Det er ret vildt at se, hvor meget diskussion man kan få ud af situationen omkring Jens Stage. Jeg er dog glad for at se, at så mange er positive omkring hans tilstedeværelse på kanten. Vi har endnu ikke tabt en kamp i sæsonen, så måske skal man sommetider bare lade resultaterne tale?
Anken går jo heller ikke på, at Jens Stage har gjort det dårligt på kanten, overhovedet. Der har på intet tidspunkt været kritik af Stages præstationer, ikke for mit vedkommende i hvert fald. For mig at se er typer som Stage og Diks, som kan begå sig på mange forskellige positioner, absolut guld at have i en trup.
For mig er anken, at jeg ikke ser Jens Stage som den permanente løsning på højrekant. Han kan sagtens vikariere der når der er behov for det, og spille pladsen i kampe hvor vi er underdogs og har et defensivt udgangspunkt. Vi har skreget på en højrekant siden Robert smuttede, og inde dette vindue var det også topprioriteten hos enormt mange inde i denne her tråd. I Ståles taktik havde Stage passet fint ind på kanten - men under Thorup praktiserer vi en del "småspil" når vi angriber, og vi forsøger ofte at kombinere os igennem med noget der ligner "tiki taka" med Falk, Wind, Pep Biel og tidl. Daramy. Her tror jeg bare, at det ville gavne holdet mere at have en pasningsstærk spiller på den situation, således at vi kan angribe både igennem midten og begge sider, fremfor at have en spiller på den position, hvis spidskompetencer er i hovedspillet - dem har vi i forvejen en del af på holdet.
Så hellere ligge Stage ind på midten sammen med Zeca og Falk - så har vi stadig gavn af hans hovedstødsstyrke, samtidigt med at vi får mulighed for at kombinere os igennem højre side også.
Derudover har vi lige brugt mindst 25 mio. kr. af på en spiller som flere medier kalder "stortalent" og som er blevet ekstremt hyped. Jeg så da hellere at vi nu, mens vi har et hold som spiller med overskud, at vi forsøger at spille ham ind på holdet - fremfor at skulle gøre det i en periode, hvor vi måske ikke er lige så meget ovenpå som vi er nu. Det er meget nemmere at spille sig ind på en hold der fungerer.
Ikke at vi nødvendigvis skal spille ham ind i vigtige kampe imod Randers eller FCM - men når vi er på den anden side af de to kampe, så bør det i min bog overvejes kraftigt. De styrker Jens Stage besidder kan vi sagtens have gavn af, hvis han spillede på den centrale midtbane - han kan stadig godt komme med i feltet.