Snak

Mere indhold efter annoncen
Det kunne vi nu godt. Jeg synes også Falk er overbetalt i forhold til hvad han bidrager med. Han er ikke ligaens bedste spiller.


Det er jo så en anden side af sagen, but you get the point. :-)

Så længe vi får sportsligt udbytte for den høje løn, så er lønnen i sig selv jo ikke problemet. Men i det sekund, at det sportslige udbytte udebliver, ved f.eks. langvarige skader, eller et Bjellandsk/Fischersk fald i niveau, så vil der ikke længere være spænd imellem løn og sportsligt udbytte, og så opstår problemet, da man i så fald ikke bare kan hente en dyr erstatning, pga. de mange penge der er "låst" i en spiller, som man intet udbytte har af.
Og ja - der er selvfølgelig en risiko forbundet med at give en spiller så høj en løn, for man kan jo aldrig garantere, at de bliver en succes.

Men hvis vi i FC København skal udvikle os som klub, så er det bare nogle risici som vi bliver nødt til at tage en gang imellem. Hvis vi gerne vil bevæge os fremad som klub, så bliver vi også nødt til nogle gange at satse på lidt dyrere spillere, som hvis tingene går godt, kan hjælpe os op på et nyt niveau.

Ovenstående er lige præcis problemet der gør, at vi står hvor vi gør i dag. Vi har nogle ejere, som til trods for både sportslig og økonomisk succes, som ikke har været villige til at løbe den risiko, og derfor er klubbens udvikling stagneret.

På det punkt er FCM pt. meget bedre til at løbe de nødvendige risici - jeg kender absolut intet til f.eks. Marrony, men handlen og ikke mindst prisen viser, at man er villige til at geninvestere mere af den profit man laver, i lidt større handler, og løbe risikoen for at få klubben op på et højere niveau.
Her har vi i FCK i aaaaaaaaaalt for mange år, nølet, og holdt os ingen for de samme "priceranges" på spillere, fordi man ikke har været risikovillige nok, og ikke har tude geninvestere flere at de f.eks. Champions League millioner vi har skrabet til os.

Det er vel egentligt først i forrige/sidste sæson, at vi er begyndt at justere hvad vi betaler for spillere op til et mere tidssvarende niveau for en klub på vores størrelse. Havde vi fulgt med den udvikling i de 10-15 år vi har været fast inventar i europæisk fodbold, så havde vores klub og økonomi også været et helt andet sted i dag.
Så længe vi får sportsligt udbytte for den høje løn, så er lønnen i sig selv jo ikke problemet. Men i det sekund, at det sportslige udbytte udebliver, ved f.eks. langvarige skader


Det er denne del jeg taler om. Altså skaderne.

Men lad os se hvordan det går. Jeg håber som sagt på Jesper Grønkjær.

EDIT: Jeg er i øvrigt enig i det meste af dit andet, lange, indlæg.
fck-medløber.
Stamenic fik 2 gulekort i FCKs u19 7-0 kamp mod Lyngby. Jeg ved ikke om det var to nødvendige kort han trak, men der står i ugen der gik på fck.dk at han kom ind fra bænken og så måtte udgå pga. han fik 2 kort.

Kan det være han har fået afvide at han ikke indgår i planerne. Han var jo tæt på at komme tæt på førstholdet før OL, der var meget snak omkring ham. Nu ser hans vej til midten ud til at være langt væk.
F.C. København
Jeg tror stadigvæk at Stamenic indgår i planerne. Jess roste ham i preseason. Men han er langt væk fra sit hjem, familie og venner, og derfor er det vidst intentionen, at man skal give ham tid og ro til, at udvikle sig uden han presses for meget.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Det er denne del jeg taler om. Altså skaderne.

Men lad os se hvordan det går. Jeg håber som sagt på Jesper Grønkjær.

EDIT: Jeg er i øvrigt enig i det meste af dit andet, lange, indlæg



Selvfølgelig, men det er nu engang en risiko vi som klub må tage. Hans nuværende skade er jo nok det der gør, at han overhovedet er aktuel i FCK, og kan vi få en spiller fra en højere hylde end normalt, ved at være lidt tålmodig her i starten, så køber jeg den sgu. Kigger man hans skadeshistorik på Transfermarkt, så har han rigtig nok døjet med en del skader i 20/21 sæsonen - dog ligner det ikke at nogle af dem har været virkelig alvorlige, dog har der været mange af dem.

Inden 20/21 sæsonen, vil jeg ikke mene at hans skadeshistorik ser værre ud, end at man normalvis forventer, at en fodboldspiller fra tid til anden må sidde ude med en skade.

https://www.transfermarkt.com/peter-olayinka/verletzungen/spieler/248393

Spørgsmålet er jo så selvfølgelig, hvor slem hans nuværende skade er, og hvad udsigterne til hvornår han kan spille.
Olayinka handlen skulle være faldet til jorden, og han kommer altså ikke til København. Så skal vi nok igen ud i vores 4-5. valg. Super.
Olayinka handlen skulle være faldet til jorden, og han kommer altså ikke til København. Så skal vi nok igen ud i vores 4-5. valg. Super.

Kilde?
Lyder ærgerligt - men har Sparta Prag lovet ham et skifte, og melder der sig ikke andre på banen, så kan det jo godt være der findes en løsning senere på ugen alligevel. Vi må se.

Kender ikke meget til ham, men jeg er lidt ærgerligt over, at vi potentielt igen skal ud og lede efter en ny spiller.

Den "rettidige omhu" vi var kendt for at have i 00´erne, hvor vi oftest købte spillere ind før tid, og samtidigt havde vores førsteholdstrup på plads relativt tidligt i vinduet, kan man godt savne.
Annonce