Redigeretfre 28. jan 2022
uuuhhh nu skal jeg passe på men, er signingen af Mukairu en anelse uambitiøst..., altså, de vil gerne have nogle der virkelig kan forstærke holdet, så er 15mill jo peanuts, jeg håber han har det der skal til, for at dømme ud fra intro videon har han det rigtige mindset og virker som en virkelig god fyr!
Mht. Roony, jamen så tror jeg han bliver fast starter fra begyndelsen. Og få ham bare forlænget omgående. De få kampe sidste år, som bliver nævnt, altså han ser fuldstændig outstanding ud. Hans spids kompetencer er åbenlyse, men det var nærmest mere sammenspillet, relationerne med de andre, der slog mig mest. Han lignede jo en der havde spillet højre kant hele sæsonen. Hvor det efterlader Amoo. Jeg ved det squ ikke rigtigt, men spørgsmålet er om han er gardering, for jeg tror simpelthen ikke på Roony kan holdes ret længe.
Sidst, et lille shout out til fck, til hvad vi vel godt kan kalde vores nye forretningsmodel. FCN på steroider. Støvsuge norden for de bedste talenter og samle dem i et kompetitivt og udviklende miljø med gode folk tilknyttet og mulig kort vej til førsteholdet, PARKEN og int. fodbold. Det virker til vi har fundet et gap/niche, niveauet over fcn, hvor vi er villige til at betale det der skal til og mere til, end andre. Og det er fandme godt set! Som en nævnte, før blev vores lige under toppen talenter givet væk til andre dk klubber ofte 1div. Nu bliver de solgt til 20mill. Det er altså sindsygt godt arbejde, og en virkelig god strategi i min optik. Og den vil blive selvforstærkende. Se hvor meget FCN og Ajax for den sags skyld, har gainet på deres omdømme, at de er en god udviklingsklub. Kan vi få samme omdømme niveaut over fcn og lige under Ajax.