Snak

Mere indhold efter annoncen
Hvad er det for en side, hvor man kan se summeret xG over tid som graf for en kamp? Den har været brugt herinde tidligere.
fck-medløber.
Der er nogle der skriver vi har kig på en Græsk angriber ved navn.

Georgios Giakoumakis.

Fra Venlo i Holland. Jeg ved ikke hvad jeg synes om det. Det er jo et Mickey Mouse hold der blev smadret fuldstændig i Æresdivisionen. De tabte blandt andet 13-0 til Ajax og nedrykkede.

Ja han scorede 26 mål i sæsonen. Men Kirkevold fra Hobro blev jo også topscorer.

Når modstanderne fører 4-0, 5-0, 6-0 osv. så står de ikke så defensivt og så kan Venlo være heldige at sætte en pind ind.

Synes ikke vi skal hente ham. Han fylder 27 år og han har kun haft en god sæson hvor hans hold nedrykkede i sæsonen.

Det er et stort sats at tage
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Det virker usandsynligt, at vi skulle kunne hente en spiller, der har lavet 26 mål i den hollandske liga.
Hvorfor ? Så god er den hollandske liga ikke
Det er Pieros. Han spiller ligesom ham, synes jeg. God i boksen, god fra 11-meter-pletten, god på låget. Nogenlunde samme statur. Ikke specielt hurtig, men en habil angriber. Altså hvis der vinkes farvel til Wilczek, vil det være ok, men ellers synes jeg måske pengene kunne være brugt bedre andre steder.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Fuldstændigt enig, Matias. Vurderet på youtube-klip, så er han en spiller, som kræver en Daramy-type på begge sider. Og det er som sådan også fint nok, men vi har allerede Wilzcek og Wind, som bidrager med nogenlunde samme. Jeg har ikke set klip fra hans presspil, men vurderet på hans fart i offensive situationer, så har jeg svært ved at se, at han skulle være markant stærkere her end Wind og Wilzcek.

Med Biels nuværende formkurve, så er det ligeledes et spørgsmål om han for alvor begynder at være i spil til 10´er positionen på permanent basis. I så fald vil der kun være plads til én angriber, så medmindre Wind ryger, så vil det næsten kun skabe flere problemer, hvis der hentes en 9´er mere ind.

Omvendt, så er Wilzcek ikke fem potter pis værd i den forfatning, som han var i, i torsdags. Og jeg synes efterhånden, at der kommer flere og flere af sådanne præstationer.
Kender ikke manden, og ja det kan da godt være at Venlo er bundhold, men det da alligevel lidt vildt hvis man tænker at man ikke vil (såfremt det er muligt) have en mand, der har lavet 26 mål i æresdivisionen.
Ja, men altså, hvis skoen ikke passer. Jeg synes i øvrigt han gør det godt. Det synes jeg også, Pieros gjorde. Det er ikke det. Tænker bare vi bør prioritere andre positioner, og skal der en angriber ind, så måske en med en anden profil. Igen; ikke at jeg blive ked af sådan en handel. Han er en habil angriber.
Jeg ser meget gerne, at vi signer ham. Han ser vanvittigt spændende ud og uhyggeligt skarp i boksen. Mit eneste problem med sådan en handel er bare, at vi sender os selv direkte tilbage i samme situation, som under Ståle. Minimum én (muligvis 2 alt efter spilsystem) af Wind, Wilzcek eller new guy vil ende på bænken og dermed smider en top-lønnet spiller på bænken – formegentligt uden det helt store udviklingspotentiale. Kort sagt: Der skal altså noget ud på 9´eren før der skal en tæt på identisk type ind.

Edit: Matias havde læst mine tanker før jeg selv fik skrevet dem ned.
Jeg må indrømme, at det virker helt åndsvagt hvis vi er på markedet efter en angriber lige nu.

Wind og Wilczek er mere end nok. Samtidig med at Højlund, Bøwing og Haraldsson også er i truppen. Hvis ikke Wilczek eller Wind er på vej væk, så er det kanterne der skal hentes til!
Annonce