Snak

Mere indhold efter annoncen
Jeg kender iøvrigt ikke Ekdal.
Det er sådan lidt den svenske Christian Poulsen, eller hvordan?
Han er teknisk dygtigere, end Poulsen var - men nok lidt mindre fysisk stærk.

Glimrende overblik og offensivt tænkende. Ret elegant uden at være på Falk-niveau.

Pålidelig i defensiven.

Ledertype - og har nylige kampe som anfører både hos Sampdoria og det svenske landshold.
Omkring fysisk styrke skal det dog lige siges, at man ikke får en plads på midten i Janne Anderssons 4-4-2, hvis man ikke kan smadre igennem i tacklingerne. Ekdal skal nok rydde op.

Jeg krydser i den grad fingre for, at vi lykkes med forehavendet.
Bjelland 33 år - 340 professionelle kampe

Ekdal 32 år - 420 professionelle kampe

Vi taler altså om spiller der næsten har spillet hver kamp i en top 5 liga og er sjældent skade.

De seneste 3 år har han spillet 32 x 3 (96) kampe i Serie A. Det maks antal kampe er 38 i Serie A så han misser kun 6 per sæson. En del pga karantæne.
Success is temporary loyalty is forever PS: Tag en tur i skoven 🌲 med Bo Henriksen når du er gnaven.
Jeg er imod at købe ældre spillere end 28-29 år, så naturligt håber jeg ikke vi får ham. :)
Mere indhold efter annoncen
Annonce
Jeg vil gerne have, at FCK igen bliver danske mestre. Naturligt håber jeg vi får ham.
Mon ikke vi godt kan give Ekdal 2,5 år? Tænker han har to gode år i sig og så betaler man for dem ved at give ham et halvt år mere. Så smutter han heller ikke midt i en sæson.

Det skal nævnes at han mig bekendt, ligesom Zeca og modsat Allbäck, lever meget af sin løbestyrke og at denne ikke bliver bedre med alderen. Dog spiller han på et godt niveau som han bør kunne viderebringe til FCK. Har tjekket hans skader for de seneste sæsonner inde på Transfermarkt og jeg er ikke umiddelbart bange for at han er på vej mod et gevaldigt formdyk de næst 2-3 år.
En midtbane leder.. whats not to like? Håber den går igennem
esrever,

Det er ikke min oplevelse, at han primært lever af sin løbestyrke. Snarere, at han lever af sin fodboldklogskab.

Enig i de 2,5 år.

Han håber stensikkert også, at han kommer med til VM i slutningen af næste år via en fornuftig play off-vej.

Han er topmotiveret lige nu, og man skal næppe frygte, at han er på aftægt hos os.

Og så skal jeg ikke tale ham mere op.
Albin Ekdals vindermentalitet er simpelthen bare alt det, vi har brug for. Albin Ekdal pisser ikke overtidsscoringer ind mod hold som AGF og Viborg. Jeg ville elske at se ham og David Khocholava på hold sammen. Det må simpelthen kunne noget. Om ikke andet så da bare for vores udtryk.
Annonce