Jeg har nu ikke forståelsen af at PS&E står overfor økonomiske problemer såfremt man ikke sælger et af talenterne, desuden skulle det være tilfældet burde man jo gå efter at sælge den/dem der vil indebringe mest i klubkassen.
Jeg tror heller ikke man er i økonomisk uføre som koncern, men har en fornemmelse af PC arbejder under en præmis om han skal sælge for et vist beløb for at kunne reinvesterer. Og de salg og spillere der skal ryddes op i er af en begrænset værdi, så et større salg har været nødvendigt.
Det er mest bare en fornemmelse og ikke noget jeg ved konkret.
Derfor er det mig også en gåde hvorfor man sælger VN så billigt, risikoen ved at beholde ham er ikke eksisterende, han falder jo ikke i pris
Han kan jo sagtens falde i pris. For hvert år der går jo mindre talent og jo mere performance spiller er han. Og de store penge ligger jo enten i forventninger til hvad et talent kan blive eller en performance spiller der ekstraordinært dygtig. Hvis han bliver for gammel til talentkategorien men ikke udvikler sig yderligere hos os, vil han falde i værdi.
Jeg ser ej heller nogen besparelse på lønbudgettet der ikke kunne findes andetsteds (Bengtsson, Oviedo), så det efterlader holdet svækket både på den korte og lange bane..
Om vi er svækket afhænger jo af hvad der kommer ind.
Jeg er i øvrigt sikker på PC meget gerne vil spare de nævnte spilleres løn også.....men har svært ved at få det arragneret i praksis.
Hvis man henter Zanka gratis udskifter du en ung spiller med en ældre, du har plus "X" i banken, men skal af med en væsentligt højere løn og har intet videresalgspotentiale, ved at beholde VN vil man holde lønbudgettet i ro og se frem til "X+1" i salgspris hvis klubber som Crystal Palace eller Aston Villa kunne træffes at byde om et halvt til helt år.
Jeg ved ikke hvad Zanka skal have i løn, så den del mener jeg intet om.
Det måske en lidt for nem præmis at sætte op at der står en PL klub og byder på ham hvis bare vi sparker Galatasaray ud af forhandlingslokalet. Lå det i kortene ville man vel også agerer ud fra det.