Snak

Mere indhold efter annoncen
"Lettest" muligt gruppespil.
Super kamp igår, og fantastisk afsked med Daramy. Håber ikke det forsætter med serie 2 dommere i ECL.

Der er svære modstander, så er der lette modstandere og sjove modstander.

Blandt de svære er:
Feyenoord
Renne
Vitesse - kender ikke niveaut, men der er lettere hold at trække i hvertfald.


De sjove
Union - Svær
Bodø
Slovan Bratislava - Har familie fra Bratislava

Resten skal vi kunne slå.

Jeg vil helst undgå lange rejser til Kzakstan og Azerbaijan.
Jeg vil gerne har en gruppe der hed Zorya, Union og Bodø. Jeg ved Union er svære, jeg husker stadig vores kamp mod Leverkusen, av av av. Dog vil det være en fed away, og et hold jeg tror vi godt kan spille op med langt hen af vejen. (måske rider jeg lidt på den sidste tids opture)
F.C. København
moderator
Mon det er Ankersen der spiller igen i weekenden?
Dette er en signatur.
Hvad er Højlund egentlig for en type spillemæssigt? For mig ligner han en klon af Nicolai Jørgensen, det ved jeg ikke om er helt skudt ved siden af?
Jeg håber da, at dem der havde tvivl omkring Højlund, på baggrund af hans sæsonstart, har fået lidt mere ro i maven efter hans præstation i går.

Han er ung og ustabil, men hold nu op hvor har han potentialet til at blive et monster af en angriber. Han er både høj og stærk, samtidigt med at han løber rigtig hurtigt - lidt samme kompetencer som Lukaku, uden at de to selvfølgelig ikke er i nærheden af samme niveau.

Giver vi ham et års tålmodighed og spilletid når mulighederne byder sig, så tror jeg altså at vi står tilbage med et bæst af en angriber til næste sæson.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Hvad er Højlund egentlig for en type spillemæssigt? For mig ligner han en klon af Nikolaj Jørgensen, det ved jeg ikke om er helt skudt ved siden af?


Synes ikke der er meget NJ over Højlund.

Højlund har fået målt den højeste tophastighed i Superligaen i 2 år, i denne sæson - så en spiller med fart i benene, samtidigt med, at han også har en stærk fysik. Han kan derfor true modstanderne både i boksen på indlæg, men også med dybdeløb grundet hans hurtighed.

Han har altså flere strenge at spille på. NJ var lidt mere begrænset fysisk end Højlund er det, da Højlund både er stærkere og hurtigere. NJ havde dog en bedre teknik end hvad Højlund pt. har, og det er også her at Højlund skal ligge på sit spil.
MadsLeb
Så Højlund er simpelthen hurtigere end Kamaldeen.? Den havde jeg sku ikke gættet på, på forhånd. Det må være hans acceleration der får ham til at se så hurtig ud så.
Jeg tænker også, at Kamaldeen er pænt meget hurtigere på de første ti meter. Højlund har bare en topfart, der siger spar to, men det kræver også, at der er en god længde at løbe på. Lidt ligesom med Cornelius.
Højlund minder rigtig meget om Cornelius / Sørloth. Uden de vilde evner på bagerste stang som Cornelius.
Men sådan en kampvogn vi skal have til at løbe mellem centerforsvar og backs.

Han bliver klart brugbar og forlænger vi hans udvikling med brædder bliver han en kæmpe profil om 1-2 år.
moderator
Jeg håber da, at dem der havde tvivl omkring Højlund, på baggrund af hans sæsonstart, har fået lidt mere ro i maven efter hans præstation i går.

Det var fint i går, men også en tynd baggrund. Kommer ind, hvor kampen er afgjort mod et hold, der er gået i opløsning. Jeg vil gerne se noget mere, inden jeg er helt overbevist. Men fart, fysisk styrke og et godt venstreben. Det er sgu en solid kombination.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce