Snak

Mere indhold efter annoncen
Stop dig selv.. er det virkelig en sag der burde blive belyst af et banner og råb til en fodbold kamp?
Der må da være andre måder at støtte dit hold på, det her er jo himmelråbende dumt.. prøv at overvej hvis det var kommet fra modsatte lejr, havde du så synes det var ok?
Kvart i bold
Han er en voldtægtsforbryder og han bliver dømt. Du ved selfølgelig ikke om det er rigtig det jeg siger, men vent og se.
Som sagt rend ud og slås i en skov hvis det er det man har lyst til.. men ligeså snart det går ud over uskyldige der ikke er en del af det miljø er det sgu for latterligt.
Det er aldrig ok at angribe folk på den måde der.. du kan være helt sikker på BIF´s fans også er imod alt den her sag står for.
Jeg er så træt af det bliver laveste fællesnævner der sætter standarden.
Er det her virkelig noget vi ønsker FCK bliver kendt for ?
Kasteskyts mod en familietribune og smædesange og bannere mod formodede voldtægts ofre ?
Det er fandeme lavt.
@Kvart i bold

Der er så mange sigtelser på manden at det er på hele 16 sider. Det er den største sag af sin art i Danmarks historie.
Det er ikke kun voldtægt osv. han er blevet sigtet for. Blandt andet er han sigtet for at give en ung kvinde kraniebrud ved at tæske hende med et støvsugerør.

Han kom i politiets varetægt da han tidligere i år blev forsøgt likvideret i en skudepisode.

De vil også dømme ham efter en meget speciel lov der aldrig kommer i brug. De vil give ham permanent indrejse forbud i Rødovre og Brøndby kommune. Når han engang kommer ud om mange mange år, så vil han blive overvåget. Så farlig er manden.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Der kan godt have været FCK-fans, der sang om Vilforts datter, men der findes så vidt jeg ved ingen dokumentation på det. Først var historien, at der blev sunget "Vilfort, Vilfort, din datters liv blev kort", men TV2s sportsmagasin, som dengang (også) viste superligaen, havde en reportage om netop den hændelse, og det fandt sted i en efterårskamp i 1992 på Valby stadion, i en kamp mellem Frem og Brøndby. I takt med at rivaliseringen mellem FCK og Brøndby steg, blev historien en stadig hyppigere bestanddel af fortællingen om to fan-grupperinger, som hader hinanden. Dengang var der heller ikke hverken internet eller smartphones, som ville have kunnet validere den, så fortællingen blev ikke debunked med det samme, men fik i stedet status som en slags sagn.

Siden, da en eller anden på Sidelinien i 1999 havde fået fingrene i reportagen og lagt den op (som lydfil, om ikke jeg husker helt galt), ændrede historien sig til, at der i en senere efterårskamp kamp i 1992 i Parken mellem FCK og Brøndby skulle være blevet råbt "Hulubulu, Vilfort hvor er din datter". Der findes dog - som sagt; så vidt jeg ved - ikke optagelser af det. Det kan som sagt godt være, historien er sand, men ift. til den oprindelige historie, og hvordan den pludselig ændrede sig, er der i hvert fald nogle huller i suppen, som ikke helt giver mening.

Pisse usympatisk og klamt uanset hvad. Det er simpelthen langt over grænsen for, hvad der kan tolereres. Og det i øvrigt uanset hvem der er målet for det - at det så var Kim Vilfort, en helt igennem god og rar fyr og en fantastisk ambassadør for superligaen, gør det endnu mere uforståeligt.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Usympatiske idioter og tabere. Den er ikke meget længere og de skal langt væk fra vores elskede klub. Dejligt at se så mange ægte seriøse fans tager afstand og ønsker dette uvæsen væk.
Der var i hvert fald en officiel formand for en FCK fangruppe som gik offentligt ud og tog afstand fra sange mod Kim Vilfort efter en FCK-Broendby kamp.

Det er aergeligt at der huserer en mentalitet i fodboldmiljoet generelt at for at vaere "aegte" skal man opfoere sig som et lille barn i en voksenkrop.
Jeg fatter heller ikke politiets ageren i nogle situationer. Både FC Nordsjællands og FC Midtjyllands bus blev angrebet.

FC Københavns bus blev forsøgt angrebet og en politibetjent blev nødsaget til at trække sin pistol.

Skal vi virkelig vente på en katastrofe hvor en professionel fodboldspiller kommer alvorligt til skade eller bliver dræbt før politiet går seriøst efter gerningsmændene?

Det var et organiseret angreb. Det bør altså være muligt at finde frem til dem.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Vold har laenge vaeret accepteret som en del af fodboldfanmiljoeet. Selv i den her traad accepteres det hvis det bliver vil isoleret det til dem som gerne vil slaas. Racisme fra tribunerne er blevet stiltiende tolereret helt op igennem 90´erne paa danske stadions og andre steder meget senere ogsaa.

Jeg har sagt det mange gange foer, det er simpelthen ikke tilfaeldet for professionel sport i USA hvor der er nul tolerance med den slags og hvor familier kan tage til stadions uden at foele sig truet.

Alle brud paa ordensreglement skal medfoere straf baade kriminelt hvis det kan lade sig goere men ogsaa livstidsbanlysning fra alle stadions i Europa. Og naa ja, away fans kort er en no-brainer hvis man virkelig vil det her til livs.
Nan, hvad nu hvis politiet ikke tør?

Det er vel ikke uroerne de bruger, det er bamserne.

Ville vores klub også være modstander af et banner om frygten for BIFs hardcore fans?

Sandheden er jo altid ilde hørt og jeg er ikke tilhænger af at puste til ilden men jeg er heller ikke tilhænger af at feje ting ind under gulvtæppet.

Vi er selvfølgelig lidt uden for Damsgaard giv mig din trøje-segmentet, når det virkelige liv banker på igen.
“Der var andre der trak mer' end jeg”
Annonce