Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg ser ikke nødvendigvis at et Boile salg vil svække os markant.. det var mere grelt af slippe Nelsson.
Ham og Khocholava ville have ejet det forsvar.
Til vinter vil det. Efter sæsonen, nok ikke.
Det kommer vel an på en evt afløser?

Boilesen sidder vel på en ret høj løn, så hvis han smutter om man ovenikøbet får kr for ham, så burde der være pænt med ressourcer til en erstatning
Is it cold in his shadow?
Hvis Boilesen forlader os til vinter har vi Khocholava og Marios til det centrale forsvar. Det virker ret meget som en svækkelse.

Jeg er enig i at Boilesen ikke brænder igennem som leder/anfører. Han er en god viceanfører, hvor han kan koncentrere sig om sit eget spil og dem omkring ham, men som manden med ansvaret for det hele fungerer han ikke optimalt.
Batman Close. London W12.
Når man læser kommentarerne her angående Boilesen kunne man godt få den tanke at han er lidt undervurderet. Jeg tror han giver mere ro end man lige skulle tro. Og så længe Marios er 3. valg så skal Boilesen selvfølgelig ikke sælges.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Marios er ikke tredjevalg mere. Kasper fra Kvart i Bold siger at Lund Jensen har overhalet ham.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg har det lidt ambivalent med boile. På den ene side synes jeg at han er en fantastisk fodboldspiller, og jeg tror egentlig at han var talentfuld nok til at blive en bærende spiller for Ajax i mange år, hvis ikke han var røget på tribunen.
Men han mangler desværre et par spids kompetencer som jeg ser som rigtig vigtige i FCK. Han er for langsom til at være en rigtig god back, og for lille til at være en rigtig god midtstopper.
Så hvis han gerne vil prøve et nyt udlandseventyr til vinter, synes jeg vejene skal skilles i fordragelighed, og der skal hentes en CB ind der er lidt mere kampklar end Singh. Alt afhængig af hvor langt vi er efter FCM er der ikke rigtig råd til et fejlkøb eller en udviklings spiller.
Nicolai Boilesen er en svag leder. Og en middelmådig centerback. Ikke desto mindre gør den manglende kvalitet hos alternativerne, at han vil blive savnet - og FCK svækket - på den korte bane. Og der er ingen Mathias Zanka at hente som kan gå direkte ind.

Han må hellere end gerne skifte væk til sommer, hvor man i givet fald vil kunne hente en reel og langt bedre centerback. Kan jeg få det tekniske niveau - med duelstyrke over en lilleput - så napper jeg det. Med andre ord én Erik Johansson.
København.
Mener helt klart Boilesen er undervurderet… super sikker på bolden og eminent i opspillet.
Håber han forlænger
Underligt som folk har travlt med at nedgøre Boile fordi han gerne vil videre på et tidspunkt. Han er jo klart klart den bedste på bolden i vores bagkæde og virkelig god i kombinationsspillet - han formår om nogen at spille bolden op nedefra. Jeg vil meget nødigt undvære ham, og så se de andre dernede står for opspillet. Håber meget han forlænger
Annonce