Snak

Mere indhold efter annoncen
Nandeyanen

Du har så travlt med at postulere at Roony bliver rykket op om 2 måneder. Realiteten er bare du ikke ved en skid, men blot gætter.

Roony er allerede blevet rykket op ét år tidligere end normalt. Han er overhovedet ikke lige så overlegen i u19 som han var i u17 qua hans unge alder og fysik. At tro han kan være med på SL niveau og være overlegen og kampafgørende om 2 måneder er simpelthen ikke realistisk. Kasper fra kvart I bold udtaler at han tidligst forventer at se Roony på 1. holdet til sommer. Jeg er af samme overbevisning. Det fede af det hele er at vi skal kun to måneder ud i fremtiden for at se jeg fik ret ;)
B&W selvom jeg netop har argumenteret for, at PC er på grænsen til at dumpe sit første transfervindue, vil jeg stadig argumentere for, at han skal have kredit for købet af Davit, uagtet at han har været i søgelyset længe. Måske netop derfor fortjener PC kredit for denne handel, da den af flere omgange er faldet til jorden.

Jeg køber dog ikke argumentationen om, at de handler, som faldt til jorden, hører under force majure. Netop som sportsdirektør skal du arbejde med mange forskellige scenarier, så du netop ikke ender i en situation, hvor dine to valgmuligheder er et panikkøb eller at håbe på, at Bøving eller en 18 årig islændinge brænder ligaen af.

Jeg forstår ikke, hvorfor Kasper fra kvart i bold har så travlt med at tale Roony væk fra førsteholdet. Daramy fik debut som 16 årig - og der var ikke mange muskler på drengen dengang. Desuden hævdes det også i kommentarsporet hos Kvart i Bold, at Roony har bedre stats på U19 end Daramy havde, da han fik debut - endda under en ellers konservativ Ståle Solbakken. Det er dog ikke min egne fakta jeg videreformidler her.
Hafnia
Falk heller ikke med i weekenden.

Super duper..
Daramy havde fart som absolut spidskompetence. Hvis du kan løbe fra folk, kan det opveje mange ting. Fx manglende duelstyrke. Roony er en helt anden spiller. Han har da et okay tempo, men han er god med bolden og i driblingerne tæt på modstanderne. Man kunne godt være bekymret for at han bliver most på seniorniveau som 16 årig.

Men der er heldigvis mere kompetente mennesker ansat i FCK til at vurdere den slags.
Batman Close. London W12.
Mere kompetente end os her inde? Dont Think so;)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Vi har haft 4 spillere der har fået debut hos FCK da de var 16 år.

Saban Özdogan

Kenneth Zohore

Jacob Haahr

Mohammed Daramy

Vi ser også andre klubber give debut når de er 16. Sidste sæson var det Schjelderup fra FCN og Oliver Bundgaard fra Randers.

Hvorfor udelukke Roony? Vi møder Red Imps i den sidste kamp. Er det ikke en kamp han kan få debut i?
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nande@

det er fint at få debut når man er 16, men at hænge sin hat på en 16 årig spiller, er måske lige en tand for optimistisk
moderator
Rasmus Falks skade er tilsyneladende bare ikke lige en småting. Det er frustrerende, at han skal være ude på ubestemt tid.

Jeg fik endelig hørt podcasten med PC; "Købmændenes Klub", og her kommer han ind på kantproblematikken. Han var så langt nede på listen, at det ikke ville give sportslig eller økonomiske mening at tilknytte en decideret kantspiller.
Vi kan ikke samtidig skrige på at hente spillere fra en høj hylde, og så samtidig klandrer PC for ikke at hente plan c og d.

Det lød også på ham, at man forventer at hente noget til vinter på den position.
Even at my lowest, I have always managed to feel contempt for others.
Det er denne her type skade Rasmus Falk har.
https://www.nhs.uk/conditions/hamstring-injury/

Det er alt fra få dage til flere måneder ud fra hvor stort rivet er i musklen.

Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
https://www.tipsbladet.dk/nyhed/superliga/wind-forventer-blive-solgt-til-naeste-sommer

Jonas Wind bliver solgt næste sommer. Det er en del af planen der er blevet lagt.
Kommer til at savne den dreng! Lad os give Joni et mesterskab at tage afsked på!
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Annonce