreds har ret.. Ikke med Fischer, men taget i betragtning af de røvfuld FCK fik på MCH arena i sidste sæson, så er der en del niveauer der skal overhæles. Og man må vel forvente at det er derfor at Jess & Co har overtaget Ståle´s job, det er vel fordi de mener de kan gøre det bedre end Ståle og FCM..?

Off topic

Til andre der læser med. Kan vi ikke snart gøre det officielt at vi FCK fans her på Bold. dk ikke foreslår, David Nielsen, eller andre danske trænere såfremt snakken om ny træner debatten bliver aktuelt.. Hvad fulen var det igår, ikke noget der burde være velkommen i FCK..
FC København. Siden 1993.. Man U siden 1986 Landsholdet, DBU og MO boykottet siden 2007 Ståle skulle aldrig have været fyret 2020 Rooney skyder lige godt med begge ben, nok bedst med højre... Citat John Faxe Jensen...
Ja David Nielsen er et dårlig bud efter de præstationer i Europa.
Jo Lotto hvis vi begynder at vinde fodboldkampe så forstummer den snak helt af sig selv.
Annonce