Snak

Mere indhold efter annoncen
Lerager og Stage er begge 8 typer. Vi har brug for en rigtig 6´er.
Når vi står lavt og forsvarer er Stage og Lerager ikke de bedste til at vinde bolden tilbage. De er ikke dårlige, slet ikke kritik. Men en ægte 6´er er bare på et helt andet niveau defensivt.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Nande. Som minimum skal Grabara have direkte rødt for at sparke bolden efter tilskuerne. 3-1 målet kunne også nemt underkendes. Dommerbrok lyder lidt hult når man kun kan se det når det ikke rammer ens eget hold.
Planke

Enig i grabara, men hvis målet skulle underkendes, så havde det jo været en fejl. Han var onside.
@1719fck

Enig!
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
Ikke desto mindre er den centrale midtbane i mine øjne lidt en transferhovedpine. Efter jul har vi Falk, Stage, Lerager, Isak og Baldursson klar, som alle er bedst på én af de 2 CM. Isak og Baldursson kan godt leve med sporadisk spilletid, men de 3 andre forventer at spille. Vi skriger alle på en ny kant, og Stage kan altså ikke forventes at skulle spille derude. Henter vi så en 1 til 1 erstatning for Zeca - altså en spiller som købes ind til at spille, hvem skal så bænkes? Det giver ingen mening at have Stage og Lerager siddende ude.

Jeg er helt enig i, at vi i denne sæson har set tynde ud på CM, men jeg synes ikke nødvendigvis vi skal gå ud og bruge 30 millioner på en CM. Ser hellere at vi henter en spiller i, der kan vokse ind i rollen, som samtidig kan performe på et fint niveau med det samme uden at kræve fuld spilletid - og dermed frigive penge til en kant, en 9´er og en CB.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Selv hvis Bøving var offside. Så rører AaB spilleren bolden. Han stikker sit ben ud for at blokere det hvilket defineres som en aktiv handling. Han spiller Bøving onside. Havde det været en tilfældig deflektion var det en anden sag.

Det er sådan reglerne er og jeg går udfra I kan huske situationen i Nations League finalen som var korrekt dømt. Men der er mange der ikke kender til reglen om en aktiv handling fra forsvarsspilleren og så er det uheldigt at han kun formår at snitte den med sin blokering.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Måske er målet godt nok, så det kun en gang. Til gengæld kunne Pep nemt have fået gult nummer 2 midt i første halvleg.
Grabara skal vel ikke have rødt for at sparke bolden mod nettet foran AaB-fans? Havde der ikke været net foran, så ville det vel skulle kategoriseres som voldelig handling, men her er det vel korrekt med gult?
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Jeg håber pengene bliver brugt på en ny kantspiller og en ny angriber. Vi er altså ret fint besat centralt, hvis vi antager, at Rasmus Falk er helt fit igen efter juleferien. Havde Jens Stage ikke løftet sit spil, som han har gjort, så stod vi naturligvis og manglede.

Vi ved Jonas Wind smutter til sommer. Formentlig også Pep Biel. Så vi kan ligeså godt allerede nu få en ny ind + at vi jo i forvejen er ekstremt tynde her. Rasmus Højlund er tydeligvis slet ikke klar endnu. End ikke som indskifter. Og Kamil Wilczek er Kamil Wilczek. Gammel og skadet.
Grabara skal vel ikke have rødt for at sparke bolden mod nettet foran AaB-fans? Havde der ikke været net foran, så ville det vel skulle kategoriseres som voldelig handling, men her er det vel korrekt med gult?


I følge Leander er det ikke formildende.

https://twitter.com/LeandinhoDK/status/1465032991109959683
Annonce