Jeg syntes Bo klarede det OK i interviewet. Hvad skulle han ellers sige? Jeg så i øvrigt ikke kampen, så jeg ved ikke om han løj.
fck-medløber.
Undskyld, men FCM skal simpelthen have kritik for at vinde i Europa League i overtiden? Du kan simpelthen ikke mene at FCK fans ville være utilfredse med at slå et hold som Braga i overtiden. Jeg kan forstå hvis man f.eks. havde skulle ind i overtiden imod et hold som Red Imps for at vinde - men imod et hold som Braga er det sku ikke noget der kan bringe mit pis i kog. Derudover enig i at det er lidt vildt at tale om Juninho som noget der nærmer sig et flop. Jeg synes også Charles er godt på vej, og han får jævnligt spilletid.
Hele min pointe med dette, er jo netop at der ikke er samme pres. Super flot af FCM at vinde over Braga. Jeg siger bare at FCK i nuværende situation får meget mere kritik fra fans og presse. Hvis FCK havde sikret sig en sejr i overtiden mod Braga, havde fokus sgu i højere grad været på hvorfor de var så tæt på at smide Europa, end selve sejren.
Iøvrigt er jeg glad for den opmærksomhed. Det er også den der hjælper med at fylde parken, at hype vores spillere og give vores marketingafdeling noget at arbejde med.
Jeg lever også fint med opmærksomheden. Men jeg har svært ved at se det objektive i at hvis en træner siger og gør noget - Så er kritikken der med det sammen. Mens en anden kan agere halvligeglad og joke sig igennem et interview og argumentere med at det tager 3 år at integrere en spiller, uden samtidigt at konkludere at presset er et andet.
Jeg forstår godt hvad din pointe er, men det undrer mig stadig - jeg mindes da i hvert fald ikke at have læst ret meget kritik af FCK dengang man f.eks. slog Atalanta, selv om man ret beset blev fuldstændig udspillet, men formåede at vinde alligevel. Sejren tæller vel først og fremmest i Europa. Det må i om nogen kende til.
Derudover enig med plankeværket. Jeg synes nogle gange opmærksomheden bliver påtalt som om det er noget negativt herinde, men det er jo en FCKs største styrker at der er så meget interesse omkring holdet. Alle andre hold i Superligaen drømmer da om samme opmærksomhed som FCK får.
Hele min pointe med dette, er jo netop at der ikke er samme pres. Super flot af FCM at vinde over Braga. Jeg siger bare at FCK i nuværende situation får meget mere kritik fra fans og presse. Hvis FCK havde sikret sig en sejr i overtiden mod Braga, havde fokus sgu i højere grad været på hvorfor de var så tæt på at smide Europa, end selve sejren.