Snak

Mere indhold efter annoncen
@repos

Enig! Dog ikke enig i Atalanta. Ja de synes at være bedre nu men deres resultater i og omkring vi møder dem synes jeg bestemt retfærdiggør dem som en stor hold.

Seneste 5 år er de blevet nr. 3, 3, 3, 7, 4 og de ligger nr. 3 nu. Jovist vi møder dem i starten af den sæson hvor de netop var blevet nr. 7 men samtidigt også den sæson hvor de ender med at blive nummer 3. At Vi så slå dem ud understreger blot hvor flot et resultat det var.

Men jo de er endnu bedre i dag, vil jeg da medgive.

Helt enig i ASO betragtningen. Spørgsmålet er vel hvor svært han får det i Hertha? I Fck vil han vel få den længste snor overhovedet og alt det spulletid han kunne ønske sig for at blive solgt og komme til VM
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
ASO har sagt at han ikke kan sproget og at det er et problem fordi alt træning foregår på Italiensk.

Tyskland er ikke anderledes, der foregår det på Tysk og hvis man ikke er en sprog haj kan det blive et problem.

Det er noget Pep Biel også har været inde på hvor han siger at alt er blevet nemmere med tilføjelsen af Selles.

Der er mange ting der spiller ind i en spillers valg og derfor synes jeg ikke man bør lukke muligheden for FCK bare fordi Hertha Berlin er kommet på banen.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Diogenes jeg skrev Jooronen men mente Robin Olsen.. my bad, Roma er en større klub ik?


Jo, det var jo netop det jeg skrev. Lazio og Roma er betydeligt stoerre/bedre klubber.

Det *du* skrev var at FCK har sendt *mange* afsted til *langt bedre* klubber og adspurgt hvilke klubber det var anfoerte Brescia, Werder Bremen, HSV, Huddersfield, Dynamo Kiev, Galatasaray, Athletic Bilbao, Ajax, Atalanta og Hoffenheim.


Atalantas fem saesoner foer Cornelius ankom boed paa en 15. plads, 11. plads, 17. plads, 13. plads og 4. plads, saa det var som repos er inde paa ikke den magtfaktor klubben er i dag.

Det er fint der er din holdning at en stribe hold i diverse naestbedste raekker er stoerre og bedre klubber end Hertha Berlin baseret paa udefinbare faktorer, det er bare ikke et serioest argument for at en midterklub i Bundesligaen er et skridt ned ift. de klubber FCK normalt saelger til.
Hertha er en bundklub ikke en midterklub.
Der er EN 2 bundealigas klub vi har solgt til.. og Werder lå i Bundesligaen da vi solgte.
HSV er en større klub ens Hertha, men der har vi "barr" lejer Kaufmann ud, som i øvrigt ikke får spilletid.
Brecia har jeg forklaret var Robin O og ikke Jooronen.
Jeg kunne også have taget Nikolaj Jørgensen med og Feyenoord.. men har kun taget klubber hvor spillertruppen er dyrere end Hertha.
Niko kom i øvrigt fra Bayer Leverkusen og blev solgt videre fra FCK.. så det var nok fint for hans karierre..
Du sagde der ikke var andre der blev solgt.. jeg nævnte 14, du tilbage beviste 3.. og havde glemte Robin O..
Men jeg lukker lort ud ik ?
Du har en holdning om bundesliga bunden er at fortrække, og det er fint nok.
Men det kan for mange være en langt bedre idé at tage til FCK.
Hertha er en bundklub ikke en midterklub.


Slutplacering de sidste fem aar:

6, 10, 11, 10, 14. Gennemsnitligt en 10.1 plads ud af 20, det kan matematisk set ikke blive meget mere midterhold end det.

en har kun taget klubber hvor spillertruppen er dyrere end Hertha.


Ifoelge transfermarkt ligger Hertha BSC paa 123 mio. Euro

Werder Bremen: 39 mio. Euro
Brescia: 37 mio. Euro
Genoa: 96 mio. Euro
Huddersfield: 32 mio. Euro
Galatasaray: 110 mio. Euro
HSV: 36 Mio. Euro

Det er helt objektivt dine egne kriterier, og daekker 7 ud af de 13 du naevnte. Derudover er Kiev kun 9% hoejere og ikke *langt stoerre* som var dit eget kriterie.

