Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ser heller ikke Isak som en reserve, men heller ikke som en der går direkte ind i start-11, op til så vigtige kampe som mod Randers og FCM.

Derfor kan jeg sagtens se rationalet i, at spille med Jens Stage på højre kant i de 2 kampe, da de er så vigtige som de er. Men herefter bør man give Isak chancen - det kan jo tilmed vise sig, at han er bedre end vi går og tror.
@Mads

Jeg ved snart ikke, hvad en permanent løsning er. Vi skal jo selvfølgelig stille det bedst mulige hold alt efter, hvilke opgaver vi står overfor.

Vi har en målscore på 17:5 og slået Sivasspor ud 7-1 samlet. Hvad er det, vi har behov for at gøre bedre? Dermed ikke sagt, at Isak og Singh ikke skal spilles ind, men de kan jo fint gøre det på venstrekanten, hvor vi lige nu ingen løsninger har? Og imens de (måske) famler som nye, så er det da fint, at vi spiller med de andre, der har fungeret. Derudover mener jeg, at vi har prøvet Zeca, Falk og Stage/Lerager rigeligt til, at det har vist sig, at det trekløver samlet set er for meget uvenner med bolden.
Det er aldrig en skam at tabe til et bedre hold. At man så er havnet i en situation, hvor FCK ikke bare over en enkelt kamp, men generelt, er et dårligere hold end AGF - ja, det kan man så drøfte i et fanforum på bold.dk
Jeg er helt sikker på at Isak er købt ind for at starte, om det så bliver på højre eller venstre side må tiden vise, med hensyn til Stage så er han da klart en nødløsning på fløjen, men som han præsterer og spillet fungerer, så er der ingen grund til at flytte ham nu.

Jeg er da helt sikker på at både PC og Thorup sidder med en liste over fløje, og er i gang med at planlægge vinterens vindue, men en fløj mere til vinter så ligner det at truppen er ved at være på plads, så må vi se hvad der er bliver solgt til sommer.

Og så lige med Stage så ser jeg ikke ham som arvetager for Zeca, Stage skal piske frem og tilbage og søge modstanderens felt for at komme ind til afslutning, men Zeca er den mere kontrollerende spiller på den bagerste del af midten, og det ser jeg slet ikke Stage være
Jeg har tidligere nævnt denne start-11, som jeg holder fast ved. Den ændrer ikke systemet eller rykker rundt på folk, som allerede fungerer i deres roller, men giver plads til det nye, store indkøb:

Grabara
--
Diks - Khocholava - Boilesen - VK
--
Zeca - Falk
Stage - Pep Biel - Johannesson
--
Wind
Her tror jeg bare, at det ville gavne holdet mere at have en pasningsstærk spiller på den situation, således at vi kan angribe både igennem midten og begge sider, fremfor at have en spiller på den position, hvis spidskompetencer er i hovedspillet


Eh, lad os ikke undervurdere fleksibilitet. Når vi netop er dækket godt ind med pasningsstærke spillere som Wind, Biel og Falk centralt giver det fin mening at have noget mere dynamik på kanterne med eksempelvis Singh/Bøving på venstre og Stage på højre. En frontkvartet bestående af eksempelvis Wind, Johannesson, Falk og Biel kunne hurtigt blive for endimensionel. Jeg tror ikke at det er sådanne spillere du skal forvente angriber alt for meget gennem kanterne. De vil alle søge de små rum centralt. Måske efterlader det plads til backs, men wind er den eneste der i så fald er klar i feltet når det sker.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg har tidligere nævnt denne start-11, som jeg holder fast ved. Den ændrer ikke systemet eller rykker rundt på folk, som allerede fungerer i deres roller, men giver plads til det nye, store indkøb:

Grabara
--
Diks - Khocholava - Boilesen - VK
--
Zeca - Falk
Stage - Pep Biel - Johannesson
--
Wind


Johannesson har et udganspunkt i venstre side når han spiller centralt, men når han spiller kant spiller han vel udpræget højrewing? Vil du gerne spille med Stage ser jeg ikke den store fare i at flytte ham over på modsatte kant også selvom det betyder at begge kanter på den måde ændres og nye backrelationer skal opbygges.

Måske har jeg bare ikke set ham nok endnu men, uanset hvem vi spiller med, så vil jeg som udgangspunkt gerne undgå Johannesson på venstre kant. Ligeledes skal Bøving spille i venstre side hvorimod Singh/Stage kan flyttes rundt efter behag.
"... når han spiller kant spiller han vel udpræget højrewing?"

- Jeg kender ham ikke, så det er med udgangspunkt i Transfermarkts noteringer af ham. Heraf fremgår det, at han har spillet 14 kampe på kanten, 7 på højre, 7 på venstre. Hans mål/assist-ratio er lidt bedre for hans præstationer på venstrekanten (som til gengæld også omfatter en "lettere" pokalkamp).

