JT har haft et år til at rette op, kan du se forbedringerne?
I slutspillet under Thorup havde vi et målsnit på 2.2.
Ståle havde i hans sidste slutspil et snit på 1.1.
Det er en fordobling af antal mål mod de bedste hold i ligaen.
De unge får massere af chancer.
Der bliver endeligt gjort noget ved de dyre stjerner som ikke har båret deres egen vægt, og været deres løn værd.
Bjelland er væk, Thomsen er væk, Fischer er væk, der er blevet købt en seriøs konkurrent til Ankersen.
Og det er kun lige startet tror jeg.
Der var for mange spillere der følte sig lidt for sikre, lidt for tilfredse med bare at fise husleje af...
Forhåbentligt har Thorup og PC sat en skræk i livet på dem vi stadig har.
Der er ingen fribilletter i FCK.
Det her er starten på et forår efter en lang og mørk vinter.
Det kommer ikke til at skifte fra den ene dag til den anden, og der kommer til at være udsving, men det går kun én vej herfra.
Jeg tror på at vores unge spillere kommer til at taqe os med storm, al logik siger at vi kun har skrabet overfladen af hvad en klub som FCK kan opnå med talentudvikling og jeg tror de næste år kommer til at være redefinerende for FCK. Vi har i det hele taget tonsvis af uforløst potentiale - vi er ikke i nærheden af at røre kanterne for hvad en klub som FCK kunne blive til på nogle parametre.
Det er en ny epoke nu, en tid hvor vi udvikler det ene fantastiske talent efter det andet og sender dem til de største adresser i Europa og hvor vi spiller frisk moderne fodbold med massere mål og fart.
Samtidig er vores konkurrenter blevet stærkere og superligaen ser for mig ud til at kunne blive en langt mere spændende liga at følge i fremtiden, med flere spændende spillere, flere hold med europæisk succes og flere store kampe.
Det bliver det måske smukkeste kapitel indtil nu når vi vågner fra vores dvale, og rejser os under langt sværere vilkår end da vi oprindeligt faldt i søvn.
Det er en værdig udfordring for en stor klub som FCK, og det bliver fedt at følge.
Mine eneste bekymringer er på den korte bane, vi er endnu i en omstillingsfase og jeg håber ikke det kommer til at koste for mange point her i starten af sæsonen. Jeg mener at et mesterskab i år er opnåeligt, men det bliver ikke let.
Hvad får du ud af at se så negativt på det hele BAW?
Jeg har forstået du stadig er bitter over fyringen af Ståle, og at Thorup ikke var dit førstevalg som ny cheftræner (han var sådan set heller ikke mit), men hvorfor bruge din energi på den der heksejagt dig og Utilfreds har gang i? Der er altid en positiv og en negativ vinkel, vælg dog den positive og vær til større glæde for dig selv (og os andre).
Hvis det her Thorup projekt, mod din forventning bevares, bliver en succes, har du så ikke lyst til at tage del i den? Er det andet virkeligt sjovere?
Dybest set er vores interesse og opbakning til FCK jo noget der skal berige os og gøre os gladere, ellers er det jo spild af tid og måske på tide at finde på noget andet at bruge sin energi på.
Vi ved ikke hvad fremtiden bringer - fejl dog til den side som det er sjovt at være på.