moderator
Redigeretsøn 15. jul 2012
@Matias
Jeg kan sagtens se tidsproblematikken. Klubbens ambitioner og størrelse kan modvirke det langsigtede arbejde. Var det ikke også noget man forsøgte at overkomme for 8-10 år siden? Jeg mener du skrev et længere indlæg om den proces på et tidspunkt.
Selvfølgelig, hvis motivationen og engagementet ikke er på plads er det en anden sag. I det tilfælde er det oplagt at ssige farvel, og skifte ud.
Men der er dog behov for et ganske betydeligt langsigtet arbejde på træningsbanen, hvis Jacobs for alvor skal få succes med FCK. Så vidt jeg kan forstå er ståle en ret striks taktiker, der skræddersyede rollerne og instrukserne. Når han fjernes, sammen med en lille flok startere, og man indsætter en træner, der arbejder med et andet system end det, man primært har arbejdet med i mange sæsoner, så er en hård (gen)fødsel uundgåelig.
Og som jeg skrev tidligere, så er det skam ikke fordi jeg advokerer for at der slet ikke er behov for udskiftninger i truppen.
https://kortlink.dk/sudv