Derfor tænkte jeg, at den plads kan han også spille for os. Især i en periode, hvor han skal ind på holdet, og altså ikke i samme omgang vil kræve rokader for spillere, som pt. gør det godt. Men for min skyld kan Jens Stage og Isak Johannesen fint bytte kant. Hvis det kan fungere, er det helt fint.
Jeg ved snart ikke, hvad en permanent løsning er. Vi skal jo selvfølgelig stille det bedst mulige hold alt efter, hvilke opgaver vi står overfor.


Det er i og for sig også rigtigt. Men vi skal ikke stille med det bedst mulige hold, hver eneste gang. Er det tilfældet ville der aldrig være nogle nye/talenter som fik chancen for at vise, at de er bedre end dem som starter inde.

Vi har en målscore på 17:5 og slået Sivasspor ud 7-1 samlet.

Det er jeg helt med på - men nu skal vi heller ikke lade træerne gro ind i himlen. Vi spillede godt mod Sivasspor, men det var nu også en lidt billig baggrund at vi vinder 5-0 hjemme. Hele 2. halvleg er de jo allerede ude, og ligner ikke et hold som gider at spille kampen færdig.

Hvad er det, vi har behov for at gøre bedre? Dermed ikke sagt, at Isak og Singh ikke skal spilles ind, men de kan jo fint gøre det på venstrekanten, hvor vi lige nu ingen løsninger har? Og imens de (måske) famler som nye, så er det da fint, at vi spiller med de andre, der har fungeret.

Men det er da også det jeg har skrevet - at jeg fint forstår hvis Jens Stage skulle spille højrekant mod FCM og Randers, da kampene er vigtige, og vi derfor har brug for noget som fungerer. Men hvis vi altid vælger løsningen som "fungerer", så udvikler vi os ikke, og så går vi i stå.

Hele den her debat bygger på, at man åbenbart ikke må have et andet syn på hvordan Jens Stage har præsteret. Jeg synes ikke, at Jens Stage har været "en vigtig brik" i genopbygningen af vores hold i den her sæson, skal vi bruge Matias´ vending i går. Jens Stage har helt klart været "en brik" i puslespillet, men en vigtig brik? Det synes jeg ikke - jeg synes at Daramy, Pep Biel, Diks, Kocholava, Boilesen, Falk og Wind alle har spillet bedre end Jens Stage i den her sæson, og at Jens Stage ikke er vigtigere på det her hold, end at vi godt kan finde en spiller, som kan komplimentere vores andre offensive spillere bedre end hvad Jens Stage kan.

Men det er jo svært at argumentere imod, når man holder fast på, at Jens Stage henover natten pludselig ikke kan bruges på den centrale midtbane længere - og som Hjaelmen påstod i går, så "piller man fuldstændigt ud af hans spil, hvis han skal ligge som ankeret på midtbanen" - der refereres til Stages evne til at komme med i feltet. Mig bekendt kan Jens Stage f.eks. godt stadig løbe med i feltet som central midtbane - det skal bare afstemmes med Falk først.

Hele den her debat er jo opstået fordi, at B&W og jeg ikke tilskriver Jens Stage den samme kredit for holdets opblomstring, som f.eks. du og Matias gør, og at vi mener at vi kan finde en løsning på højrekanten, som kan gøre vores hold endnu bedre end hvad vi er i dag, præcis som var planen inden det her transfervindue begyndte. Det er helt okay at være uenige, det giver os noget at debattere om - men det kræver at man kan acceptere, at modparten har en anden mening og holdning end en selv, og det er der nogle på det her forum som har (meget) svært ved.

Mig bekendt har hverken jeg eller B&W sagt, at vi ikke kan lide Jens Stage, at han er en dårlig fodboldspiller, eller at vi ikke ønsker ham i klubben - men blot at vi mener han er bedre på en anden position end højrekanten. Og det er vel en fair holdning at have, ligesom der er nogle der synes Wind er bedre i angrebet end som offensiv midt, og vice versa.

Hvis dog bare alle kunne formå at diskutere uenighederne i en ordentlig tone, som du og Matias f.eks. gør det, fremfor altid at blive personlige, så ville vi få meget mere ud af de her diskussioner, og tage den et spadestik dybere.

Det gælder i og for sig også mig, og jeg erkender da blankt at jeg også nogen gange lader mig provokere, men oftest først når folk begynder at angribe mig og ikke mine argumenter.
moderator
Zeca var ret god for Grækenland i går. Det var lige en kaoskamp, der passede ham. Det var ret fedt at se ham i en situation, hvor han trynede Emil Forsberg.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Annonce