Redigerettirs 2. nov 2021
Eriksen får vi næppe - men ASO er vel ikke så usandsynligt, som nogle gør det til.
Han får ikke spilletid i Bologna, som er en blød midterklub i Serie A. Det er af den grund jo næppe de helt store klubber som står i kø for at hente ASO. Skulle en anden klub fra samme liga købe ham, vil det jo nok være klubber længere nede i tabellen som er interesseret.
Skulle jeg selv vælge imellem f.eks. en bundklub i Serie A, og en topklub i trykke ramme hjemme i Danmark, og lønnen er stort set den samme - så havde jeg personligt taget det "sikre" valg i Danmark, hvor man er garanteret spilletid, så man for det første kan bevare sin landsholdsplads, og efterfølgende komme til udlandet igen, sandsynligt til en større adresse end Bologna.
Økonomisk set burde det også kunne lade sig gøre. PSE kommer ud med et overskud af 2021 på 75 - 100 mio. kr før skat. At PSE opjusterer forventningerne så kraftigt kan indikere, at man i sommers havde penge til rådighed som man havde budgetteret med at bruge, som man ikke fik brugt pga. f.eks. et misset lægetjek osv. Ud fra køb og salg i sommers, forestiller jeg mig også, at vores lønbudget ligger under hvad der er budgetteret med, i og med vi ikke fik nogle kantspillere ind. Nogle af disse penge bør være til rådighed til vinter, medmindre de 2 ikke-sportsinteresserede ejere, har besluttet sig for at malke klubben for Daramy salget. Det skal man selvfølgelig ikke udelukke, men forhåbentligt er det gået op for dem, at det kræver investeringer at vende skuden..
Til slut har ASO jo tidligere ytret ønske om at skifte til FCK, men at det krævede at vi solgte Robert Skov først. Som situationen er nu, er det jo ikke for sent for ASO at tage et par "udviklings år" hos os, hvilket ville give mening for alle parter som situationen er nu.
Dog skal vi huske på, at vi skal hente mere end bare et par kantspillere til vinter. Ruben Gabrielsens lejekontrakt udløber, så vi skal efter alt at dømme også bruge en ny centerforsvarer.