Jeg nævnte 14, du tilbage beviste 3.. og havde glemte Robin O..
Men jeg lukker lort ud ik ?


Det goer du nemlig, og det virker til at det med tal er ret svaert for dig.
Mere indhold efter annoncen
Annonce
BAW

Naturligvis svært at spå og en mulig fremtid for en spiller, hvis han havde valgt noget andet. Men personligt synes jeg også det er undervurderet hvor godt/attraktiv det kan være for karrieren at få "genstartet" den i FCK

Corner, Jørgensen, Ankersen, Zanka, Linderoth synes da at være gået fint og hvis ikke Fischer, var blevet skadet, føler jeg mig overbevist om at det også havde været en god case.

Meget apropos, så kan man jo kigge på Oliver Christiansen og Peter Vindalh. De fleste ville jo nok argumenter for at Hertha er en større klub(hvilket den jo også er) men hvad hjælper det, hvis man sidder på bænken. Jeg tror i hvert fald godt man kan sige at Peter Vindalh har overhalet Oliver på U21 målmands posten, nærmest alene på at have truffet et bedre(og til en mindre klub) valg.
“Jeg har ingen anelse om hvad der foregik!?! Men jeg deltog selvfølgelig...”
FCK skal selvfølgelig være et sted, hvor vi ikke (medmindre der i øvrigt er noget klubtilhørsforhold som forhindrer det) er helt uinteressante for spillere som ASO.
Som udgangspunkt må en Bundesligaklub, også en fra den kedelige halvdel, dog forventes at være mere interessant, hvis det der vægtes tungest er penge (Nande redegjorde vist for budget) og erfaring i forhold til at kunne gøre sig i udlandet.
Flere tilskuere, generelt bedre klubber man møder, dvs. generelt større kampe man spiller. Der opvejer det gruppespil, som FCK normalt når, nok ikke, medmindre vi da pludselig finder formlen til at ramme ChL-gruppespil hvert år. Og det gør vi jo ikke.

Jeg tilhører, som du nok kan regne ud, de der mener, at du overvurderer egen klub i forhold til det, BAW. Ikke at jeg tror, at vi er helt uinteressante, men så åbenlyst et perfekt valg, er vi heller ikke.
Boomer by proxy. Synes en stork er grim med langt næb.
Nøj, sikke der er gået agurketid i den. Kan I ikke finde noget mere interessant at mundhugges over at skulle have det sidste ord om?

Det bliver spændende at se truppen, formationen og relationerne efter en uhørt lang opstart. Spillerne har syv uger, eller hvad der svarer til mere end en skolesommerferie, uden betydende kampe når de kommer tilbage fra juleferie.

Jeg håber at PC alligevel handler tidligt, og ikke lader sig forblænde af at der er 2½ uge fra vinduet lukker til første kamp. Men jeg tror ikke rigtig på det. På den anden side brændte han nalderne sidst, så det kan være, han tilpasser sin taktik.
Batman Close. London W12.
Min anke var at det var en selvfølge at man valgte en tysk bundklub over os.. det er det ikke, jeg tror den er 50/50. Kommer der en større klub end Hertha Berlin til kommer vi til kort, men så længe det er en tysk bundklub kan vi helt sikkert være med.
Kunne også sagtens forestille mig Robert Skov blev hentet hjem.
Jeg tror heller ikke man skal underkende vigtigheden af Staale ift. evnene til at tiltraekke spillere "hjem" til FCK for saa evt. at skyde dem afsted igen. Cornelius, N´Doye, Kvist, Zanka, Ankersen osv. var sikkert delvist overbevist netop fordi de kendte Staale rigtigt godt, uanset hvorvidt det gik lige godt hver gang.

Derudover tror jeg ogsaa overfor spillere der ikke allerede havde kendskab til Staale at noget af det han var rigtig, rigtig god til var at overtale spillere som kunne vaelge en hylde over FCK til at tage 2-3 aar i FCK foerst.

Jess Thorup er sikkert paa mange maader en bedre cheftraener, men for spillere der overvejer deres muligheder tror jeg FCK lige nu virker som et lidt mindre sikkert valg end det var da Staale var der.
Annonce